Jump to content

Cud w Tajlandii?


Recommended Posts

23 czerwca dwunastoosobowa drużyna piłkarska w wieku 11-16 lat wraz z trenerem wybrała się na przejażdżkę rowerową. Postanowili zwiedzić jaskinię Tham Luang. Jej długość to ok. 10 kilometrów. Niestety w krótkim odstępie czasu spadł ulewny deszcz, który zalał jaskinię i odciął im wyjście. Poszukiwania rozpoczęły się po kilku godzinach, gdy zaniepokojona mama jednego z chłopców zgłosiła na policję zaginięcie syna. Wiedziała, że grupa zamierza zwiedzić jaskinię, więc zaczęto szukać właśnie od tego miejsca.

 

Znalezione obrazy dla zapytania uwięzieni w jaskini

 

Po 9 dniach poszukiwań (2 lipca) płetwonurkowie znaleźli zaginioną grupę. Okazało się, że wszyscy są cali i zdrowi. Ratownicy dostarczyli im już jedzenie, leki, koce termiczne i trochę światła. 

 

1&srcw=640&srch=2000&dstw=640&dsth=2000&quality=80

 

Od wejścia do jaskini do miejsca, w którym utknęła drużyna jest ok. 4 kilometry. Teraz największy problem ratowników to wydostanie dzieci i opiekuna. Prognozy pogody jeszcze bardziej pogarszają sytuację. Ulewne deszcze mają przyjść pod koniec tygodnia. Wszystko przez monsun, który trwa od czerwca do września. Nie ma nadziei na to, że woda w jaskini opadnie. Jedyna droga ewakuacji to nurkowanie pod wodą. Dzieci jednak nie mają żadnego doświadczenia, a podobno niektóre nie potrafią nawet pływać.

 

Znalezione obrazy dla zapytania tham luang

 

Jednym z możliwych scenariuszy jest nauczenie chłopców nurkowania. Anmar Mirza, który jest ekspertem od przeprowadzania akcji ratunkowych w jaskiniach zwraca w rozmowie z CNN uwagę na mankamenty tego rozwiązania. "Nurkowanie w jaskini jest niesamowicie niebezpieczne dla osób mających duże doświadczenie w tej dziedzinie, a co mówić o tych, którzy tego doświadczenia nie mają. Oni zostaną postawieni w sytuacji, gdzie będą musieli polegać na sprzęcie, a jakaś awaria sprzętu trwająca nawet minutę może okazać się dla nich śmiertelna".

 

Służby ratownicze pracują także nad wypompowywaniem wody z jaskini. Inne służby skupiają się z kolei na szukaniu szybów na zboczu góry, które mogłyby posłużyć jako wyjście ewakuacyjne. Nie wyklucza się też, że chłopcy będą musieli tam zostać kilka miesięcy, a ratownicy zrobią im zapasy. Na miejsce przybyli już eksperci w dziedzinie ratownictwa jaskiniowego z całego świata. 

 

 

Źródła:

1, 2, 3, 4

Link to comment
Share on other sites

Dobry artykuł dla tych, co nie śledzą wiadomości. Warto teraz dodać, że wczoraj akcja ratunkowa została oficjalnie zakończona, oraz udało się wszystkie dzieci bezpiecznie wydostać z jaskini. Obecnie przebywają w szpitalu na badaniach, ale nie ma dla nich już zagrożenia życia ;) 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.