Jump to content

Egzorcyzm - Co to jest?


Duszek Kasper
 Share

Recommended Posts

234953563_doartykuu1.jpg.3af017f0ffcc93ce6755dd83a2a10e56.jpg.631a4a6c87c8baee6637c7ad80add121.jpg

Co to jest egzorcyzm?
Egzorcyzm (gr. exorkizein - wyklinać) - obrzęd poświęcenia mający na celu uwolnienie człowieka, zwierzęcia, miejsca lub przedmiotu od „wpływu złego ducha”.

 

W Kościele katolickim jest to bezpośredni rozkaz wydany w imię Boga szatanowi, aby ten wyszedł z miejsca lub osoby. Dzieli się na:
egzorcyzm wielki, publiczny, uroczysty - (ma na celu wyrzucenie złego ducha z opętanej osoby oraz uwolnienie od wpływów demonicznych; to sakramentalium odprawiane według zaleceń „Rytuału rzymskiego”, którego udzielać mogą wyłącznie biskupi oraz egzorcyści - uprawnieni duchowni)

 

egzorcyzm zwykły - (włączony w sakrament chrztu św.)
 

Egzorcyzmy mniejsze, prywatne lub proste - (nie są egzorcyzmami w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie zawierają formuł egzorcyzmu wielkiego, np. bezpośredniego rozkazywania złemu duchowi, ale są to modlitwy do indywidualnego odmawiania przez wiernych, np. w chwilach pokus i dręczeń)
 

Chrzest jako egzorcyzm?
W obrzędzie starochrześcijańskim sakramentowi Chrztu towarzyszył obrzęd egzorcyzmów. Ciało chrzczonego namaszczano specjalnymi olejkami, czynności tej towarzyszyły tajemnicze formuły oraz modlitwy. Następnie podawano mu sól – symbol mądrości i lekarstwo na zło i zepsucie. Liturgia egzorcyzmów składała się z pięciu obrzędów, z których każdy zakończony był katechezą. Dopiero po tych zabiegach katechumen mógł przystąpić do faktycznego sakramentu Chrztu.
W dzisiejszych czasach księża ograniczają sakrament Chrztu do polania głowy dziecka wodą święconą oraz do odmówienia specjalnych modlitw. Istnieją obecnie dwie modlitwy z egzorcyzmem, które są odmawiane przez księży podczas sakramentu. Mają one na celu uwolnienie dziecka spod władzy szatana, a tym samym i grzechu pierworodnego, z którym rodzi się każdy człowiek. Egzorcyzm jest swego rodzaju prośbą wznoszoną do Chrystusa o:

• uwolnienie dziecka od zła,
• opiekę nad dzieckiem w jego przyszłym życiu.

W ten sposób Kościół uwalnia chrzczonego od szatana i wprowadza go na nową drogę życia w wierze i miłości.

 

@0la Współwłaściciel pracy. :)

Edited by PrOo | Słodziak.!!!
Link to comment
Share on other sites

W sumie stwierdziłbym, żeby dać @PrOo | Słodziak.!!! szansę na rozwinięcie tematu poprzez edycję owego.

Wybrałeś jeden z najciekawszych zagadnień jaki może istnieć niestety wykonałeś to "na kolanie".

Przydało by się tak jak wyżej, jakieś specyficzne przykłady egzorcyzmów, jak to właściwie się odbywa, jakie są kolejne etapy egzorcyzmu, bo wiemy, że kościół nie jeździ na zawołanie do każdego co se powie, że "jestem opętany" itd.

Liczę na to, że przystąpisz do tego zagadnienia drugi raz, zedytujesz swój pierwszy post i w tedy będzie ideolo.

Jak rozwiniesz dostaniesz serduszko, jak nie to łapkę w dół za odwalenie pracy po macoszemu :(

 

PS: Mamy jednego przedstawiciela kościoła katolickiego, nie żeby co, ale osobiście próbował bym się go podpytać o to i owo ;)

Link to comment
Share on other sites

To że skopiowales dwa artykuły i ppolaczyles w jeden nie czyni ciebie ich autorem więc zamiast pisać że współwłaścicielem pracy jest Ola(pomagala Ci wciskac ctrl+c?:D)podaj źródła z których  zerżnąles pracę :dontknow:,No chyba że w redakcji nie macie takiego zwyczaju:rofl:.

 

Żebyś nie musiał szukać w historii...

https://polki.pl/rodzina/uroczystosci-rodzinne,czemu-sluza-egzorcyzmy-podczas-chrztu,10293147,artykul.html

 

http://m.niedziela.pl/artykul/45863/nd/zdjecia

Link to comment
Share on other sites

Przykro mi to pisać, ale muszę się odnieść ... niestety @PrOo | Słodziak.!!!

Ubolewam nad faktem, że dałam ci pomysł na artykuł, zarys itp. i miałeś tylko to rozwinąć, a ty poszedłeś na taką łatwiznę, że aż nie wierzę. To jest ten moment, w którym za najlepszy element muszę uznać swoją grafikę, a nie tekst. Zawiodłam się na Tobie i mocno się pomyliłam. Masz jeszcze szanse i to edytuj Kacper ... obudź się. 

 

6 godzin temu, MaGicznY napisał:

współwłaścicielem pracy jest Ola (pomagała Ci wciskać ctrl+c?:D

Pomysł + grafika, za kopiowanie nie odpowiadam. Co prawda jest to moja niedokończona praca i cztery pierwsze "zwrotki" miały posłużyć mu za wzór - jak widać źle mnie zrozumiał.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.