Jump to content

NVIDIA prezentuje wyniki finansowe za czwarty kwartał roku fiskalnego 2021


FIHU
 Share

Recommended Posts

NVIDIA prezentuje wyniki finansowe za czwarty kwartał roku fiskalnego 2021 - rekordowe przychody działu Gaming.

 

Przedsiębiorstwa mają to do siebie, że co kwartał publikują raporty związane z wynikami finansowymi. W ten sposób możemy zobaczyć, jak poszczególne korporacje sobie radzą. W przypadku Intela czy NVIDII każde kolejne publikowanie takich informacji wiąże się z ujawnianiem kolejnych rekordów przychodów, marży czy czystych zysków. Rzeczony tekst dotyczy właśnie drugiej z firm, która ujawniła swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał roku fiskalnego 2021, który zakończył się 31 stycznia 2021 roku. Jednocześnie NVIDIA podzieliła się wynikami za cały rok fiskalny 2021. Jak można się spodziewać, przedsiębiorstwo po raz kolejny osiągnęło rekordowe przychody. Największy wzrost powiązany jest z działami Gaming oraz Data Center.

 

25_nvidia_prezentuje_wyniki_finansowe_za

 

W czwartym kwartale roku fiskalnego 2021 (okres od początku listopada 2020 do końca stycznia 2021 roku), NVIDIA odnotowała ponownie rekordowy przychód w wysokości 5 miliardów dolarów. W porównaniu z poprzednim kwartałem jest to wzrost o 6%, z kolei rok do roku wzrost wynosi aż 61%. Połowa łącznego przychodu (2,5 miliarda dolarów) przypada na dział Gaming - tutaj ogromny wzrost spowodowany był niesłabnącym popytem na karty graficzne GeForce RTX 3000 jak również premierę mobilnych układów Ampere, które w styczniu zdążyły zadebiutować w łącznie 70 różnych konstrukcjach przenośnych. Na drugim miejscu pod względem przychodu jest dział Data Center z wynikiem 1,9 miliarda dolarów. Tutaj głównym czynnikiem napędzającym wyniki była premiera akceleratora NVIDIA A100, który znalazł swoje miejsce także w stacjach NVIDIA DGX A100. Łącznie w całym roku fiskalnym 2021, przychód NVIDII sięgnął 16,675 miliarda dolarów. Na dział Gaming przypada 7,76 miliarda dolarów, natomiast Data Center kończy rok z wynikiem 6,70 miliarda dolarów. Porównując wyniki z całego roku oraz wyłącznie z 4 kwartału roku fiskalnego 2021, widać jak mocno ostatnie 3 miesiące były napędzane przez sprzedaż kart graficznych GeForce.

 

25_nvidia_prezentuje_wyniki_finansowe_za

 

Wracając do dalszych wyników. W przypadku marży brutto, ostatni kwartał ustabilizował się na poziomie 63,1% (GAAP). Było to nieco więcej w porównaniu do 3 kwartału (62,6%), ale jednocześnie mniej rok do roku (64,9%). Znacznie wzrosły także koszty operacyjne - do 1,65 miliarda dolarów. Koszty te w zdecydowanej mierze związane są z dalszymi badaniami oraz rozwojem. Wzrost tego wskaźnika jest zatem naturalny dla firmy chcącej się w dalszym ciągu rozwijać. Zysk operacyjny również wzrósł - do poziomu 1,507 miliarda dolarów. Jest to wynik o 8% wyższy w porównaniu do 3 kwartału (1,398 mld dolarów) i aż o 52% wyższy w porównaniu do wyniku sprzed roku. Czysty zysk netto z kolei wyniósł 1,457 mld dolarów - o 9% wyższy w zestawieniu z 3 kwartałem i aż 53% wyższy rok do roku. NVIDIA patrząc na powyższe wyniki z pewnością nie ma powodów do zmartwień. Niemalże w każdej rubryce wyniki są dużo lepsze niż przed rokiem. Jedynie marża brutto nieco zmalała.

 

27_nvidia_prezentuje_wyniki_finansowe_za

 

 

 

 

Źródło: www.purepc.pl

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.