Jump to content

Analizy bukmacherskie

Recommended Posts

Witam mam nadzieję, że nie złamię regulaminu czy coś jeśli dodam ten post :) Nie wiedziałem do jakiego działu to dodać a typer najbliższy tematyce to postanowiłem tu dodać - jeśli jest lepsze miejsce proszę o jego przeniesienie :)

Zacznę lekkim wstępem i tłumacząc trochę przyczynę  dlaczego postanowiłem w ogóle napisać ten post:
Za czasów Lemona "typer" cieszył się całkiem sporym zainteresowaniem, ostatnio (wg mnie) dość mało się tutaj dzieje. Może to  brak Lemona spowodował zamrożenie tego działu i dopiero przyjście Chrzanika który może kontynuować ten projetk go ożywiło,  może z uwagi na koroniaka czy brak jakichś ważniejszych rangą rozgrywek, lekceważniu np Ligi Narodów, itd itd. ) Nie pisze tego posta by to teraz rozstrząsać ale może dzięki temu postowi zwiększy się ruch czy też aktywność tutaj czy ogólnie na sieci.
Od wielu lat bukmcharke rośnie na popularności zwłaszcza wśród młodych. Wydaje mi się, że sieć głównie tworzą osoby młode a ja jako 30 latek czuję się trochę w mniejszości i jako dinozaur :D Część osób pewnie postawiło już kilka pierwszych kuponów, część może się do tego przymierza a część uważa to za głupote i nie zamierza się w to bawić - i mają racje. Skoro jednak pewien procent młodych osób się tym fascynuje, chcą i szukają szybkiego i łatwego sposobu by się wzbogacić bez chodzenia czy też marnowaniu czasu na nudną/ciężką prace to postaram się pomóc bo hazard to niebezpieczny nałóg/świat. Niestety nie ma drogi na skróty i tylko nieliczni czy też niewielki procent osób obstawiających zakłady sportowe wygrywa dużą ilość pieniędzy lub uzyskuje regularny duży przychód.
Bukmacherką zajmuję się od około 15 lat - zacząłem jak miałem 14-15 (teraz już 30 letni dinozaur :D) - był nawet czas, że było to moje jedyne - i to zarazem całkiem dobre - zródło dochodu. Teraz bardziej zajmuję się tym hobbystycznie bo bardziej się angażuję od kilku lat w prowadzeniu własnej działlności ale zdarza mi się wrzucać własne analizy czy sugestie na tematyczne grupy na fb. 
Jeśli są osoby zainteresowane tematem to skoro i tak wrzucam do dostępu publicznego do sieci to wrzucę również tutaj - może komuś w jakiś sposób pomogę :) 
PS: Z góry uprzedam, że nie zachęcam nikogo do udziału w tego typu grach hazardowych a gry hazardowe są legalne w Polsce dla osób powyżej 18 roku życia :)

Niestety nie potrafię pisać krótkich analiz i też nie toleruje jak ktoś nie podaje jakichś sensownych argumentów więc jeśli ktoś chce przeczytać moje wypociny to współczuje :D 

Piłka nożna a zwłaszcza rozgrywki typu LM, LE itp rządzą się swoimi prawami. "Faworyci" (nie lubie określenia "pewniak" bo pewne są tylko śmierć i podatki) lubią sprawiać niespodzianki a raczej rozczarować. Sportem tak jak i światem nie ma co się oszukiwać rządzi pieniądz, ma mniejszy i większy wpływ na wyniki niektórych czy części spotkań więc nie wykluczone, że mecze mogą być w jakimś stopniu też ustawione. W sporcie też, pomijając ustawki i korupcje, wszystko się zdarzyć może a na przebieg i wynik spotakania mają wpływ liczne elemnty. Moje propozycje czy raczej sugestie poparte własnymi analizami, przypuszczeniami, statystykami itd itd przedstawiam poniżej jak ktoś chce skorzystać (ale nie ręcze za nie głową czy przysłowiowym ch**em  ). Staram się przedstawić te najbardziej bezpieczne opcje do wytypowania a jeśli kogoś naprowadzę na jakiś typ z dużym value (o dużej wartości) albo pomogę zgarnąć fajną sumkę to  to będe się cieszył. Analizy stworzyłem opierając się o wszelkie możliwe na obecną chwilę dane trochę kierując się domysłami bo np oficjalne składy dostępne są dopiero godzinę przed meczem, tak samo nie znane jest co ma w głowie trener - co powie swoim podopiecznym, jaką ma taktyke, jak bardzo jemu, zwodnikom zależy na tym meczu itd itd. Sporo jest niewiadomych ale bazując na tym co dane można prognozować czy przypuszczać pewne możliwe scenariusze, które się mogą wydarzyć. Oczywiście nie na wszystkich aspektach się tu skupiłem na wszystko troche by było za długo pisać - zapraszam do lektury 

1) Dynamo Kijów - Juve Turyn. Cóż logika sugerowałaby postawić na zwycięstwo gości nawet np 2/+1,5 gola. lub Juve z handi -1. Jednak tu bym się skłonił co do żółtych kartoników. Mimo, że kluby dzieli ponad 2200 km i włosi ze swojego śródziemnomorskiego ciepłego klimatu przeniosą się w surowy klimat Ukrainy - umiarkowany kontynentalny to różnica temperatur, która w obecnym okresie nie jest jakaś duża nie powinna mieć większego wpływiu na to spotkanie w przeciwieństwie do zmęczenia podróżą ale tu też raczej władze klubu przygotują czy przygotowali się na tyle by nie było to problemem dla zawodników. Juve jest formalnie lepszym klubem (nawet jeśli część wyjściowej 11 stanowili by zawodnicy przeważnie siedzący na ławce) i będzie starać się narzucić swoje warunki i zdominować mecz. Ukraińcom może być ciężko wygrywać pojedynki 1 vs 1 albo w kilku zatrzymać rozpędzone gwiazdy z Turynu toteż wydaje mi się, że aby zatrzymać rywala mogą i będą często uciekać się do fauli. Arbiter tego spotkania Ovidiu Hategan (Rumunia) stosunkowo rzadziej sięga po kartoniki sędziując spotkania krajowej ligi niż jak przyjdzie mu sędziowac spotkania - powiedzmy - o zasięgu światowym lub chociaż Europejskim - wtedy dość często potrafi sięgnąć po żółć a nawet czerwień. Moja propozycja over 2,5 lub dla odważniejszych over 3,5 żółtej kartki w meczu - choć wydaje mi się, że tak 5-6 karteczek jutro będzie. Wydaje mi się też, że spora jest szansa na to że zobaczymy w meczu czerwony kartonik to jak ktoś odważny to można zaryzkować wydarzenie "czy będzie czerwona kartka?" typ - "tak" jako pojedyncze wydarzenie czy też blok w grze systemowej/blokowej. Pisząc to w większości nie patrze na kursy na to co proponuje i jeśli kurs, że gospodarze dostaną co najmniej 2 żółte będzie spoko to raczej też można się ku temu skłaniać. Nie stawiałbym, że ukraińcy będą liderem co do kartek bo włosi też lubią faulować czy raczej się rewanżować rywalom czasem nawet z nawiązką + styl gry charakterystyczny dla drużyn z Włoch - twarda defensywa - przy próbach przejęcia piłki lub w sytuacjach  gdy rywal zagraża bramce bardzo często kończy się stanowczym zatrzymaniem - brutalnym faulem.

2) Zenit St.Petersburg - Club Brugge: we wtorek o 19 (czasu Polskiego) czyli około 20 czasu lokalnego zobaczym drugi mecz rundy grupowej LM. Gospodarze mają atut własnego boiska oraz są przyzwyczajeni do panującej w Rosji temperatury, która wg prognoz ma wynosić około 3-4 stopnie celsjusza. Tu tak jak w poprzedniej analizie potężna odległość między miastami i długi czas podróży - ponad 2500km lecz warunki klimatyczne będą bardziej zróżnicowane. Na niekorzyść gości przy takiej odległości dzielące oba miasta może dojść zmęczenie dłuugą podróżą czy też zbyt krótki czas do zaaklimatyzowania się i przyzwyczajenie się do miejscowego ciśnienia czy innych warunków klinatycznych. W nadmorskiej Belgii dni czy wieczory są dużo cieplejsze zresztą ogólnie jak cały klimat - umiarkowany morski: ciepły wilgotny (W Petersburgu umiarkowany przechodzący z morskiego w kontynentalny) przez co taki spadek temperatury może być utrudnieniem, dyskomfortem (jak zwał tak zwał) dla przyjezdnych. Belgowie dobrze radzą sobie na rodzimym podwórku - obejmują fotel lidera po 9 kolejkach wygrywając 6 z 9 meczy, 1 remisując i 2 razy przegrywając strzelając przy tym 22 bramki i tracąc 6. Wydaje mi się, że oba kluby może nie dzieli jakaś przepaść ale przygotowanie fizyczne i przyzwyczajenie organizmów tubylców może przeważyć szale na korzyść Zenitu który jest w doskonałej formie strzeleckiej zwłaszcza w meczach u siebie i powinieni "łyknąć" ten mecz ale bezpieczniej zagrać, że strzeli bramke. Zenit strzelili co najmniej jedną bramke w ostatnich 12 spotkaniach u siebie wszystkie wygrywając a strzelili więcej niż 1,5 gola w 11 na 12. Jeden mecz w którym wygrali skromnie 1-0 to mecz z rozgrywek pucharowych Rosji z jedną z najsłabszych drużyn ligi do którego mogli podejść na luzie a skupiali się na spotkaniach ligowych których w ostatnich 10 meczach (przypominam że chodzi o mecze u siebie), 10 wygrywali strzelając przy tym 33 bramek tracąc skromnie 8 bramek co daje 3,3 bramki na mecz - licze na minimum dwie bramki po ich stronie i że linia over 1,5 gola powinna się ładnie pokryć.

3. Kolejny mecz to Barcelona - Ferencvaros. Odległość między miastami też dość spora jednak i odległość i związane z tym czas podróży i zmęczenie tak jak różnica klimatyczna raczej w mniejszym stopniu powinna oddziaływać na to spotkanie niż w pierwszym analizowanym meczu. Na papierze i patrząc na większość przesłanek i atutów gospodarzy raczej tu powinna być gładka wygrana gospodarzy a nawet pogrom. Kurs na czystą wygraną raczej nie zachęca. Dwa dni temu Barca przegrała na wyjezdzie z Getafe, nie śledziłem tego meczu śmiem przypuszczać że trener Blaugrany mógł kazać swoim podopiecznym się nie przemęczać by byli w dobrej dyspozycji na Lige Mistrzów i ten mecz sobie poprostu taktycznie odpuścili. (W drugą strone morale zespołu może upadać przez sytuacje towarzyszącą prawdopobnemu odejściu lidera zespołu Lionela Messiego z klubu na zime do Man City choć takiej klasy piłkarze raczej powinni na tyle mieć w sobie profesjonalizmu, że zakładając pogarszającą się atmosferę w szatni robili i będą robić to co do nich należy i wykonywać polecenia trenera więc na taką ewentualność przymykam oko) Tu patrząc na większość czynników powinno dojść do pogromu przyjezdnych Węgrów więc skłaniałbym się się ku takim opcjom jak: handicap Barca -1, gospodarz wygra 1.połowe i cały mecz, gospodarz zachowa czyste konto, albo żółte kartoniki po stronie gości że zdobędą ich over 1,5 lub  over 2,5 albo że dostaną ich więcej niż gospadarze - jeśli chodzi o kartki to sugeruje się raczej wolą walki gości mimo różnicy klas zespołów będą chcieli dać z siebie wszystko i za wszelką cene powstrzymywać gwiazdy ze stolicy Kataloni a te próy mogą i powinny kończyć się faulami. Co do ilości rzutów rożnych to się waham choć bardziej w strone raczej jestem żeby odrzucić typowania na jakąś linie bo na papierze defensywa gości nie powinna być aż taką przeszkodą, że Barca nabiła by ich jakoś sporo, z kolei atak węgrów też nie powinien szkodzić obronie gospodarzy jednak róznie to może być i rezultat rożnych może nie pokrywać się z oczekiwaniami Przeważnie jak jedna drużyna dominuje nad drugą i ładuje sporo bramek to pada w meczu mało rzutów rożnych a te w tym spotkaniu to loteria) Ostrzegam też bo takie właśnie "pewniaki" lubią rozczarowywać a Ferencvaros może być czarnym koniem tego meczu i sprawić, że gospodarze niezle sie napocą by wywalczyć wygraną albo chociaż zremisować bo jak często już wspomniałem tego typu rozgrywki potrafią zaskakiwać. W tym meczu nie ma co podować i sugerować się statystykami - pojdynków między tymi klubami nie było jeszcze nigdy w historii natomiast obie ligi - La Lige (pierwszej ligi hiszpańskiej) z OPT Bank Ligą (pierwszą ligą Węgier) dzieli przepaść i nie ma co przywoływać statystyk nawet jeśli goście są liderem w swojej lidze to przeciwnicy z którymi musi się na codzień zmagać Barca są dużo większym wyzwaniem niż aktualny lider węgierskiej ligi.

4. Chelsea - Sevilla mecz dosyć wydaje mi się wyrównany (możliwe że będzie to najlepszy mecz tej kolejki rundy grupowej a przynajmniej pretenduje do takowego) - zmierzą się bardzo dobre drużyny z czołowych lig Eurpy a może i świata. Taki mecz może być nieprzewidywalny może skończyć się zarówno wysokim jak i niskim wynikiem, może być dominacja którejś ze stron a może być wyrównana, może przypominać partie szachów a może być żywiołowa, aktywna i nieprzewidywalna jak kobieta. Kluby dzieli stosunkowo mała odległość i raczej warunki klimatyczne mają zbliżone nie widzę w tym arcyważnego czynnika na korzyść którejś ze stron. Ostani mecz ligowy Sevilla przegrała na wyjezdzie z Granadą - tu tak jak w przypadku meczu Barcelony domyślam się, że też mecz odpuścili i nie dawali z siebie 100% możliwości by być gotowym na ciężkiego rywala jakim bezwątpienia jest Chelsea Londyn. Bukmacherzy sądząć po kursach lekką przewagą dają na gospodarzy. Jest to dość ciężki mecz jeśli chodzi bo o wytypowanie zwycięzcy. Z jednej strony jeden z czołowych klubów angielskich który w ostatnich 5 meczach krajowej ligi strzelili 13 bramek i 9 stracili kontra Sevilla, której zawodnicy nie tak dawno w Super Pucharze UEFA ulegli po dogrywce świetnie poukładanemu Bayernowi Monachium. Oba kluby grają w najlepszych ligach świata na codzień zmagając się z bardzo wymagającymi rywalami. Skoro już wspomniałem o bawarczykach to w pojedynkach z Bayernem Chelsea na 3 ostatnie mecze przegrali 3 krotnie: raz 3-2 w 2017 (to troche może już historia i może nijak się ma do obecnej formy czy sytuacji ale dalej będę podawał też wyniki z 3 ostatnich meczów Sevilli z Bayernem więc chcąc nie chcąc ten też dokleiłem) i dwa razy w dwu meczu LM w biężym roku 7-1 ( domowy to porażaka 3-0 - 25 lutego i porażka 4-1 na wyjezdzie 8 sierpnia). Z kolei Sevilla w 3 ostatnich meczach, które nota bene odbyły się w tym roku 2 razy przegrali i raz bezbramkowo zremisowali (jedna przegrana dopiero po dogrywce więc jeśli chodzi o regulaminowy czas gry to: 1 porażka i dwa remisy w stosunku 3-2 w golach straconych/strzelonych) ale pokazywali, że nie są chłopcem do bicia i stracili tylko 4 bramki zdobywając przy tym 2 tracąc. Oczywiście poprzednie mecze, jakbyśmy wzięli pod lupe innego rywala, nie muszą czy nie są jakimś wyznacznikiem bo z innym rywalem zmieniają się pojdyncze szczegóły i czynniki mające olbrzymi wpływ na całokształ a sytuacja by mogła wyglądać zgoła odmiennie. Statystycznie dużo lepszy był Bayern i dominował w każdym aspekcie meczu ale koniec końców nie dokonali takiego rozstrzału hiszpanów jak zrobili to na londyńczykach. Jak wcześniej wspomniałem ten mecz może przybrać różne scenariusze. Wyżej wspomniałem, że na 5 ostatnich meczy Chelsea strzeliła 13 a straciła 9 bramek co daje średnio około 4,5 bramki w meczu. Można sądzić, że Chelsea ma dobry atak ale obrona musi jeszcze sporo popracować. Jednak na taki mecz defensywa może zagrać w niesamowitym skupieniu uniemożliwiając rywalowi na zdobycie gola. Sevilla za to potrafi grać przeciw drużynom z wyższej półki. Wg mnie takie najbardziej realne możliwości to btts (both team to score - obie drużyny strzelą bramke), over (więcej niż) 1,5 gola w meczu, zwycięstwo gospodarza albo remis (1x, 10 - oznaczenie zależne od bukmachera), remis przez 15 pierwszych minut meczu, X-X lub 0-0 (podwójna szansa na remis albo w pierwszej połowie albo w całym meczu) lub może choć jakaś skromna linia na rożne albo żółte kartki. Wszystko się zdarzyć może niczego nie można wykluczyć a raczej spodziewać się niespodziewanego 

5. Lazio Rzym -Borussia Dortmund

Tak jak w poprzednim analizowanym meczu dojdzie do starcia topowych drużyn z topowych lig świata i tak jak w poprzedniej analizie nie widze tu większego wpływu czynników związanych z odległością czy klimatem bo kluby leżą niemalże po sąsiedzku.

Lazio w rodzimej lidze radzi sobie bardzo słabo - 4 strzelone i 8 straconych bramek po 4 kolejkach zajmuje 15. miejsce na 20 zespołów przegrywając 2 mecze, jeden remisując i jeden wygrywając. Sytuacja Borusii w niemieckiej lidze prezentuje się dużo lepiej i też po 4 kolejkach z bilansem bramkowym 8-2 zajmują 3. miejsce w tabeli dzięki trzem zwycięstwą i jedną porażką. Osobiście uważam, że liga włoska jest lepsza tzn ma więcej dobrych klubów przez co toczone są tam bardzo ciężkie batalie a walka o mistrzostwo czy jakąś topową lokate jest bardzo wyrównana i toczy się między większą ilością klubów. W lidze włoskiej ciężko konkurować z drużynami typu Milan, Inter, Juventus czy troche mniej utytułowanymi klubami jak Atalanta czy Napoli które od początku sezonu prezentują fenomenalną formę. Inaczej przedstawia się sytuacja za miedzą. Borussia ma tylko jednego poważnego przeciwnika - zwycięzce poprzedniej ligi mistrzów i wszystkich innych możliwych trofeów, prawdziwego dominatora i możliwe, że obecnie najlepszą drużynę świata - Bayern Monchachium z którym biją się od kilku sezonów (z delikatnymi wpadkami drużyny z Dortmundu i czasem niższą lokatą niż fotel wicelidera) o fotel lidera bundesligi często depcząc dominatorowi po piętach (na 8 ostatnich sezonów 8 razy pod kolej tytuł mistrza Niemiec uzysikwał i bronił Bayern choć dwa wcześniejsze należały do Borusii). W bundeslidze oprócz tych dwóch "najwięcej ma do powiedzenia" jeszcze RB Lipsk a reszta zajmuje miejsca w zależności od: "sezonu", szczęścia, dyspozycji, formy itp zawodników, morale, transferów, kadry, mniejszym skupieniu na lidze czy meczu rywali i odpuszczeniu albo też zlekceważeniu przeciwnika itd itd Tych czynników, można wymieniać w nieskończoność ale najważeniejsze jest to że to co wyżej wymieniłem - z uwagi na swój potencjał w niemieckiej najwyższej lidze liczą się głównie tylko dwa kluby zostawiając pozostałych daleko w tyle. Wracając do starcia między Lazio a BVB to w tym pojedynku dużo lepszą sytuacje ma drużyna ze stolicy Włoch. Możliwe, że odległa lokata w tabeli Serii A (co prawda jest to dopiero początek sezonu i nie ma co skreślać wysokiego miejsca w lidze) sprawi, że Liga Mistrzów stanie się priorytetem dla włoskiej drużyny i na tym się całkowicie skupią natomiast Dortmund będzie rozerwany między przerwaniem dominacji Bayernu a osiągnieciem dobrych wyników w Lidze Mistrzów. Przy kilku tak ważnych celach jakie może mieć Borusia trzeba dobrej taktyki, rotacji zawodnikami którzy się męczą itd w czym przeszkadzać może m.in gorsze zgranie podstawowych graczy z rezerwowymi w przeciwieństwie do Lazio, które ma w tych kwestiach większy komfort. Powołując się na dane z FlashScore.com w drużynie gości jest sporo braków w podstawowej jedenastce wynikających z kontuzji. U gospodarze też będzie kilka absencji ale mogą liczyć na większą ilość kluczowych zawodników. Powyższe dane wskazują bardziej na wygraną gospodarzy, bezpieczniejszą opcją dla tego zakładu jest podparcie zwycięstwa gospodarzy remisem, postawienie że gospodarze strzelą gola. O ile większość powyższych założeń okaże się być trafnymi i Lazio będzie aktywnie i często atakować starać się za wszelką cene wygrać z niewątpliwie bardzo dobrym rywalem oraz, to że defensywny twardy włoski styl gry zetrze się z lubująca się w szybkich atakach drużyna z Dortmundu skłania mnie jeszcze do zaproponowania opcji grania na ilość rzutów rożnych np +8,5 lub 9,5 - linie te wydają się przez to bardzo realne do pokrycia. Inną propozycją na ten mecz determinowaną np:
*dynamiczna grą, zaciętością obu drużyn i ogólnym emocjonującym przebiegiem spotkania (na taki liczę),
*mniejszym doświadczeniem rezerowowych zawodników którzy chcąc się wykazać w meczu by na stałe zagościć w podsawowej 11 będą odczuwać większą presję, będą bardziej podatni na prowokacje czy frustracje w rezultacie będą bardziej skłonni popełniać błędy i faulować
* i bardzo kluczowa kwestia - ogólna chojność w rozdawniu żołtych kartek głównego arbitra tego spotkania - francuza Clementa Turpina kusi do zakładania, że w meczu zobaczymy conajmniej 3 żółte kartki i widzę dużą szansę na pokrycie lini over 2,5 lub 3,5 w meczu.
Dla poparcia tej propozycji mała garść statystyk:

- na 5 meczy w kwalifikacjach LM 24 żółte kartki - średnia 4,8 kartki

- ostanie sezony rodzimej Ligue 1 (będę podawał ilość żółtych kartek na ilość sędziowanych przez niego spotkań oraz wynikającą z tego średnią): s19/20 - 39/12 = 3,25; s18/19 - 63/20 =3,15; s17/18 - 67/18 = 3,72; s16/17 - 52/21 = 2,41; s15/16- 52/18 = 2,88. Na ostanich 5 zakończonych sezonów na 89 sędziowanych spotkań rozdał 273 żółte kartki co daje średnią 3,06 yc (yellow card) na mecz. na całą historie ligi francuskiej ten sędzia rozdał 674 yc w ciągu 212 sędziowanych spotkań dając średnio 3,17 kartki na mecz. Przy okazji tego jak i Rumuńskiego w arbitra z pierwszego analizowanego meczu, należy pamiętać, że sędziując krajowe mecze, znając styl gry charakterystyczny dla klubów z danego kraju mające mniejszą rangę niż te międzynarodowe zarówno reprezentacii jak i klubowe sędziowie rzadziej sięgają po żółte kartki i są bardziej łaskawi czy wyrozumiali. Jednak jeśli sędziują tak prestiżowe rozgrywki - nie ważne czy to faza grupowa czy finały - wymaga się od nich stanowczych reakcji, skupienia i opanowania oraz rygorystycznego karania nawet drobnych przewinień zwłaszcza, że tego typu mecze mają zarówno wielokrotnie większą publikę (są bardziej medialne i przez to kontrowersyjne) i wynikającą z tego presję to ewentualne pomyłki mogą być przyczyną większych afer i decydować o karierze sędziego i tego czy będzie mu dane jeszcze być arbitrem w innych ważnych spotkaniach oraz mogą być wyznacznikiem ewentualnych karach pieniężnych o czym decyduje komisja sędzowska FIFA.

Przemyślenia czy propozycje dla 3 pozostałych jutrzejszych meczy z rozgrywek grupowych LM dodam jutro o ile będę miał czas. Tymczasem mam nadzieję, że w jakimś stopniu komuś pomogłem i choć trochę z przewidywań się sprawdzi. Życzę zieloności na kuponach.

Edited by Dranzer
  • Moderator

Nie powinieneś dodawać tematu w tym dziele ponieważ służy on jedynie do obstawiania wyników, a nie do analiz, więc prosiłbym Cię żebyś następnym razem uzgodnił to z administracją zanim dodasz tego typu post.

Mimo wszystko, że względu na to, że napisałeś ciekawe przemówienie które być może komuś pomoże oraz nie widzę żadnego bardziej odpowiedniego miejsca na Twoje wypociny to zostawię je tutaj.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.