Jump to content
×
×
  • Create New...

Forumowy Panel Dyskusyjny - Teoria odurzonej małpy


Recommended Posts

FPD#2

 

Antropogeneza wyjaśnia drogę rozwojową i procesy biologiczne, które doprowadziły do powstania anatomicznie nowoczesnego człowieka rozumnego. Oczywiście nie ma jednej pewnej i własciwej teorii, a jest wiele hipotez.

Biologiczna geneza człowieka jest głównie określana poprzez badania paleontologiczne. Przy udziale biologów i filogenetyków molekularnych określono przeszłość naszego gatunku i powstała hipoteza Afrykańskiego exodusu - czyli pierwsze hominidy wyłoniły się w Afryce, po czym wsyemigrowały na inne kontynenty. Dane grupy osiedliły się i  ewoluowały w niszach terytorialnych. Tak wykształciły się w różnych zakątkach świata odmienne rasy.

I to jest teoria biologiczna. A co z językiem i myśleniem abstrakcyjnym? Co sprawiło, że gatunek ludzki - jako jedyny na ziemii - wykształcił myślenie symboliczne, które jest podstawą języka, sztuki i kultury, która odróżnia nas od świata zwierząt?

Tutaj naukowcy mają większy problem, bo mniej jest konkretnych faktów, a więcej domysłów. Mimo to powstało kilka teorii wyjaśniających fenomen skoku ewolucyjnego gatunku homo sapiens.

Jedną z nich jest "teoria odurzonej małpy".  Jej twórca Terence McKenna dowodzi, że głównym czynnikiem ewolucji naszego umysłu jest dieta naszych dalekich przodków. A dokładniej substancje psychoaktywne, pochodzące z roślin.

Dla mnie to nie tylko najciekawsza hipoteza, ale naprawdę przekonująca i podparta wiarygodnym materiałem badawczym. Jeśli kogoś to zaciekawi, to poniżej znajduje się link do pracy, która w przystępny i ciekawy sposób opisuje hipotezę odurzonej małpy.

 

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwid8oj4jJTMAhXLthQKHWeSBCIQFggdMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.racjonalista.pl%2Fpdf.php%2Fs%2C8935&usg=AFQjCNGXmE5AwX7hnrrL770zxWER5hzLvw&sig2=Xkzkw-CxmQxluV87oMD70Q

Edited by Pudzilla
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.