Jump to content

Jak włączyć pasek menu w Chrome i nowym Edge? Wystarczy pobrać rozszerzenie


BOT 1shot2kill.pl
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

lead_170220201621_547391.jpg

Pasek menu, który znają dobrze użytkownicy Internet Explorera czy Firefoksa, to przeżytek. Tak przynajmniej uważa Google, a jego śladem idą twórcy innych przeglądarek opartych na Chromium. Czy te kilka zaoszczędzonych pikseli na monitorach Full HD rzeczywiście zbawi użytkowników przed bałaganem? To już sprawa dyskusyjna, niemniej jednak faktycznie niektórzy tęsknią za paskiem menu. Okazuje się, że można go przywrócić w Chrome, Edge, Safari, Operze, a nawet w Firefoksie, z którego nota bene nigdy na dobre nie zniknął.

Google lubi podejmować arbitralne decyzje związane z designem, czego przykładem była sytuacja z zeszłego roku, gdy układ podglądu Google Grafiki zamienił się na pionowy, a filtry wyszukiwania "Większe niż" i "Dokładny rozmiar" zostały zepchnięte głęboko do ustawień zaawansowanych. Obie te zmiany można cofnąć właśnie za pomocą rozszerzeń. Nie inaczej jest w przypadku paska menu, który zostaje przywiedziony do minimalistycznych przeglądarek Chromium wprost z przeszłości. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Przede wszystkim pasek menu nie znajduje się między paskiem tytułowym (który jako taki nie istnieje i jest po prostu paskiem kart) a paskiem kart, lecz pod nim, dlatego można go właściwie nazwać nakładką na obszar witryny. Alternatywnie można go też wyświetlać na dole okna. Niestety, przeglądarki oparte na Chromium nie pozwalają specjalnie ingerować w interfejs.

Rozumiem frustrację, że przeglądarka internetowa nie ma paska menu. Właśnie dlatego jako ekspert przeglądarek stworzyłem to darmowe rozszerzenie Proper Menubar dla Microsoft Edge. Użytkownicy mogą więc doświadczyć prawdziwie klasycznego designu menu okna w swojej przeglądarce.
— Stefan Van Damme

Proper Menubar zawiera typowe opcje, jakie znajdują się na pasku menu przeglądarek, a więc te związane z plikiem, edycją, widokiem, historią, zakładkami, oknem i pomocą. W ustawieniach rozszerzenia możemy zmienić opcje personalizacji, takie jak kolory lub obrazy tła, kolory czcionek, rozmiary elementów, wyświetlanie paska na wszystkich lub tylko na wybranych stronach, jego pozycję, a także wyświetlane przyciski — zwykłe opcje menu lub skróty do usług Google. Rozszerzenie ma podobno polską wersję językową, ale nie udało nam się dokopać do tego ustawienia.

Dlaczego pasek menu czy pasek tytułowy nie są nawet opcjonalnie dostępne w większości przeglądarek poza Firefoksem? Trudno to zrozumieć. Oszczędność miejsca ma może sens na mniejszych ekranach telefonów czy tabletów, jednak w przypadku monitorów o przekątnej ponad 20 cali tak wiele miejsca znowu nie zyskujemy. Tak czy inaczej pewną namiastkę klasycznego i ciągle praktycznego rozwiązania oferuje Proper Menubar. Rozszerzenie można pobrać ze sklepów Chrome Web Store, Opera add-ons i Firefox Browser add-ons.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.