Jump to content

Jaki będzie ten Windows 10X? Microsoft ujawnił kluczowe zmiany


BOT 1shot2kill.pl
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

lead_110220201947_982128.jpg

Na październikowej konferencji sprzętowej Microsoft zaprezentował zupełnie nową kategorię urządzeń z dwoma ekranami i specjalną wersją Windows. Kategorię tę w przyszłym roku otworzy model Surface Neo, a wkrótce potem swoje własne odpowiedzi wypuszczą ASUS, Dell, HP i Lenovo. Ową specjalną wersją systemu jest Windows 10X. Niektóre z jego kluczowych cech zdążyliśmy już poznać, a dziś na konferencji Microsoft Developer Day gigant podaje kolejne szczegóły.

Szybkie aktualizacje

W porównaniu do Windows 10 nadchodzący Windows 10X pozwoli aktualizować urządzenia dużo szybciej. Aktualizacje będą instalowane w tle, a użytkownicy będą mogli go ukończyć, po prostu restartując urządzenie. Microsoft podał, że aktualizacje będą mogły instalować się w mniej niż 90 sekund.

Bezpieczeństwo

Windows 10X został zaprojektowany jako bezpieczny — domyślnie. Cały system jest z zasady tylko do odczytu. Aplikacje mają oczywiście dostęp do OS, ale tylko poprzez konkretne API. Oznacza to również brak dostępu do rejestru.

Wydajność

Microsoft utrzymuje, że Windows 10X będzie oferował trwałą wydajność niezależnie od czasu. Oznacza to, że nawet po wielu miesiącach używania system będzie działał tak samo, jak po pierwszym uruchomieniu urządzenia.

Aplikacje

Windows 10X może uruchamiać aplikacje, które znamy i którym ufamy. Obsługuje formaty aplikacji UWP, Win32 i PWA. Microsoft podkreślił, że aplikacje mogą być instalowane z dowolnego miejsca, nie tylko z Microsoft Store. W Windows 10X wszystkie aplikacje uruchamiają się w kontenerach. Daje to pewność, że aplikacje nie nadpiszą ani siebie nawzajem, ani składników systemu. Umożliwia to również izolację danych aplikacji bez konieczności jej zmieniania. Nowy kontener Win32 zapewnia kompatybilność aplikacji, pozwalając uruchamiać na Windows 10X aplikacje 32-bitowe i 64-bitowe w sposób bezpieczny i szybki.

Istnieją jednak pewne ograniczenia związane z Win32. Dotyczą one autostartu (zadania nie uruchamiają się po zalogowaniu), zadań w tle (mogą być zatrzymane) i narzędzi (nie mogą zobaczyć rzeczy poza kontenerem).

Powłoka

Windows 10X posiada uproszczone doświadczenie powłoki. Większość funkcji Windows, takich jak okna, wprowadzanie, Start, przeciągnij-i-upuść czy schowek, działają zgodnie z tym, co znamy. Niektóre funkcje desktopowe, takie jak aplety obszaru powiadomień, rozszerzenia Eksploratora plików i rozszerzenia przestrzeni nazw, nie będą działały w Windows 10X. Inna ważna zmiana dotyczy samego Eksploratora plików — tym tematem zajmiemy się w kolejnym tekście.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.