Jump to content

FBI bada tysiące przypadków kradzieży własności intelektualnej przez Chiny


BOT 1shot2kill.pl
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

lead_100220201609_587667.jpg

W toku dziejów Stany Zjednoczone wypracowały podejście, w którym własność intelektualna jest rzeczą niemal świętą — przynajmniej z prawnego punktu widzenia. W przypadku jej naruszenia kary mogą być naprawdę wysokie, ale najpierw trzeba to udowodnić, a to już rola kreatywnych (czasem aż za bardzo) prawników. Gdzieś na drugim biegunie funkcjonują Chiny, w których tradycja ochrony własności intelektualnej jest, no cóż, nieco bardziej liberalna... Zwłaszcza gdy chodzi o "zapożyczanie" lub "inspirowanie się" technologią i rozwiązaniami zza Oceanu.

FBI wraz z członkami rządu USA poprowadziło w zeszłym tygodniu konferencję dotyczącą kradzieży amerykańskich patentów i własności intelektualnej przez Chiny. Na blisko czterogodzinnej konferencji wypowiadali się wysoko postawieni oficerowie Federalnego Biura Śledczego (FBI) oraz Departamentu Sprawiedliwości (DOJ). Podstawowe wnioski są niepokojące:

Zagrożenie ze strony Chin jest realne, trwałe, dobrze zorkiestrowane, dobrze finansowane i w najbliższym czasie nigdzie się nie wybiera.
— John Demers, Assistant Attorney General, National Security
Dla mnie jest to największe długoterminowe zagrożenie dla informacji i własności intelektualnej naszego narodu oraz dla naszej żywotności gospodarczej.
— Christopher Wray, Director, FBI

Zdaniem szefa FBI sprawy z tym związane piętrzą się od 2018 roku, po tym jak DOJ rozpoczął kampanię China Initiative, która wzięła na celownik szpiegostwo ekonomiczne Chin. Wyjaśnia on, że FBI prowadzi ponad tysiąc dochodzeń związanych z kradzieżą amerykańskich technologii z niemal wszystkich przemysłów i sektorów.

FBI

Przykłady? Pod koniec zeszłego roku Crowdstrike opublikował raport o chińskim samolocie Comac C919, który składa się niemal wyłącznie z elementów skopiowanych od firm amerykańskich i europejskich. Uważa się, że jest on efektem wieloletniej kampanii hakerskiej, w ramach której wykradziono masę informacji technicznych. Trwa również śledztwo w sprawie Huawei i jego powiązań z rządem chińskim, dla którego rzekomo szpieguje na Zachodzie. Póki co nie udało się udowodnić, że Chiny rzeczywiście nakazują firmom wykradać technologie.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.