Jump to content

Microsoft tworzy alternatywę dla 5G od Huawei


BOT 1shot2kill.pl
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

lead_050220201234_297489.jpg

USA ma poważny problem. Konflikt z Chinami oraz ban nałożony na Huawei sprawiły, że Amerykanie stoją teraz przed poważnym dylematem w kwestii rozwoju technologii 5G. Skoro pojawiły się poważne podejrzenia o szpiegostwo, to Huawei nie może już świadczyć na terenie Stanów usług związanych z rozwojem infrastruktury 5G. Problem polega na tym, w tym kontekście jest on obecnie liderem i Chiny próbują na USA wywrzeć nacisk w tej sprawie. Rząd szuka więc alternatywy, która będzie najlepiej całkowicie... "Made in USA".

Huawei jest obecnie liderem na rynku 5G i dostarcza lepszą technologię za lepszą cenę niż jego rywale, tacy jak Nokia i Ericsson. Kilka państw poza jego rodzinnymi Chinami, m.in. Niemcy, zaadaptowało już jego infrastrukturę. USA i niektóre inne państwa z obawy o bezpieczeństwo wykluczyły chińską firmę z budowy sieci — w całości lub częściowo. Zamiast niej w procesie uczestniczą inne firmy.

Microsoft, Dell, AT&T i inni współpracują nad alternatywą dla 5G od Huawei. Nie budują oni jednak sprzętu, lecz rozwijają wspólny standard inżynieryjny, który pozwoli deweloperom oprogramowania uruchamiać kod na maszynach od praktycznie dowolnego producenta sprzętu 5G. Tworzą oni oprogramowanie i możliwości chmurowe, które zastąpią wiele wyposażenia 5G dostarczanego przez Huawei. Zmniejszyłoby to, jeśli nie wyeliminowało konieczności polegania na sprzęcie tego producenta.

Andy Purdy, CSO Huawei w USA, tak skomentował plany rządu, gdy o nich usłyszał:

Jeśli USA chcą sprzętu i oprogramowania 5G rozwijanych przez firmę amerykańską lub europejską, rząd powinien zachęcać firmy do rozpoczęcia negocjacji z Huawei dotyczących licencji naszej technologii 5G. [Bez własności intelektualnej firmy] końcowy produkt będzie 1-2 lata w tyle za porównywalnymi produktami Huawei, jeśli chodzi o funkcjonalność i niezawodność.

Nic dziwnego, że wykluczony z gry chiński producent nie szczędzi krytyki. Chińczycy nie mają podstaw do narzekania — twierdzi James Lewis, analityk technologiczny z Center for Strategic and International Studies. Robimy to, co oni. Chińczycy nienawidzą światowej reguły wzajemności. A jak to możliwe, że oprogramowanie i możliwości w chmurze zastąpią sprzęt? Jak powiedział Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu: Cytując Michaela Della, software zjada hardware w 5G.

Niestety, ponieważ chińskie technologie 5G są rozwijane od dłuższego czasu, to wspomniany duet musi opracować własne rozwiązania, które jednocześnie nie naruszałyby licencji chińskiego giganta. To zajmie trochę czasu, ale może z drugiej strony zadziałać stymulująco na rynek i zaowocować powstaniem nowych ciekawych technologii.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.