Jump to content

Google uśmierca App Maker, niskokodowe środowisko podobne do Microsoft PowerApps


BOT 1shot2kill.pl
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

lead_280120201207_870003.jpg

W 2016 roku Google zaprezentowało App Maker, niskokodowe środowisko rozwoju aplikacji, które miało rywalizować z Microsoft PowerApps. Niskokodowe oznacza tu, że pracujemy głównie w środowisku wizualnym, zaś bezpośrednie użycie języków programowania jest opcjonalne — również Microsoft pokazuje, że nie trzeba być zawodowym programistą, by tworzyć aplikacje. Tak czy inaczej po trzech latach Google zapowiada, że jego produkt zostanie wyłączony. Będzie się to odbywać stopniowo, według harmonogramu.

App Maker nadal umożliwia budowanie aplikacji, które usprawniają przepływy biznesowe w ramach G Suite. Jego funkcjonalność będzie jednak z czasem zawężana aż do czasu całkowitego wyłączenia, co nastąpi w przyszłym roku. Aby się na to przygotować, Google ma kilka zaleceń:

  • Jeśli nie używasz już aplikacji, przestanie ona działać zgodnie z harmonogramem z sekcji poniżej.
  • Jeśli aplikacja jest aktywna, możesz przenieść jej funkcjonalność do innego produktu. Samej aplikacji nie można bezpośrednio migrować do innej platformy, ale AppSheet, Apps Script, Google Forms i App Engine oferują wiele podobnych funkcji.

Firma udostępniła harmonogram wygaszania wsparcia, które zostanie przeprowadzone w trzech etapach. Pierwszy z nich nastąpił już wczoraj.

  • 27 stycznia 2020 r.: Istniejące aplikacje będą wciąż działać, niemniej jednak App Maker nie jest już aktywnie rozwijany. Naprawiane będą tylko krytyczne błędy.
  • 15 kwietnia 2020 r.: Deweloperzy nie mogą już tworzyć nowych aplikacji w App Maker.
  • 19 stycznia 2021 r.: Istniejące aplikacje App Maker przestaną działać. Dane z App Maker przechowywane w Cloud SQL pozostaną niezmienione i będą dalej podlegać zasadom ustanowionym na koncie GCP.

Jak już zostało wspomniane, nie ma sposobu na bezpośrednią migrację aplikacji z App Maker. Google wymienia natomiast kilka alternatyw. Jeśli używaliśmy App Makera do automatyzacji procesów biznesowych, jest nią AppSheet, jeśli do rozwijania aplikacji — App Engine, zaś jeśli do zbierania danych — Google Forms.

App Maker sam w sobie nie ma bezpośredniego następcy w ekosystemie Google, a to daje ogromną przewagę Microsoftowi, którego produkty PowerApps i Power Platform mają się świetnie i nigdzie się nie wybierają.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.