Jump to content

Producenci gier już szykują się na nową generację konsol. Rozkład sił raczej się nie zmieni


BOT 1shot2kill.pl
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

lead_270120201207_893055.jpg

Opublikowano właśnie nowe wyniki ankiety przeprowadzonej wśród deweloperów gier z okazji Game Developers Conference. Można z tego wyciągnąć trzy zasadnicze wnioski. Po pierwsze deweloperzy są już gotowi na nową generację konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Po drugie konsola Sony nadal cieszy się odrobinę większym zainteresowaniem deweloperów. Po trzecie króluje wśród nich rynek PC, ale równie mocny jest rynek gier mobilnych. Wygląda na to, że Xbox nadal będzie w tyle za PlayStation w kontekście gier na wyłączność, ale zasadniczo mnie to nie dziwi, bo Microsoft chyba przestał już w tym wyścigu brać aktywny udział.

Next Gen Dev

Ankieta została przeprowadzona na grupie 4000 respondentów. Wykazała, że ponad 11% deweloperów pracuje obecnie nad grą na PlayStation 5, a 9% na Xbox Series X. W przypadku obecnej generacji konsol równowaga została zachowana - 25% producentów tworzy gry na PS4 a 23% na Xbox One. Król jest jednak tylko jeden i jest nim rynek PC - aż 56% respondentów tworzy obecnie gry na tę platformę. Istotna jest również platforma mobilna, która cieszy się zainteresowaniem 39% ankietowanych.

Next Gen Dev

Deweloperzy zostali również zapytani o to, na którą platformę będzie przeznaczona ich kolejna gra. Tutaj równowaga również została utrzymana. 23% zadeklarowało, że będzie to gra na PS5, a 17%, że Xbox Series X. 20% chce nadal tworzyć gry zarówno na PlayStation 4, jak i na Xbox One/One X. W tej kwestii nadal jednak dominuje PC - 52% ankietowanych chce swój następny projekt stworzyć z myślą o rynku komputerów osobistych. Rynek gier mobilnych również wygląda obiecująco i znajduje się w obszarze zainteresowań aż 39% deweloperów. Nie jest to zaskakujące, wszak smartfony są coraz mocniejsze i każdy z nas ma taką mobilną platformę zawsze przy sobie.

Next Gen Dev

W kontekście mobilnej rozgrywki zaskakuje nieco nikłe zainteresowanie platformami do streamowania, czyli Project xCloud oraz Google Stadia. W tym drugim przypadku nie jest to aż tak duże zaskoczenie, bo Google samo sobie podłożyło kilka sporych kłód pod nogi. Tymczasem xCloud jest nadal w fazie testów, więc może to być z punktu widzenia deweloperów niepewny wybór. Zainteresowanie na pewno wzrośnie gdy obie usługi rozwiną skrzydła. Nintentdo Switch również znajduje się w polu widzenia deweloperów i 17% z nich jest w trakcie tworzenia gry na tę hybrydową platformę, a 19% planuje rozpocząć taki projekt w przyszłości.

Powyższe dane mogą dać nam pewną wizję tego, jak będzie wyglądać rynek gier po premierze nowej generacji konsol. Moim zdaniem nie zmieni się za dużo i nadal PlayStation będzie królem gier na wyłączność. Microsoft przestał traktować gry na wyłączność jako priorytet, choć w oczach klientów to nadal spora zaleta. Gigant z Redmond stawia na otwartość i dostępność, dlatego też następne gry na konsole Xbox One oraz Xbox Series X trafią również na PC. Microsoft przyznał już wcześniej, że dla niego nie jest istotne, na którym urządzeniu gramy. Ważne jest to, że po prostu jesteśmy graczami. Wygląda na to, że deweloperzy myślą podobnie, bo 34% z nich zadeklarowało, że tworzy gry na obecną i na nową generację jednocześnie. Jedynie 5% pracuje nad projektami przeznaczonymi tylko na next-geny.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.