Jump to content

Windows 10 20H1 uzyskał zgodność z Bluetooth 5.1. Jakie korzyści to daje?


BOT 1shot2kill.pl
 Share

Recommended Posts

  • Manager

lead_230120201440_676030.jpg

Windows 10 2004, znany też jako 20H1, jest już praktycznie ukończony i czeka na wydanie w kwietniu bądź maju. Najbliższe miesiące to czas ostatnich szlifów, certyfikacji i nie tylko. Wśród nowości znalazła się certyfikacja dla Bluetooth 5.1, którą system właśnie uzyskał. Aktualizacja będzie w pełni kompatybilna z tym standardem. Umożliwi to między innymi szybszą łączność i zmniejszone użycie energii. Trzeba jednak pamiętać, że z możliwości tych skorzystamy tylko wtedy, gdy również nasz adapter będzie zgodny z Bluetooth 5.1.

Bluetooth 5.1 nie jest jakąś ogromną aktualizacją standardu z wieloma zmianami, tym niemniej zawiera parę ulepszeń. To przede wszystkim szybsze połączenia dzięki usprawnień w cache'owaniu profilu GATT (Generic Attribute Profile). Za każdym razem, gdy urządzenie klienta łączy się, wykonuje "odkrywanie usług", aby zobaczyć, co wspiera urządzenie serwera. To konsumuje czas i energię. Bluetooth 5.1 wykonuje bardziej agresywne cache'owanie i klient może pominąć etap odkrywania usług, gdy nic się nie zmieniło. Dzięki tym ulepszeniom Bluetooth staje się również bardziej energooszczędny.

Ulepszeniu uległ również tryb rozgłaszania. Odnosi się to do tego, w jaki sposób urządzenie Bluetooth nadaje swoją gotowość do połączenia, rozgłaszając dostępność urządzeniom znajdującym się w pobliżu. Bluteooth 5.0 wymagał od urządzeń przechodzenie przez kanały 37, 38 i 39 w ustalonym porządku. Teraz urządzenia mogą losowo wybierać kanały, dzięki czemu łatwiej będzie uniknąć nachodzenia na siebie rozgłaszania wielu urządzeń. Te i inne zmiany w Bluetooth 5.1 opisano szczegółowo w specyfikacji.

Microsoft włącza też obsługę Bluetooth 5.2 w kompilacjach Insider nadchodzącej wersji Windows 10. Oznacza to m.in. wsparcie dla Enhanced Attribute Protocol (EATT), ulepszonej wersji Attribute Protocol (ATT), co ma zapewnić lepsze doświadczenie i zmniejszenie latencji.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.