Jump to content

Mocno odświeżony Firefox trafi jutro na Androida w wydaniu Nightly


BOT 1shot2kill.pl
 Share

Recommended Posts

  • Manager

lead_200120201536_208667.jpg

Od ponad pół roku Mozilla rozwija nową wersję Firefoksa na telefony z Androidem. Pierwsze jej wydanie pod nazwą Firefox Preview ukazało się w czerwcu, natomiast wersja 2.0 — we wrześniu. Teraz z kanału Preview Beta nowa wersja Firefoksa przechodzi do Nightly. Beta wydania ogólnodostępnego planowana jest na wiosnę, a wejście do głównego wydania nastąpić ma jeszcze w tym półroczu. Co warto wiedzieć o tym "nowym" Firefoksie?

Od wprowadzenia Firefoksa na Androida minęło już prawie 9 lat. Przez ten czas przeglądarkę wypróbowały dziesiątki milionów użytkowników. Teraz czas na kolejny rozdział, obecnie testowany pod szyldem Firefox Preview. Oprócz nawet dwukrotnego wzrostu szybkości w porównaniu do poprzednich wersji Firefoksa na Androida tę nową przeglądarkę cechują: minimalistyczny design, dobra organizacja dzięki kolekcjom i domyślnie włączona ochrona przed śledzeniem. Dotychczasową historię tego "nowego" Firefoksa podsumowują jego twórcy:

Gdy zaczynaliśmy pracować nad tym projektem, chcieliśmy stworzyć lepszego Firefoksa na Androida, który byłby szybszy, bardziej niezawodny i który potrafiłby rozwiązać problemy dzisiejszych użytkowników. Ponadto chcieliśmy, aby był on oparty na naszym własnym mobilnym silniku przeglądarki GeckoView, aby zapewnić najwyższy poziom prywatności i bezpieczeństwa dostępny na platformie Android. Mówiąc krótko: chcieliśmy mieć pewność, że nasi użytkownicy nigdy nie będą musieli wybierać między prywatnością a doskonałym przeglądaniem.

Mieliśmy wstępne wyobrażenie o tym, jaki powinien być ten nowy produkt dla Androida. Było ono poparte wcześniejszymi badaniami użytkowników. Chcieliśmy to przetestować, zobaczyć, jak użytkownicy się z tym czują, i dowiedzieć się, jakie zmiany powinniśmy wprowadzić i co powinniśmy dostosować. Aby mniej przeszkadzać użytkownikom, wczesne wersje tej przeglądarki nowej generacji były oferowane pierwszym odbiorcom jako osobna aplikacja o nazwie Firefox Preview.

Aby zapewnić szybkie, wydajne i usprawnione doświadczenie użytkownika, ostatnie kilka miesięcy spędziliśmy na zawężaniu zakresu problemów, które nasi użytkownicy chcieli, abyśmy rozwiązali. (...) Feedback od pierwszych użytkowników był w przeważającej mierze pozytywny: użytkownicy przeglądarki Firefox Preview Beta uwielbiali świeży, nowoczesny wygląd aplikacji i zauważalnie szybsze przeglądanie dzięki GeckoView, a także nowe elementy interfejsu, takie jak dolny pasek nawigacyjny. Jeśli chodzi o ochronę przed śledzeniem, dowiedzieliśmy się, że użytkownicy Androida wolą przeglądanie z bardziej ścisłą ochroną i mniejszym rozpraszaniem uwagi — dlatego ustawiliśmy tryb ścisły jako domyślny w przeglądarce Firefox Preview Beta, podczas gdy w desktopowym Firefox jest to tryb standardowy.

— Mozilla

Przez ostatnie pół roku Mozilla otrzymała na tyle pozytywny feedback, że jest przekonana, iż szersze grono użytkowników Androida doceni nową wersję Firefoksa. Z tego względu od jutra (21 stycznia) wersja ta zacznie być udostępniana w ramach Firefox Nightly. Będzie można ją pozyskać, aktualizując aplikację ręcznie lub automatycznie. Wersja Beta przewidziana jest na wiosnę tego roku, zaś wydanie stabilne ukaże się przed końcem tego półrocza. Firefox Preview tymczasem można nadal pobierać z Play Store.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.