Jump to content

Toshiba opracowała algorytm kwantowy, który działa na tradycyjnych PC


1s2k.pl
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

lead_170120201306_959494.jpg

Każdy programista może potwierdzić, że wydajność obliczeniowa jest kluczowa dla dobrego algorytmu. Ogromnym skokiem wydajności w porównaniu do klasycznych (super)komputerów opartych na krzemie są komputery kwantowe. Nie zdołały one jeszcze przebić się do mainstreamu, tym niemniej pewne zasady ich działania są z sukcesem przenoszone na klasyczne pecety czy do chmury. Przykładem jest choćby symulator kwantowy Microsoftu. Swoje trzy grosze dorzuciła tymczasem Toshiba. Stworzyła ona algorytm, który analizuje dane rynkowe szybciej niż nawet najbardziej zaawansowane współczesne superkomputery.

Algorytm nosi nazwę Simulated Bifurcation Algorithm i opiera się na zasadach obliczeń kwantowych, mimo że działa na tradycyjnych PC. Przeczesuje on dane rynkowe, aby wykonać pewne obliczenia. Przykładowo, jak podaje japoński producent, algorytm jest w stanie obliczyć możliwości arbitrażu walutowego w ciągu kilku mikrosekund. Nie został on jeszcze przetestowany w rozwiązywaniu bardziej "rzeczywistych" problemów, ale nastąpić to ma w przyszłości. Już teraz jednak Simulated Bifurcation Algorithm wyprzedza konkurencyjne algorytmy i podejścia w benchmarkach matematycznych. Jego adaptacja do nowych problemów może jednak wymagać gruntownego przeprojektowania.

Japoński gigant przyznaje, że widzi potencjał wykorzystania algorytmu poza domeną finansów i analiz rynkowych. Jak powiedział CEO Toshiby, Nobuaki Kurumatani:

Finanse to najbardziej znajoma aplikacja, ale jest wiele sposobów użycia. To technologia z prawdziwym potencjałem.

Simulated Bifurcation Algorithm ma szansę wyznaczyć nowy trend komputeryzacji — przynajmniej do czasu, nim komputery kwantowe spowszednieją. Teraz kosztują one miliony, są delikatne, ich produkcja jest trudna i nie są zbyt stabilne przy większej skali. Toshiba niejako przetłumaczyła zasady ich działania na język zrozumiały dla komputerów krzemowych. Dzięki temu, jak mówi producent, algorytm działa na pecetach ze zwykłymi podzespołami prosto z półki. Co istotne, do działania nie potrzebuje temperatury bliskiej zeru absolutnemu i wystarczy zwykła temperatura pokojowa.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.