Jump to content
Sign in to follow this  
BOT 1shot2kill.pl

Artykuł FBI potrafi już obejść zabezpieczenia iPhone'a i nie potrzebuje zgody Apple

Recommended Posts

Admin

lead_160120201634_550801.jpg

Apple, znany z nieudzielania dostępu do urządzeń swoich klientów nawet w wyjątkowych okolicznościach, po raz kolejny znalazł się pod naciskiem organów ścigania i samego prezydenta Trumpa. Firma nie zgodziła się na odblokowanie iPhone'a zamachowcy z bazy wojskowej na Florydzie, twierdząc, że nie naruszy jego prywatności i nie pomoże FBI w obejściu zabezpieczeń. Ale czy w ogóle musi pomagać?

Wygląda na to, że Federalne Biuro Śledcze wcale nie potrzebuje pomocy ani przyzwolenia Apple, by wejść na telefon terrorysty. Jak wynika z raportu Forbes, agencji udało się już pozyskać dane z iPhone'a 11 Pro Max. W publikacji ujawniono nakaz przeszukania Barisa Ali Kocha, który pomógł bratu oskarżonemu o zbrodnię nienawiści w ucieczce z kraju. Jak wynika z nakazu, FBI użyło narzędzia (a w zasadzie to urządzenia) o nazwie GrayKey. Forbes, który porównał swoje informacje z wersją adwokata, zaznacza jednak, iż nie ma całkowitej pewności, czy do złamania zabezpieczeń Apple'a posłużył właśnie GrayKey, gdyż ten w nakazie figuruje jako oprogramowanie do "analizy kryminalistycznej".

Rodzi się tu pytanie, po co w ogóle władze zwracają się z prośbami do Apple i mieszają go z błotem w przypadku odmowy, skoro mają już narzędzie do złamania zabezpieczeń. Jak podejrzewa Nicholas Weaver, badacz i wykładowca na International Computer Science Institute w Berkeley, działania agencji to "teatrzyk":

W skrócie wygląda to tak, że Apple zrobiło sejf i aby zmienić jego szyfr, trzeba najpierw otworzyć sejf. FBI mówi "zmieńcie szyfr", wiedząc jednak w pełni, że nie można zmienić kombinacji bez uprzedniego odblokowania sejfu.

FBI nie jest pierwszą amerykańską agencją, która korzysta z GrayKey, by obejść zabezpieczenia. Z opublikowanego w 2018 roku raportu Motherboard mogliśmy się dowiedzieć, że pewna liczba lokalnych i regionalnych oddziałów policji zakupiła lub myślała o zakupie tego narzędzia. Z jego zmodyfikowanej wersji, aby włamywać się na iPhone'y, korzystają natomiast służby ICE oraz DEA. Co ciekawe, GrayKey powstał w firmie założonej przez co najmniej jednego byłego inżyniera Apple.

Przeczytaj cały wpis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.