Jump to content

Jak zmienić kolory w Windows 10? Otwieramy ukryte ustawienia


1s2k.pl
 Share

Recommended Posts

 • Administrator

lead_150120201401_663179.jpg

Microsoft tak bardzo skupił się na przenoszeniu ustawień z Panelu sterowania do aplikacji Ustawienia, że gdzieś po drodze "zgubił" niektóre co bardziej zaawansowane ustawienia. Ustawienia są może czytelne i estetyczne, ale momentami do bólu uproszczone, a przeciętny użytkownik nie ma sensownej alternatywy na wyciągnięcie ręki. Trzeba więc kopać głębiej. Na szczęście nadal możemy wiele zmienić przy użyciu Edytora rejestru.

Dziś skupimy się na kolorach interfejsu Windows. Pamiętacie czasy, kiedy Microsoft pozwalał je łatwo zmieniać? My tak. Aby to zrobić za czasów choćby Windows XP, wystarczyło kliknąć pulpit prawym przyciskiem myszy, wybrać Właściwości, przejść do zakładki Wygląd, kliknąć Zaawansowane i już mogliśmy zmieniać kolory wybranych elementów przy pomocy wygodnych przycisków i próbnika kolorów. Mamy jednak erę Windows 10, w której dostępne na wyciągnięcie ręki ustawienia pozwalają co najwyżej zmienić kolor wiodący i ogólny motyw. A gdzie cała reszta? Została zepchnięta do rejestru. Zmiana tych ustawień wymaga teraz więcej zachodu, jednak efekty będą takie same. W tym poradniku pokażemy, jak się za to zabrać.

 1. Otwórz menu Start i wpisz regedit. Kliknij najlepszy wynik, czyli Edytor rejestru.
 2. Ustawienia kolorów w Windows 10

 3. Zezwól aplikacji na wprowadzanie zmian na tym urządzeniu, klikając Tak.
 4. Ustawienia kolorów w Windows 10

 5. Przejdź do ścieżki HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors. Możesz ją skopiować i wkleić na pasku adresu edytora.
 6. Ustawienia kolorów w Windows 10

 7. W panelu po prawej zobaczysz listę wartości. Są to ustawienia koloru poszczególnych elementów. W tym przykładzie zmodyfikujemy kolor zaznaczania tekstu. Domyślnie jest on niebieski, a my chcemy uzyskać szary. Zobacz efekty przed i po:
 8. Ustawienia kolorów w Windows 10 Ustawienia kolorów w Windows 10

 9. Znajdź ciąg Highlight i kliknij go dwukrotnie. W okienku Edytowanie ciągu, w polu Dane wartości zobaczysz trzy liczby oddzielone spacjami. Są to wartości RGB, czyli składowe barwy czerwonej, zielonej i niebieskiej.
 10. Ustawienia kolorów w Windows 10

 11. Jak znaleźć dane RGB koloru, który chcesz ustawić? Wejdź do menu Start i otwórz aplikację Paint. W górnym menu kliknij Edytuj kolory, aby otworzyć próbnik. Zaznacz na palecie wybrany kolor i skopiuj dane z pól Czerw., Ziel. i Nieb. Są to wspomniane składowe RGB.
 12. Ustawienia kolorów w Windows 10

 13. Wróć do Edytora rejestru i edytowanego ciągu Highlight. Usuń istniejące liczby w polu Dane wartości i wprowadź te, które pokazał Paint, czyli 95 95 95. Pamiętaj o oddzieleniu ich spacjami. Aby kontynuować, kliknij OK. Aby zmiany zostały wprowadzone, uruchom ponownie komputer lub wyloguj się z konta i zaloguj ponownie.
 14. Ustawienia kolorów w Windows 10

 15. Po ponownym zalogowaniu zobaczysz już nowe kolory.

Tym sposobem można zmienić kolory naprawdę wielu elementów, jednak nie wszystkich. Od czasu aktualizacji Windows 10 1903 nastąpiła zmiana w kolorze zaznaczania elementu menu kontekstowego. Wcześniej kontrastował on wyraźnie z kolorem menu, dzięki czemu było dokładnie wiadomo, co zaznaczamy. Teraz wygląda to tak:

Windows 10 - kolor zaznaczania

Podświetlenie na jasnym tle to zapewne efekt niezbyt przemyślanego wprowadzania estetyki Fluent w miejscach, gdzie jego efekty jeszcze nie działają. Jest to zupełnie inne podświetlenie od tego, które widzimy choćby w menu Start. Trudno znaleźć w tym jakąkolwiek logikę. Problem poruszano m.in. na forach Reddit i Microsoft Community. Niestety, mimo upływu wielu miesięcy nie znaleziono sposobu, by to zmienić. Można oczywiście włączyć ustawienia wysokiego kontrastu w Ułatwieniach dostępu, ale przecież nie o to nam chodzi. Jeśli znacie sposób lub narzędzie, pozwalające to zmienić, dajcie nam znać w komentarzach!

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

 • Replies 0
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.