Jump to content

NSA wykryła podatność w Windows 10. Tym razem powiadomiła Microsoft


1s2k.pl
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

lead_140120201913_248580.jpg

Dziś rano pisaliśmy, że Microsoft szykuje się do załatania krytycznej dziury w systemie. Nieoficjalnie wiadomo było, że może mieć to jakiś związek z National Security Agency, choć szczegóły nie były znane. Okazuje się, że agencja wykryła podatność, jednak zamiast używać jej do stworzenia własnego exploita w celu szpiegowania obywateli, przekazała informacje Microsoftowi.

Z oczywistych względów szczegóły podatności pozostają tajemnicą, choć co nie co już wiadomo. Jak donosi „The Washington Post”, podatność wykorzystuje silnik podpisywania kodu Microsoftu i Adobe. NSA namierzyła kod, który normalnie weryfikuje prawowite podpisy, jednak w tym przypadku może pozwolić hakerom na instalację oprogramowania szpiegującego (spyware) czy wymuszającego okup (ransomware). Nie jest jednak do końca tak, że agencja nie maczała w tym palców:

Odkrycie łączy się z nieco słabszą wersją podatności w Microsoft, którą NSA swego czasu uzbroiła, tworząc narzędzie hakerskie nazywane EternalBlue, określane przez jednego z byłych agentów "łowieniem ryb przy pomocy dynamitu".

W ramach przypomnienia — EternalBlue atakował podatność w Microsoftowej implementacji protokołu SMB. Podatność istniała, ponieważ SMBv1 w różnych wersjach Windows niewłaściwie obsługiwał spreparowane pakiety od atakujących, pozwalając im wykonywać kod na docelowych komputerach. NSA używała i prawdopodobnie również nadużywała exploita do czasu, aż 5 lat temu został on odkryty przez więcej osób. Agencja ostrzegła Microsoft w 2017 roku i krótko po tym gigant wypuścił łatkę. Zanim jednak to się stało, za pomocą narzędzia wykonano trzy duże ataki.

Łatka tej specyficznej podatności ma być udostępniona dziś w ramach styczniowego Patch Tuesday. Jako że również dzisiaj zakończyło się wsparcie dla Windows 7, nie otrzyma on aktualizacji.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.