Jump to content

Google wyłoniło alternatywnych dostawców wyszukiwarek dla Androida


BOT 1shot2kill.pl
 Share

Recommended Posts

  • Manager

lead_100120201624_929822.jpg

Zwykle kiedy myślimy o Androidzie, pierwszym skojarzeniem jest Google. I słusznie, chociaż jego dni jako monopolisty są już policzone. Dwa lata temu Komisja Europejska zmusiła przedsiębiorstwo do zakończenia praktyk monopolowych i ukarała je 4,34 mld euro grzywny, a to otworzyło furtkę zewnętrznym dostawcom oprogramowania — zwłaszcza wyszukiwarek i przeglądarek. Niestety wielu ma wątpliwości, czy ta furtka jest naprawdę otwarta, bowiem odźwiernym (i to wyjątkowo skrupulatnym) jest tu samo Google.

Google ogłosiło w zeszłym roku, że będzie pytać użytkowników istniejących i nowych urządzeń z Androidem w Europie, które aplikacje przeglądarki i wyszukiwarki chcą używać. Alternatywy zostały wybrane w procesie licytacji, w którym konkurencyjni dostawcy wyszukiwarek informowali Google, jak wiele skłonni są zapłacić, a trójka, która daje najwięcej, będzie wyświetlana użytkownikom. Choć wyniki różnią się w zależności od państwa, to proces wszędzie wyglądał tak samo. Google zapowiedziało, że aukcja będzie powtarzana co cztery miesiące.

Android

Wybranymi dla Polski wyszukiwarkami są DuckDuckGo, Info.com i Yandex, co jest dość często powtarzającą się konfiguracją. Popularnymi dostawcami są też PrivacyWall, GMX, Seznam i Qwant. Oczywiście Google zastrzegło sobie, że Google będzie opcją we wszystkich krajach. Nie wszystkim taki układ przypadł do gustu, bowiem uważa się, że Google wykorzystuje w ten sposób swoją dominującą pozycję. Ecosia, która sadzi drzewa w obszarach wylesienia za zyski z wyszukiwarki, powiedziała BBC, że zbojkotowała aukcję:

Uważamy, że ta aukcja kłóci się z duchem postanowienia Komisji UE z lipca 2018. Użytkownicy Internetu zasługują na wolny wybór, jakiego silnika wyszukiwania używają, a odpowiedź Google z tą aukcją ubliża naszemu prawu do wolnego, otwartego i federacyjnego Internetu. Dlaczego Google może przebierać i wybierać, kto dostaje domyślny status na Androidzie?
— Christian Kroll, CEO Ecosia

Począwszy od 1 marca, podczas pierwszej konfiguracji urządzenia z Androidem użytkownikom zostanie przedstawiony wybór domyślnej wyszukiwarki ekranowej. Czy jednak jest to uczciwy wybór i czy Komisja Europejska nie będzie musiała po raz kolejny przypomnieć Google, czym jest prawo antymonopolowe?

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.