Jump to content

Podróże po Europie #11 - Albania


Kaxoli
 Share

Recommended Posts

Albania

Flaga i herb Albanii

Flaga Albanii Herb Albanii

 

Podstawowe informacje:

 

Położenie: Kraj w Europie w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach.

Stolica: Tirana

Język: Albański

Ustrój polityczny: republika

Głowa państwa: prezydent Ilir Meta

Szef rządu: premier Edi Rama

Religia dominująca: islam

 

Liczba ludności (2016) - 136 na świecie
 • całkowita - 3 038 594
 • gęstość zaludnienia - 105,7 osób/km²

 

 

Co warto zobaczyć w Albanii?

 

Stara uliczka w GjirokastrzeGjirokastra robi wrażenie od pierwszego spojrzenia, o ile rzecz jasna wysiądziemy w starej jej części, bo nowa wygląda podobnie jak reszta Albanii czyli pomieszanie z poplątaniem. Ponieważ drogi wszystkich turystów prowadzą raczej w stare części miast, także i ja podążyłem w tym kierunku.

 

Twierdza w Gjirokastrze

Zamek największe wrażenie robi jednak od zewnątrz, dlatego tym bardziej trzeba pochodzić po mieście i obejrzeć je ze wszystkich możliwych perspektyw. Jedną z nich jest skorzystanie z tunelu wydrążonego pod zamkiem i będącego skrótem łączącym dwie części miasta. Pozwala on zaoszczędzić szmat drogi okolicznym mieszkańcom. Idąc tunelem, wyjdziemy na drogę, prowadzącą na leżące po drugiej stronie wzgórza. Stąd jest szczególnie piękny widok na twierdzę.

Na zamku także znajduje się samotny samolot Lockheed T-33A, który w roku 1957 naruszył przestrzeń powietrzną Albanii i został przez siły powietrzne tego kraju zmuszony do lądowania. Niezbyt ciekawa to pamiątka, ale w sumie niewiele krajów może się pochwalić, że w czasie zimnej wojny zmusiło amerykański samolot do lądowania!

 

Samolot Lockheed T-33A - zamek w Gjirokastrze

 

 

 

  • Berat

Tirana - Postkomunistyczny moloch i stolica Albanii. Miasto raczej brzydkie, ale przepięknie położone. Widok gór dominujących nad miastem.

  • Kruja - kilkaset lat temu był to główny ośrodek oporu przeciw imperium osmańskiemu. To stąd powstaniem dowodził Skanderbeg bohater Albanii, który w rzeczywistości nazywał się Gjergj Kastrioti. Dziś Kruja to przede wszystkim odbudowany zamek i muzeum Skanderbega.

Szkodra – to przede wszystkim dwie atrakcje, po pierwsze majestatyczny i potężny Zamek Rozafa oraz leżące tuż obok przepiękne Jezioro Szkoderskie, które dzielą między siebie Albania i Czarnogóra.

  • Jezioro Koman – jeśli możecie sobie wyobrazić rejs statkiem po jeziorze otoczonym przez wysokie góry, to znaczy, że wyobraziliście sobie to, co zobaczycie podczas rejsu po wspomnianym jeziorze.

Saranda – Główna letnia mekka turystów. Ściągają oni zarówno z Albanii, jak też z innych państw. Znajdziemy tu piaszczyste ale również i kamieniste plaże, a do Greckiej wyspy Korfu jest stąd bardzo niedaleko.

  • Ksamil – jedna z najpopularniejszych miejscowości w pasie Riwiery Albańskiej. Znajdziemy tu liczne plaże (płatne), piękny i sypki piasek pod stopami, błękitną i turkusową wodę oraz niemalże gwarancję pogody w sezonie.

Butrint – rozległy kompleks archeologiczny blisko Sarandy nad jeziorem o tej samej nazwie. Zobaczymy tu pozostałości z dwóch tysięcy lat historii. Są tu pozostałości po Rzymianach i Juliuszu Cezarze, któremu Butrint zawdzięcza świetność, ale też fragmenty średniowiecznej zabudowy.

  • Syri i Kalter czyli Blue Eye – Niebieskie Oko to wywierzysko czyli miejsce skąd wprost z ziemi wypływa woda.

Trekking do Theth z doliny Valbony - to jedna z większych atrakcji północnej Albanii. Zazwyczaj turyści pierwszego dnia płyną jeziorem Koman, by drugiego od razu udać się na trekking, podczas którego przechodzą malowniczą górską trasą do Theth, będącego chyba najbardziej znaną górską miejscowością w Albanii.

 

  • UWAGA! Libohova – w niektórych przewodnikach i na stronach internetowych pojawia się jako atrakcja warta zwiedzenia. Niech to Was nie zwiedzi i nie dajcie się nabrać! Jest tam tylko zamknięty zamek z tylnym zamkniętym wejściem, by nie uciekły ze środka barany. Przed zamkiem jest wysypisko śmieci i gospodarstwo rolne. Spod zamku rozpościera się piękny widok na dolinę.
Cytat

Mury zamku w LibohovejOkolice zamku w Libohovej

 

WARTO WIEDZIEĆ:

Berat – bilet do cytadeli kosztuje 100 leków, do Muzeum Ikon 200 leków (zamknięte w pon.).

Butrint – bilet do parku archeologicznego i muzeum: 700 leków.

Gjirokastër – bilet do cytadeli kosztuje 200 leków.

Niebieskie Oko – symboliczna opłata przy wjeździe na groblę.

Przy wyjeździe z Albanii uiszcza się opłatę za korzystanie z dróg – 1 euro za każdy dzień pobytu.

1,2,3,4,5

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.