Jump to content
VanillaSkyAvB.

Święta Bożego Narodzenia - Tradycja czy szał zakupowy?

Recommended Posts

Sponsor

Święta Bożego Narodzenia - Tradycja czy szał zakupowy?


25 grudnia wszyscy chrześcijanie będą świętować Boże Narodzenie. Według tradycji jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, natomiast w Wigilijny wieczór, poprzedzający Narodzenie Pańskie, wyczekiwanie na narodziny Jezusa. Te dwa dni, to bez zwątpienia najważniejsze święto dla każdego wierzącego.
Choinka, opłatek, pierwsza gwiazdka, 12 postnych potraw, kolędy, prezenty, pasterka - właśnie te atrybuty od wielu, wielu lat są nieodłączną częścią świąt Bożego Narodzenia.
Choinka, czyli ustrojone drzewko iglaste, najczęściej świerku lub jodły, symbolizujące nowe życie. Tradycyjnymi ozdobami na świąteczne drzewko są pierniki, ciastka, jabłuszka, rękodzieła z bibuły i papieru i świece zapalane w wigilijny wieczór.
Opłatek jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem.
Wyczekiwanie pierwszej gwiazdy na niebie, tuż przed rozpoczęciem wieczoru Wigilijnego, symbolizuje pojawienie się gwiazdy nad Betlejem, co zwiastowało narodziny Syna Bożego, stąd nazwa Gwiazda Betlejemska.
Według tradycji na stole wigilijnym powinny znaleźć się wszystkie dary ziemi z poszczególnych źródeł: pola, lasu, sadu i wody. Potraw powinno być dwanaście, z początku było to odzwierciedlenie dwunastu miesięcy w całym roku, a później przypisano to historii ostatniej wieczerzy i 12-stu apostołów. Zależnie od regionu dania mogą się różnić, najbardziej tradycyjne to: Barszcz z uszkami, Karp, Kapusta z grzybami lub grochem, pierogi z kapustą, kasza z suszonymi grzybami, fasola z suszonymi śliwkami, paszteciki,kluski z makiem, makiełki, kompot z suszonych owoców.
Pasterka, czyli msza odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia, jest upamiętnieniem oczekiwania pasterzy w Betlejem na narodziny Jezusa.Tradycja ta jest najważniejsza, gdyż dopiero po północy zaczynamy świętowanie Bożego Narodzenia.
Kolędy to radosne pieśni związane z Narodzeniem Pańskim, prawidłowo powinny być śpiewane po rozpoczęciu wieczoru wigilijnego wraz z pierwszą gwiazdką.
Tradycja obdarowywania bliskich prezentami, symbolizuje dary złożone przez Trzech Króli nowo narodzonemu Synowi Bożemu.


Święta Bożego Narodzenia, niosą ze sobą przepiękne tradycje, ale czy aby na pewno uchowały się do dziś?


Połowa listopada, wchodząc do pierwszego lepszego marketu widzimy ozdoby świąteczne, słodycze i pełno innych drobiazgów. Przed galerią handlową potężna choinka, sam budynek ozdobiony światełkami a dla dodania klimatu na wejściu wita nas kultowy hit "Last Christmas"! W każdym sklepie motyw świąteczny, tu sweterki z reniferem, tam skarpetki, kubeczki i pełno innych pierdół. Promocje dosłownie na wszystko, za takie ceny to nic tylko brać, przecież święta nadchodzą, wielkimi - dosłownie wielkimi krokami. W między czasie "Czarny Piątek", który zaraz po święcie Dziękczynienia.. zaraz zaraz, nie jesteśmy chyba w Ameryce? Co ma Polska do świętowania dożynek w Kanadzie? No nic, ale chcemy być 'emejzin', my nie pojedziemy do Ameryki to ona przyjedzie do nas - tutaj 'Black Friday' trwa cały weekend, więc warto! Kupimy ten 100 calowy telewizor za pół ceny, kredyt przedświąteczny zaciągnięty, a przecież Kevina nie puścimy rodzinie na starym pudle, bo jeszcze pomyślą że niczego się nie dorobiliśmy. Nauczmy dzieci historii o Mikołaju, który przyniesie im najnowszego ajfona czy wypasioną konsolę. Nikt przecież nie pamięta, że Święty Mikołaj rozdał swój cały dobytek potrzebującym, dzięki czemu na pamiątkę jego śmierci zaczęto obdarowywać grzeczne dzieci słodyczami, a te niegrzeczne rózgami. Ah ten szał zakupowy tuż przed samiutkimi świętami, wózki pełne, biją się o promocje, po chwili życząc sobie wesołych świąt. Jedzenia jakby na wojnę szli, a po dwóch dniach połowa w śmietniku. 
Sztuczność, obżarstwo, chytrość.. Jeden wielki wyścig, w którym zostały zgubione najważniejsze wartości i zapomniane najpiękniejsze tradycje.

 

A teraz wszystkim co przeczytali, życzę przede wszystkim zdrowych, radosnych świąt spędzonych w najbliższym gronie, dużo ciepła, wdzięczności, abyście wszyscy odpoczęli :)

 

 

 

 

źródło: Wiedza własna, własne przemyślenia i wikipedia jeśli mowa o szczegółach poszczególnych tradycji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.