Jump to content

"Tsunami wlokło samochody, kłody, domy". Ogromna prędkość, ogromna siła.


raynie
 Share

Recommended Posts

  • Support Admin

Krzyki, panika i fala, która zbliża się do plaży - moment nadejścia tsunami na indonezyjskie Palu.

 

 

Po pierwszym trzęsieniu, które odnotowano w sobotę, pojawiło się wiele wstrząsów wtórnych. Powstało również tsunami, którego fala osiągnęła wysokość nawet sześciu metrów.

- Kiedy pojawiło się zagrożenie tsunami, ludzie nadal odpoczywali na plaży i nie uciekli od razu. W ten sposób stali się ofiarami - mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej rzecznik Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Dodał, że były osoby, które wspinały się na sześciometrowe drzewa, aby uchronić się przed morderczą falą i przeżyć.

 

Image result for tsunami palu

 

 

- Tsunami nie pojawiło się samo, wlokło samochody, kłody, domy. Uderzyło we wszystko na lądzie - mówił Nugroho.

Ostrzeżenie przed tsunami wydano od razu po trzęsieniu, jednak po 34 minutach zostało zniesione. Indonezyjska agencja meteorologii i geofizyki została skrytykowana za niewystarczające przekazywanie informacji o zagrożeniu, które miało nadejść nad Palu.

 

Image result for tsunami palu

 

 

Tsunami  – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu, osuwiskiem ziemi lub cieleniem się lodowców, rzadko w wyniku upadku meteorytu.

Fale rozchodzą się pierścieniowo od miejsca jej wzbudzenia. Na pełnym morzu przejście fali tsunami, poruszającej się z wielką prędkością (do 900 km/h), może być nawet niezauważone, ponieważ długość tych fal dochodzi do kilkuset kilometrów, ale ich wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów.

 

Image result for tsunami WIKIPEDIA

 

 

Do tej pory poinformowano o śmierci co najmniej 384 osób. Władze przypuszczają, że wiele ciał może nadal znajdować się pod gruzami. Ciała części ofiar znalezione zostały pod zawalonymi budynkami. Liczba rannych wzrosła do 540.

Na amatorskim nagraniu z Palu, które pokazywała lokalna telewizja, widać fale wdzierające się na plażę i zalewające znajdujące się na niej budynki. Po przejściu przez plażę woda wdziera się w głąb miasta.

 

Dozens of patients sit and lie outside a hospital as medical teams try to help them

 

 

 

Źródła:

123.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.