Jump to content
×
×
  • Create New...

Podróże po Europie #8 - Wielka Brytania


Recommended Posts

 Wielka Brytania

 

image.png

 

 

Podstawowe informacje:

 

- Kraj w Europie Zachodniej.

- W skład Wielkiej Brytanii zalicza się Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia.

- Język urzędowy: angielski.

- Stolica: Londyn.

- Ustrój polityczny: demokratyczny

- Głowa państwa: królowa Elżbieta II

- Liczba ludności: 65,64 mln

- Waluta: Funt szterling, nieoficjalna nazwa funt brytyjski

 

 

Co warto zwiedzić/zobaczyć?

 

Najsłynniejszym zabytkiem w Londynie jest Big Ben. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower dla uhonorowania 60-letniego panowania Elżbiety II. Budowę tej neogotyckiej wieży podjęto zaraz po tym, jak znaczna część Pałacu spłonęła 16 października 1834 roku. Zachowała się jedynie 900-letnia Westminster Hall oraz kaplica św. Stefana. 

 

220px-Clock_Tower_-_Palace_of_Westminste

 

Projektantami byli m.in. Charles Barry i jego asystent Augustus W. Pugin. Odbudowa trwała do roku 1858. W obecnym kształcie pałac ma 1200 pomieszczeń i trzy kilometry korytarzy. Wieża stanęła na trzymetrowej grubości, kwadratowej płycie betonowej o boku 15,2 m. Ma 96,3 m wysokości, a każda z czterech tarcz zegarowych ma 7 metrów średnicy. Na wieżę prowadzą spiralne schody liczące 334 stopnie. Jesienią 2015 eksperci ogłosili, że Big Ben potrzebuje remontu. Poddać konserwacji trzeba mechanizm zegara, a samą jego konstrukcję wzmocnić, gdyż wykryto w niej wiele pęknięć. Konieczność remontu dotyczy też naciągu elektrycznego zabytkowego mechanizmu. Urzędnicy postanowili, że wyremontują też część dla zwiedzających. Koszt remontu ma sięgnąć ok. 40 milionów funtów. W sierpniu 2017 roku rozpoczął się remont dzwonu i potrwa on 4 lata.

 

Big Ben położony jest nad rzeką Tamizą, która ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Do lat 60., na skutek ogromnych zanieczyszczeń rzeka była całkowicie pozbawiona biocenozy. Dzięki akcji ratunkowej, po latach w Tamizie znów pojawiło się życie (w latach 90. w rzece żyło ok. 100 gatunków ryb).

 

Ilustracja

 

Tamiza za pomocą kanałów jest połączona z innymi rzekami w Anglii i Walii, przez co stanowi najważniejszą drogę wodną Wielkiej Brytanii. Omija łukiem wzgórza Chilterni przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium [poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich], które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.

 

Na południowym brzegu Tamizy znajduje się London Eye (Londyńskie Oko), ukończone w 1999 r., nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, między mostami Westminster i Hungerford. Zostało zaprojektowane przez Davida Marksa, Julię Barfield, Malcolma Cooka, Marka Sparrowhawka, Stevena Chiltona i Nica Baileya. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 30 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Niewielka prędkość liniowa tych kabin (ok. 0,8 km/h) pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła.

 

Ilustracja

 

London Eye jest jedną z trzech budowli wybudowanych w Londynie z okazji nowego tysiąclecia, pozostałe to The O2 i The Millennium Bridge. Koło budowane było sekcjami, których części transportowane były rzeką Tamizą. Otwarcia dokonał premier Tony Blair dnia 31 grudnia 1999 roku, ale ze względu na problemy techniczne koło nie działało do marca 2000 roku. 

 

Muzeum Brytyjskie to jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie. powstało z inicjatywy sir Hansa Sloane’a, lekarza, przyrodnika i kolekcjonera. Chciał on zabezpieczyć swoją kolekcję literatury i dzieł sztuki, liczącą ponad 71 tysięcy obiektów. Zaoferował więc jej sprzedaż za 20 tysięcy funtów królowi Jerzemu II. Mimo że monarcha nie wykazywał większego zainteresowania zbiorami Sloane’a, to jednak Parlament, głównie za sprawą Arthura Onslowa, zdecydował się na zakup. Uchwała o utworzeniu Muzeum Brytyjskiego została przyjęta 7 czerwca 1753 r. Pierwszą jego siedzibą była siedemnastowieczna posiadłość Montague House w Bloomsbury, nieopodal obecnego budynku. Otwarcie dla zwiedzających nastąpiło 15 stycznia 1759 r. Z wyjątkiem okresu obu wojen światowych placówka pozostawała nieprzerwanie otwarta, a liczba zwiedzających systematycznie wzrastała: na początku od 5 tys. rocznie do 5 mln współcześnie.

 

Ilustracja

 

W muzeum można zobaczyć m.in: 

- marmury elgińskie

- rzeźby z ateńskiego Partenonu

 - wazę portlandzką

- kamień z Rosetty

- kolekcję Steina z Azji Środkowej

- Clock Room

- „Antyczny wojownik”, szkic Leonarda da Vinci

- prace Albrechta Dürera: 1 tom szkiców i 4 tomy manuskryptów

- egipskie mumie

- benińskie brązy

- skarb z Sutton Hoo

- listy z Amarna

 

Co ciekawe wstęp do Muzeum Brytyjskiego jest darmowy, wyłączając ekspozycje specjalne.

 

 

Czy wiesz, że ... ?

Wielka Brytania jest jedynym krajem na świecie, którego nazwa nie pojawia się na państwowych znaczkach pocztowych.

* Pałac Buckingham został zbudowany w 1702 na miejscu domu publicznego.

* Brytyjska policja nie nosi broni.

* Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,8 promila. 

Bridget Driscoll 17 sierpnia 1896 roku została śmiertelnie potrącona przez "pędzący" 7km/h samochód, stając się pierwszą na świecie ofiarą wypadku samochodowego.

* W kraju tym jest zakaz zbierania w lesie grzybów.

* Wieczorami latają helikoptery patrolowe nad polami w poszukiwaniu plantacji marihuany.

W języku angielskim liczby od 1 do 999 nie mają w nazwie litery "a".

* Wielka Brytania jest jedynym krajem w Europie, który nie posiada zatwierdzonej konstytucji.

 

Źródła: 1,2,3,4,5

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.