Jump to content

Ziemia jako planeta układu słonecznego


Lisolwir
 Share

Recommended Posts

Ziemia jako planeta układu słonecznego

Ludzie od dawna interesowali się Ziemią, oraz otaczającym ją Wszechświatem.

Wszechświat to niezmierzona przestrzeń, przez która przenika energia w różnych postaciach

W starożytności dominował pogląd, że Ziemia jest nieruchoma a wszystkie otaczające ją planety krążą wokół niej.

Była to geocentryczna teoria wszechświata, która została obalona przez Mikołaja Kopernika w 1543 roku. Kopernik jest twórcą układu heliocentrycznego, według którego Słońce znajduję się w centrum układu planetarnego, a Ziemia jest jedną z planet obiegających Słońce.

Układ Słoneczny

Układ słoneczny jest zbiorem ciał astronomicznych znajdujących się pod dominującym wpływem pola grawitacyjnego Słońca.

Galaktyka, w której znajduję się Układ Słoneczny zwana jest Drogą Mleczną. Jest ona skupiskiem ponad 400 milionów gwiazd, oraz ogromnej ilości materii międzygwiazdowej. Ma ona średnicę aż 100 tysięcy lat świetlnych. Droga Mleczna jest galaktyką spiralną, mająca kształt spłaszczonego dysku. Galaktyka obiega jej centralne zagęszczenie zwane jądrem galaktyki. Gwiazdy obiegają jądro galaktyki z różnymi prędkościami. Prawdopodobnie w jądrze Drogi Mlecznej znajduję się ogromna masa, która ściśnięta do niewielkiej objętości mogła utworzyć tzw. czarną dziurę. Jest to twór, który ma tak dużą masę skupioną w niewielkiej objętości i tak silne przyciąganie, że nic nie jest w stanie jej opuścić, nawet światło. Obecnie znane jest zjawisko rozszerzania się Wszechświata, czyli oddalania się od siebie galaktyk. Im dalej znajdują się galaktyki, tym rozszerzają się one z większą prędkością. Najodleglejsze galaktyki znajdują się w odległości od 10 do nawet 12 miliardów lat świetlnych, tak więc musiały oddalać się z prędkością światła. Zakłada się, że kiedyś wszystkie gatunki były skupione w jednym punkcie, lecz ok. 15 miliardów lat temu nastąpił Wielki Wybuch. Od tej chwili Wszechświat rozszerza się z jednakową prędkością we wszystkich kierunkach. 

Wedle obecnego stanu wiedzy układ planetarny, w którym znajduję się Ziemia powstała ok. 4,6 miliarda lat temu. Układ słoneczny składa się ze: 

Słońca - To gwiazda centralna Układu Słonecznego. Wokół Słońca krąży Ziemia, pozostałe planety oraz inne ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na widocznym z Ziemi niebie i główne źródło energii, która dociera do naszej planety. Gwiazda ta jest jedną ze 120 miliardów gwiazd znajdujących się w galaktyce Drogi Mlecznej. Średnica Słońca jest 109 razy większa, niż średnica Ziemi.

ośmiu planet:

1. Merkury - Najmniejsza planeta Układu Słonecznego

2. Wenus

3. Ziemia

4. Mars

5. Jowisz - Największa planeta Układu Słonecznego

6. Saturn

7. Uran

8. Neptun 

Naturalne satelity:

Naturalny satelita (księżyc) to ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiegające planetę (lub planetoidę). Księżyce regularne, krążą w tą samą stronę co planeta obiega Słońce, po orbitach prawie kołowych, położonych (z niewielkimi odchyleniami) w płaszczyźnie obrotu planety. Przeważa pogląd, że powstały one na skutek kondensacji pyłów i gazów, z których uformowała się dana planeta, ponieważ większość księżyców jest znana tylko z obserwacji z dalekiej odległości, teorie dotyczące ich powstania są zwykle niepewne. Największymi księżycami w naszym układzie planetarnym są: księżyce galileuszowe Jowisza: Ganimedes (największy naturalny satelita w Układzie Słonecznym) i Kallisto, satelita Saturna Tytan, księżyc Neptuna Tryton, oraz satelita Ziemi: Księżyc wszystkie one mają powyżej 3000 km średnicy. W układzie słonecznym obserwuje się także występowanie innych ciał niebieskich np. planetoid (krążących między orbitami planet), czy komet (krążących wokół Słońca po drogach eliptycznych, parabolicznych czy hiperbolicznych). Okrążające Jowisz jedne z największych księżyców w Układzie Słonecznym zwane księżycami galileuszowymi Jowisza.

 

To by było na tyle. Jeżeli chcecie więcej takich artykułów to napiszcie w komentarzu, dziękuję za uwagę.

 

źródła: http://geografia.na6.pl/ziemia-jako-planeta-ukladu-slonecznego

 

Edited by Alergon ZM
Link to comment
Share on other sites

Hmm... niby dobrze, ale nie do końca. Można było podać oficjalne nazwy dla takiego obiektu jak czarna dziura znajdująca się w centrum naszej Galaktyki, opisać jakiego typu gwiazdą jest Słońce, no i księżyce Galileuszowe nie są największe, gdyż nasz obecny satelita naturalny ma większą średnice niż Europa :)

Ponadto sporo powtórzeń co w niektórych sytuacjach dziwnie się prezentuje. Ogólnie nie czytało się źle, sam trochę lubię poszperać na temat kosmosu, jednakże dużo lepiej by było gdybyś opisał smaczki, które nie są często powtarzane w różnego typu mediach. 

Link to comment
Share on other sites

Brakuje tutaj ilustracji. W takiej tematyce naprawdę można się popisać jeśli chodzi o grafiki, bo zdjęcia gwiazd i planet prezentują się cudowanie. Jeśli tekst nie Twój, to mogłeś chociaż zadbać o ogólną stylistykę i ilustracje :/ 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.