Jump to content

Podróże po Europie #5 - Portugalia


0la
 Share

Recommended Posts

Portugalia

 

image.png
 

Portugalia położona jest w zachodniej części Europy Południowej, na zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy. Od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. 

 

Położenie Portugalii

 

W 2015 roku kraj ten odwiedziło 10,176 mln. turystów, generując dla niego przychody na poziomie 12,606 mld dolarów.

Portugalia jest popularnym celem turystów z całego świata, znana jest przede wszystkim z turystyki wypoczynkowej oraz krajoznawczej. Najpopularniejszymi ośrodkami turystycznym w Portugalii są stolica i największe miasto Lizbona, uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Europy, oraz Porto. Portugalia to także znaczący ośrodek turystyki pątniczej, ze względu na słynne sanktuarium w Fatimie.

 

 

Torre de Belém

 

Ilustracja

 

Militarna budowla z 1520 roku stojąca w Lizbonie, na jej zachodnim przedmieściu Belém, nieopodal Klasztoru Hieronimitów, u ujścia Tagu do oceanu. Torre de Belém wybudowano z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego w latach 1515–1520. Wieżę zaprojektował Fernando de Arruda i uchodzi ona za jedyną zachowaną do dziś budowlę wzniesioną całkowicie w tzw. stylu manuelińskim. Postawiona w epoce wielkich odkryć geograficznych, wieża odgrywała rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. W okresach późniejszych, m.in. w czasie okupacji hiszpańskiej (1580-1640), pełniła funkcję więzienia, w którym w podmakających pomieszczeniach przetrzymywano więźniów politycznych. Pierwotnie budowla wznosiła się pośrodku koryta Tagu. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 r. rzeka zmieniła nieco swoje koryto i obecnie wieża znajduje się tuż przy jej prawym brzegu. W 1833 r. przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii.

 

 

Pałac Pena

 

Ilustracja

 

Pochodzi z okresu romantyzmu. Położony jest w miejscowości Sintra na zachód od Lizbony, w Portugalii. Pałac stoi na jednym ze szczytów Gór Sintra, nad miastem Sintra, a w pogodny dzień można go łatwo dostrzec z Lizbony i wielu miejsc jej obszaru metropolitalnego. Jest Pomnikiem Narodowym i stanowi jeden z głównych obiektów epoki romantyzmu XIX wieku na świecie. Pałac został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i został uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Jest również użytkowany okazjonalnie przez Prezydenta Republiki Portugalskiej oraz innych urzędników państwowych.

 

 

Klasztor Hieronimitów

 

klasztor Hieronimitów[1]

 

Wielki kompleks klasztorny w lizbońskiej dzielnicy Belém. Zbudowany w I połowie XVI w., uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego, będącego specyficznym dla Portugalii połączeniem gotyku i renesansu. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 r. została ogłoszona jednym z Siedmiu Cudów Portugalii. Budowa klasztoru, rozpoczęta w 1502 r. z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamydo Indii, zakończyła się w roku 1551, kiedy syn Manuela, Jan III, zrezygnował z jej finansowania. Klasztor powstał na miejscu kaplicy Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo), założonej w tym miejscu przez Henryka Żeglarza. Autorem projektu był Diogo de Boitaca(1460-1528), uważany za twórcę stylu manuelińskiego. W budowie klasztoru uczestniczyli następnie João de Castilho (1475-1552), Diogo de Torralva (1500-1566) i Jerónimo de Ruao (1530-1601). Do roku 1934 klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima - stąd jego nazwa.

 

 

Zamek św. Jerzego w Lizbonie

 

Ilustracja

 

Zamek położony w jednej z najstarszych części Lizbony i górujący nad nią. Został zbudowany przez Maurów w początkach XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli i służył jako twierdza. Chrześcijańscy królowie Portugalii rozbudowali go do dzisiejszych rozmiarów. W 1147r. został zdobyty w trakcie oblężenia Lizbony przez Alfonsa I Zdobywcę. Według jednej z legend, rycerz imieniem Martin Moniz, zauważając, że jedne z wrót są otwarte, własnym ciałem uniemożliwił ich zamknięcie. Rycerz zginął, ale w ten sposób umożliwił zdobycie zamku. Po przeniesieniu stolicy Portugalii z Coimbry do Lizbony zamek stał się siedzibą dworu. Za panowania króla Dionizego I, w 1300 r., zamek został gruntownie wyremontowany. Pod koniec XIV w. na polecenie króla Jan I patronem zamku został ogłoszony Święty Jerzy.

 

 

Cabo da Roca

 

Ilustracja

 

Przylądek położony w obrębie Parku Narodowego Sintra–Cascais na zachód od Lizbony, stanowi najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. Brzeg na przylądku jest skalisty i wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Na przylądku znajduje się latarnia morska z XIX wieku. Na obelisku stojącym na szczycie urwiska umieszczona jest tablica zawierająca aluzyjny cytat "Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa" („Gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”) z 3. pieśni eposu Os Lusĭadas portugalskiego poety Luísa de Camões.

 


Bairro Alto

 

Rua_Bairro_Alto.jpg

 

Centralna dzielnica miasta Lizbony. W przeciwieństwie do wielu parafii cywilnych w Lizbonie, obszar ten należy tłumaczyć jako luźne stowarzyszenie dzielnic, bez formalnej lokalnej władzy politycznej, ale o dużym znaczeniu społecznym i historycznym dla społeczności miejskiej w Lizbonie. Bairro lub "obszar" wyniknął w XVI wieku w związku z ekspansją miast, rozbudowujących się poza murami średniowiecznych fortyfikacji i charakteryzuje się niemal prostopadłym traktami (rozwijającej się przez dwie fazy urbanizacji).

 

 

Czy wiesz, że ...

 

- Od 1808 do 1821 roku Rio de Janeiro było stolicą Portugalii.

- Na armię rocznie wydaje się ponad 3,8 miliardów dolarów.

- Flota morska składa się z 41 okrętów.

- 4,6 % dorosłych Portugalczyków jest analfabetami.

- Kobiety i mężczyźni na emeryturę mogą iść w wieku 66 lat.

- W Portugalii osoba pełnoletnia średnio spożywa rocznie około 12,9 litrów czystego alkoholu.

- W Lizbonie znajduje się najstarsza księgarnia na świecie założona w 1732 roku.

- Portugalia ma te same zdefiniowane granice od 1139 roku, co czyni je najstarszym państwem w Europie.

 

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.