Jump to content

Co by było, gdyby przeżyły?


Zernixler
 Share

Recommended Posts

CZŁOWIEK W ROLI ZWIERZYNY ŁOWNEJ

CO BY BYŁO, GDYBY PRZEŻYŁY?

Czy potrafisz wyobrazić sobie świat, w którym ludzie żyją razem z wielkimi prehistorycznymi gadami?

 

GDZIE POWSTAŁBY AZYL PREHISTORYCZNYCH STWORZEŃ

 

Podobny obraz

 

Gdyby dinozaury i inne wielkie gady mezozoiku przetrwały do czasów ekspansji Homo sapiens, zrobilibyśmy wszystko, co w naszej mocy, by jak najszybciej przejąć nad nimi kontrolę. Na lądzie taką walkę moglibyśmy wygrać, jednak w morskich głębinach pozostałaby nam jedynie rola zwierzyny łownej. Także dzisiaj ten gigantyczny biotop, pomijając wyrywkowe badania za pomocą sond lub łodzi podwodnych, jest w dużej mierze nieznany. W epoce dinozaurów istniało wiele gatunków gadów morskich. Niektóre z nich przypominały delfiny - te nie stanowiłyby dla człowieka niebezpieczeństwa - ale inne były ogromnymi drapieżnikami. Przedstawiony na zdjęciu mozazaur, który jest de facto wielką jaszczurką, a nie dinozaurem, panował w morzach okresu kredy i osiągał długość 18 metrów, czyli był dwa razy większy od orki. Posiadał dodatkowe uzębienie na podniebieniu i nawet ofiara żarłacza białego nie miała szans na wydostanie się z jego szczęk.

 

JAK ZABIĆ TYRANOZAURA

 

Podobny obraz

 

W filmach wielkie drapieżne dinozaury (kadr z Jurassic World, gdzie zostały powołane do życia dzięki zdobyczom inżynierii genetycznej) są zwykle pokryte niemożliwą do przebicia przez pociski pancerną skórą - w rzeczywistości nie była ona jednak zapewne grubsza niż u słonia. Najprawdopodobniej tyranozaura (Tyrannosuarus rex) zdobiły pióra, tak samo jak ptaki - jego ówczesnych i współczesnych krewnych. By unieszkodliwić wyrośniętego osobnika o długości dziesięciu metrów i wadze siedmiu ton, wystarczyłby zwykły karabin myśliwski, stosowany dzisiaj do polowania na grubą zwierzynę. Człowiek zatem miałby bardzo duże szanse na pokonanie "przeciwnika". Mógłby je zwiększyć, atakując z boku zamiast frontalnie, bo wtedy droga pocisku do mózgu byłaby krótsza - musiałby się on przebić przez mniejszą ilość kości i  innych tkanek.

 

NOCNE ŁOWY

 

Znalezione obrazy dla zapytania oko dinozaura

 

Oczy dinozaurów były generalnie przystosowane do dziennego trybu życia. W porównaniu z ówczesnymi ssakami miały prawdopodobnie mniej tzw. pręcików (odpowiedzialnych za widzenie czarno-białe w warunkach niskiego oświetlenia), za to cztery rodzaje czopków do postrzegania kolorów (ssaki mają trzy). Dlaczego? Ssaki miały szansę na przeżycie tylko nocą, kiedy widzenie barw jest mniej istotne. W ciemności ludzie polujący nad dinozaurami mieliby więc nad nimi przewagę.

 

GDZIE DINOZAURY MOGŁYBY PRZEŻYĆ

 

Znalezione obrazy dla zapytania mapa Åwiata podziaÅ na kontynenty

 

Aby stworzyć hipotetyczny świat, w którym ludzie i dinozaury żyją w tym samym czasie, paleontolodzy kierują kometę, która spowodowała masowe wymieranie wielkich gadów na Afrykę zamiast na Meksyk. Jednak 66 milionów lat temu Ziemia nie wyglądała tak jak powyżej. Kontynenty były od siebie bardziej oddalone, a poziom morza był wyższy o około 150 metrów od obecnego. Ważne założenie: Homo sapiens musiał na początku móc się rozwijać w Afryce niezagrożony przez dinozaury. Gady drapieżne wtargnęły na terytorium człowieka dopiero później, po połączeniu się mas lądu.

 

ZWIERZĘ STADNE

Znalezione obrazy dla zapytania pentaceratops

Pentaceratops

Długość: 7.5 metra

Wysokość: 2.5 metra

Waga: 5 ton

Miejsce życia: Ameryka Północna

Ten roślinożerca przemieszczał się po preriach Ameryki Północnej w dużych stadach. Gdyby pentaceratops dożył do naszych czasów, byłby prawdopodobnie źródłem szlachetnego mięsa, tak jak argentyńskie bydło.

 

KRÓL DINOZAURÓW

Znalezione obrazy dla zapytania tyranozaur

Tyrannosaurus

Długość: 12.5 metra

Wysokość: 6 metrów

Waga: 7 ton

Miejsce życia: Ameryka Północna

Gdyby tyranozaur przeżył, Ameryka Północna byłaby jego królestwem. Dla ochrony przed chłodem w czasie małych epok lodowych wytworzyłby zapewne grubsze upierzenie. W przeciwieństwie do roślinożerców tyranozaur zachowałby imponujące rozmiary.

 

PREHISTORYCZNY TYTAN

Znalezione obrazy dla zapytania brachiosaurus

Brachiosaurus

Długość: 27 metrów

Wysokość: 13 metrów

Waga: 30 ton

Miejsce życia: Ameryka Południowa

Większość zauropodów byłaby dzisiaj znacznie mniejsza niż 66 milionów lat temu. Jedyny hipotetyczny wyjątek: w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej i Środkowej olbrzymy mogłyby utrzymać dotychczasową wagę.

 

NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Podobny obraz

Hadrozaury

Długość: do 17 metrów

Wysokość: do 5 metrów

Waga: do 20 ton

Miejsce życia: Europa

Hadrozaury były najbardziej rozpowszechnionymi dinozaurami roślinożernymi: Poza Europą zamieszkiwały też Amerykę i Azję. Gdyby przeżyły, mogłyby zostać udomowione przez człowieka.

 

UPIERZONY ZABÓJCA

Znalezione obrazy dla zapytania velociraptor

Velociraptor

Długość: 2 metry

Wysokość: 1 metr

Waga: 20 kilogramów

Miejsce życia: Europa

Prawdopodobnie polowały stadnie, okrążając ofiarę i błyskawicznie atakując. Tu akurat Park jurajski oraz Jurrasic World mogą mieć rację. Jednak welociraptory nie były tak duże, jak przedstawiano je w tych filmach, a poza tym zdobiły je zapewne kolorowe pióra.

 

LUDOJAD?

Znalezione obrazy dla zapytania tarbosaurus

Tarbosaurus

Długość: 12 metrów

Wysokość: 5 metrów

Waga: 5 ton

Miejsce życia: Azja

Ten krewniak tyranozaura mógłby być jednym z największych zagrożeń przodków człowieka. Zakładamy, że tarbozaur dotarłby z Azji do Afryki, gdzie polowałby na ssaki.

 

OUTSIDER

Znalezione obrazy dla zapytania cryolophosaurus

Crylophosaurus

Długość: 6.5 metra

Wysokość: 2 metry

Waga: 500 kilogramów

Miejsce życia: Australia

W odciętej od reszty świata Australii mogłyby się rozwinąć całkiem odrębne gatunki dinozaurów. Kontynent ten był początkowo związany z nieoblodzoną Antarktydą. Kości kriolofozaura znaleziono właśnie tam.

 

+ CIEKAWOSTKA

 

Podobny obraz

CO MA WSPÓLNEGO KURCZAK Z TYRANOZAUREM?

Dinozaury nie wymarły bezpotomnie. Ściśle rzecz biorąc, kurczak, orzeł czy gołąb to upierzone dinozaury z grupy teropodów - tej samej co tyranozaur! Nowy tryb życia (w tym przede wszystkim umiejętność aktywnego lotu) przebudował wygląd ptaków, ale dokładne analizy wskazują, że wiele cech dinozaurów lądowych zostało u nich zachowanych. Co więcej, wbrew potocznym opiniom dinozaury nie były jednymi wielkimi gadami mezozoiku. Oprócz nich istniały jeszcze odrębne linie ewolucyjne gadów mające ogromnych przedstawicieli. Należały do nich mozozaury (wielkie jaszczurki), plezjozaury czy ichtiozaury, których żadni bliżsi krewni nie przetrwali do naszych czasów. Również latające pterozaury nie były dinozaurami, a z żyjącymi dzisiaj ptakami miały w świetle systematyki mniej wspólnego niż te ostatnie z krokodylem!

 

Źródła: 1, 2, 3, 4

 

Link to comment
Share on other sites

Szczerze? - jeden z bardziej wciągających artykułów. Osobiście nie wiem, czy rzeczywiście mielibyśmy tak spore szanse na lądzie. Z karabinami owszem, ale na początku jeszcze jako małpy tak wielu możliwości nie mieliśmy. Polowanie na mamuty to jedno, a na takiego tyranozaura z kilkukrotnie grubszą skórą? - było by raczej ciężko, no ale pozostają nam jedynie spekulacje ;) 

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem tak jak napisał @Conte aktualnie myślę że moglibyśmy sobie poradzić postawić bramę w razie zagrożenia postrzelić, za pewne gdyby teraz żyły to ludzie na pewno wiedzieli by jak sobie z nimi poradzić . Lecz za czasów @-y raczej nie :P  

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.