Jump to content

Podróże po Europie #2 - Islandia


Zernixler
 Share

Recommended Posts

image.png.688caf22b4291cb0f9f0b8535315df32.png

Podróż po Europie #2 - Islandia

Witam wszystkich serdecznie w krainie wygasłych wulkanów, na ziemi ognia i lodu. W tym wydaniu serii "Podróży po Europie" chciałbym przedstawić Wam Islandię - fascynujący kraj, w którym można zobaczyć prawdziwy wulkan, dymiący gejzer i lodowiec oraz największe wodospady Europy, wykąpać się w gorącej rzece, podziwiać wieloryby i maskonury, a wszystko to w otoczeniu wspaniałej surowej przyrody. Kraj ten leży na granicy Oceanu Atlantyckiego i Arktycznego. Państwo należące do najpóźniej zaludnionych obszarów Europy - pierwsi osadnicy pojawili się tu dopiero w 874 roku i byli to norwescy wikingowie oraz celtyccy. Położona na „gorącym punkcie” Grzbietu Śródatlantyckiego, posiada wiele, w tym czynnych, wulkanów, m.in. Heklę, Katlę, Askję, Grimsvötn, Hvannadalshnúkur (najwyższy szczyt kraju). O aktywności wulkanicznej świadczą także liczne gorące źródła oraz gejzery (samo słowo jest pochodzenia islandzkiego). Kraj w dużym stopniu wykorzystuje tanią energię geotermalnądo ogrzewania mieszkań.Kulturowo Islandczycy należą do Skandynawów – posługują się językiem islandzkim, jednym z języków skandynawskich. Stolicą tej niezwykłej krainy jest Reykjavik. Szacuje się, że na Islandii żyje cztery razy więcej owiec niż ludzi (pogłowie wielkości 1,1-1,2 mln) w okresie letnim. Liczba owiec, sumowana pod koniec roku, już po uboju, ale jeszcze przed wydaniem na świat młodych (owce są zwierzętami, które wydają potomstwo w określonym czasie w ciągu roku) wynosi ok. 500 tys. sztuk (dane z 1998), czyli ok. dwukrotną liczbę mieszkańców Islandii.

Najpiękniejsze zabytki Islandii

Znalezione obrazy dla zapytania askja

Askja to wulkan położony w centralnej części Islandii. Kaldera wulkanu, otoczona ośnieżonymi górami Dyngjufjöll, ma rozmiar 50 km², gdzie znajdują się dwa jeziora: najgłębsze na Islandii Öskjuvatn oraz Viti wypełnione ciepłą, siarkową wodą. Ma 1516 m.n.p.m., a jego ostatnia erupcja nastąpiła w 1961 roku - wyrzuciła ona popiół na wysokość 8 tys. metrów!

Znalezione obrazy dla zapytania Hallgrimskirkja

Hallgrímskirkja, a inaczej kościół Hallgrímura, to znajdująca się w Reykjaviku świątynia mająca 73 metry wysokości. Budowa budynku trwała w latach 1945-1986. Znajduje się w centrum stolicy, jest widoczny z całego miasta oraz jest dobrym punktem orientacyjnym. 

Podobny obraz

Plaża diamentowa w Islandii jest niezwykle oryginalna - to co wyróżnia ją spośród innych plaż, to porozrzucane na brzegu odłamki lodu, pochodzące z pobliskiej laguny. Leżące kilometrami, wzdłuż wybrzeża Atlantyku, błyszczące kryształy zachwycają i urzekają swym niepowtarzalnych pięknem…. Co chwilę potężne fale, wyrzucają coraz to nowe diamenty….

Znalezione obrazy dla zapytania islandia lodowiec vatnajokull

Vatnajökull – lodowiec o powierzchni 8100 km² i grubości dochodzącej do 1 km, położony w południowo-wschodniej części Islandii na terenie parku narodowego Vatnajökull. Pod względem powierzchni jest to drugi co do wielkości lodowiec Europy (po lodowcu Austfonna na Spitsbergenie) a trzeci na świecie. Objętość lodowca szacuje się na ponad 3000 km³, co czyni Vatnajökull największym lodowcem Europy pod tym względem.

Czy wiesz, że...

- Islandzkie Muzeum Fallologiczne to unikalna instytucja, oferująca zwiedzającym możliwość dokładnego przyjrzenia się penisom przeróżnych ssaków zamieszkujących naszą planetę. Ekspozycja obejmuje 280 eksponatów. Wiszą one na ścianach lub stoją oświetlone w gablotach. Największe należą do wielorybów i niedźwiedzi polarnych.

- W 1413 roku używano tu suszonych ryb, jako pieniędzy.

- W Islandii jest 13 świętych Mikołajów.

- Do marca 1989 roku piwo w tym kraju było zakazane.

- W Islandii Święty Mikołaj niegrzecznym dzieciom przynosi ziemniaka.

- Największą grupą obcokrajowców zamieszkujących ten kraj są Polacy.

- W kraju tym dawanie napiwków uznawane jest za obraźliwe.

- Polskie wafelki Prince Polo są w Islandii jednym z najpopularniejszych towarów importowanych.

- Tradycyjnym daniem islandzkim jest zgniłe mięso rekina.

- Na Islandii znajduje się 15 aktywnych wulkanów.

- Mieszkańcy Islandii nie płacą za prąd, ani za ciepłą wodę.

- W kraju tym jest tak niska przestępczość, że w więzieniach wyroki odsiaduje mniej niż 200 więźniów.

 

image.jpeg

Podobało Ci się? Napisz w komentarzu co sądzisz o mojej pracy oraz jaki kraj chciałbyś ujrzeć w następnym wydaniu tej serii. Do zobaczenia wkrótce w kolejnych "Podróżach po Europie" ?!

 

Edited by `Lu'Ganthu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.