Jump to content

Zakaz handlu w niedziele - tak czy nie?

Frizuu
 Share

Recommended Posts

Galerie w niehandlowe niedziele sÄ otwarte, ale dziaÅajÄ w nich wtedy tylko punkty usÅugowe.

W tym miesiącu dni wolne od zakazu handlu wypadają 3 i 24 czerwca. Niehandlowe niedziele to 10 i 17 czerwca.

Zakaz handlu w niedzielę spowodował lawinę promocji w supermarketach. Sklepy biją się o klientów, którzy zrobią zakupy przed weekendem. Obniżkami cen kuszą między innymi Biedronka, Lidl i Tesco. Z kolei Żabka ma sposób na ominięcie przepisów.

Zgodnie z ustawą otwarte mogą być między innymi sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, lodziarnie. 

Zwykłe sklepy mogą być otwarte wtedy, że za ladą stanie właściciel, a nie pracownik. Może też pracować członek rodziny właściciela, ale tylko pod warunkiem, że nie pracuje w sklepie w inne dni tygodnia. Niektóre sieci handlowe znalazły sposoby na obejście przepisów. Jedną z nich jest franczyzowa sieć Żabka. 

Wprawdzie właściciele poszczególnych punktów mogą skorzystać z opisanego powyżej wyjątku, ale jest to często niewykonalne.

Problem polega na tym, że jeśli właściciel musi pracować sam, jest to bardzo męczące, trudno zrobić sobie przerwę 

na posiłek czy nawet wyjść do toalety. Co więcej, placówka łatwiej można paść ofiarą złodziei.

Co w tej sytuacji zrobiła Żabka? Firma pozyskała analizę prawników, z której wynika, że w niedzielę otwierać się mogą placówki handlowe, które prowadzą działalność pocztową i kurierską. Teraz część sklepów sieci jest zarejestrowana jako takie punkty, więc mogą być normalnie otwarte w niedzielę. Są sklepy sieci Biedronka otwarte w pobliżu dworców, ponieważ firma uznała, że ustawa zezwala na taki wyjątek. Chodzi o zapis, że możliwa jest sprzedaż na dworcach "w zakresie obsługi podróżnych". W praktyce jest to niemożliwe do zweryfikowania, czy klientami danego sklepu są faktycznie podróżni.

Wypowiedzi przypadkowych osób z internetu:

Argumenty za:

Użytkownik internetu nr. 1

Ja jestem za. Większość ludzi z czasem się przestawi na to, że niedziela będzie faktycznym dniem "odpoczynku", w którym nie robi się już dużych zakupów. Nie tylko nasze domy ale i miasto będzie tętniło inną atmosferą, bo społeczeństwo siłą rzeczy będzie zajęte wszystkim, tylko nie zakupami.

Użytkownik internetu nr. 2

Tak, ponieważ ci którzy pracują w supermarketach, takich jak Biedronka, to przynajmniej mają wolne, a na zakupy można pojechać w sobotę. Jasne, nieraz czegoś zapomnimy, ale większość osiedlowych sklepików jest otwarta. Tak więc wychodzi, że ma sens i to duży.

Argumenty przeciw: 

Użytkownik internetu nr. 3

Absolutnie nie popieram. Państwo nie powinno ingerować w sektor prywatny. Nikt pracowników nie zmusza do pracy tam, gdzie trzeba pracować w niedzielę. Jeśli pracodawca i pracownik się na to zgadzają, a państwo tego zakazuje, to czy to jest w porządku? Nie jest, takie regulacje są bezsensowne. Część pracowników już narzeka, że mają gorzej i muszą nadrabiać. I nie ma czego się dziwić - żaden rozsądny przedsiębiorca nie zrezygnuje z zysków. A w tym czasie państwowy Orlen, który w każdą niedzielę jest czynny, rozszerza swój asortyment. Szczyt hipokryzji.

Użytkownik internetu nr. 4

Nie popieram. Niedziela to obok soboty jeden z dwóch dni, kiedy mogłem na spokojnie zrobić zakupy. Najbardziej przeraża mnie argumentacja typu: "teraz w końcu więcej ludzi wyjdzie do parku zamiast do galerii". A wcześniej nie mogli wyjść do parku? Mogli, ale homo sovieticus wyboru nie lubi. Człowiek tego typu woli, podporządkowować się partii, która nim rządzi i mówi co i kiedy ma robić.

Użytkownik internetu nr. 5

Zdecydowanie nie. Zakaz handlu faworyzuje tylko jedną grupę, a co z resztą? Ktoś odpowie, że mogli sobie wybrać inny zawód. Więc te wszystkie biedne kasjerki, które wcześniej musiały pracować w niedziele, a teraz mają wolne, też mogły zmienić pracę na taką, w której miały by wolne. Te biedne kasjerki dostawały za te przeproacowane niedziele wolne w tygodniu. Państwo nie powinno się mieszać do tego, jak spędzamy wolny czas. Nie powinno się też faworyzowac jednej grupy, jeżeli niedziele mają być wolne, to niech będą wolne dla wszystkich, również dla kucharzy, kelnerek, lekarzy i kierowców karetek- oni też mają rodziny i chcieli by spędzić wolny czas z rodziną...

A wy co myślicie o "zakazie" handlu w niedziele?

Zapraszam do gorącej dyskusji niżej.

źródło 1

źródło 2

Widzę gorącą dyskusję i nie mogę się powstrzymać by wrzucić swoje zdanie :D

Ja jestem zdecydowanie przeciwny zakazowi handlu w niedziele. Według mnie to osobista sprawa, jeśli ktoś chce pracować w niedzielę, bądź iść coś sobie kupić. Są ludzie którzy mają tak grafik zorganizowany że od poniedziałku do soboty pracują non-stop, a niedziela jest jedynym dniem kiedy mają spokój i mogą wyjść na zakupy.

1 godzinę temu, kott napisał:

Jestem przeciwny niehandlowych niedzielom. Jestem takiego samego zdania co @Conte

A ja jestem przeciwny Twojej składni.

Na niedzielach handlowych tracą duże markety czy galerie, natomiast sklepy prywatne w tych dniach biją całkiem ładną sumke, bo są otwarte, tak samo restauracje.

Fakt faktem, że niedziela jest dniem do odpoczynku gdzie powinniśmy iść do kościoła (lub nie) i siedzieć w domu, to takie coś jest ciekawym rozwiązaniem, natomiast osoby, które nie mają czasu w dzień normalny na tym tracą, bo nie zrobią zakupów i będą musiały spieszyć się po pracy do marketu.

Ciężko jest mieć zdanie na tak lub na nie w tej sprawie, są plusy oraz minusy.

• 2 weeks later...

Zależy jak na to spojrzeć, są prywatne sklepy które są cały czas otwarte a są i supermarkety które są zamknięte co utrudnia nam lekko życie.

Jestem jednocześnie za i przeciw, pamiętajmy że są pracodawcy którzy nie dają ci wyboru czy chcesz pracować w niedziele, pracujesz ? masz prace, nie ? albo będziesz miał jakieś problemy lub stracisz prace ? Niestety tak wygląda wiele przypadków sam o tym się przekonałem ?

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.