Skocz do zawartości
 • Sky
 • Blueberry
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Cherry
 • Default
 • Banana
 • Apple
 • Military
 • Emerald
 • Chocolate
Patryq.

 Poradnik Dla początkujących adminów

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu mówie ja tego nie pisałem ale dobry poradnik i sie przyda nowym adminom.

 

 

Poradnik został napisany z myślą o nowych i początkujących adminach na naszej sieci.

 

Cześć! Dzisiaj zajmę się omówieniem najważniejszych funkcji admina, który powinien umieć każdy admin.

Jeśli jesteś nowym adminem na naszej sieci i nigdy nie pełniłeś tej funkcji to idealne miejsce dla Ciebie.

 

Spis treści.

1. Podstawowe zagadnienia, zachowanie na serwerze.

2. Admin say i czat widoczny tylko dla adminów.

3. Amxmodmenu i komendy.

 

Podstawowe zagadnienia, zachowanie na serwerze.

Admin to nie tylko 'władca' serwera który może banować itd. Jest to również osoba, która powinna dawać przykład innym graczom. Admin nie powinien: 

- Nadmiernie przeklinać, - Jeśli zdarza Ci się przeklnąć to staraj się to eliminować. Po prostu zaprzestaj nadmiernie używać czatu i z czasem samemu się tego oduczysz. 

- Obrażać graczy, - Jeśli jakiś gracz Cie sprowokuje swoim zachowaniem to go olej, bądź kicknij w celu upomnienia. Ale jeśli gracz Cię obrazi to jak najszybciej go zbanuj. Staraj się nie wdawać w zbędne kłótnie z graczami, przez takie kłótnie możesz szybko stracić admina.

- Szybko się denerwować, - Tak jak wyżej opisałem.

Admin nie jest dla Twoich korzyści, - Pamiętaj, że admin nie jest dla własnych korzyści tylko dla graczy! Więc nie olewaj skarg na Adminowskim czacie . Jeśli gracz zgłosi jakiegoś czitera na [email protected] to Twoim zadaniem jest sprawdzenie tego potencjalnego czitera.

 

Za to admin powinien:

- Świecić przykładem dla innych graczy,   - Nie przeklinać, nie obrażać, nie denerwować się, być przyjaznym i pomocnym dla graczy.

- Pomagać graczom w każdej sytuacji, - Staraj się nie olewać graczy i odpisywać/pomagać im. Pamiętaj, że przyjazne stosunki z graczami to naprawdę dobra rzecz a wystarczy miło się odezwać lub pomóc danemu graczowi nie olewając go!

Czuwać nad serwerem, - Jeśli grasz to dużą uwagę skupiaj również na czacie, aby nie pominąć żadnej skargi graczy na [email protected] Jeśli jakiś gracz zgłosi potencjalnego czitera powinieneś się tym jak najszybciej zająć.

 

Jako admin powinieneś również wiedzieć, że:

- [email protected] ([email protected]) to czat, którzy widzą tylko admini. Służy on do zgłaszania cziterów czy osób łamiących regulamin adminowi.

- Admin say to napisy, które może używać jedynie osoba posiadająca admina. Służy on do przekazywania ważnych informacji graczom, a nie pogawędek z graczami. Pamiętaj, że nie możesz również spamić na tym czacie żeby gracze mogli sobie spokojnie pograć :)

- Admin ESP to specjalne 'WH' do którego dostęp mają tylko nieżywi adminowie (W- włącz, S- wyłącz). Są to takie 'kreski' ukazujące gdzie, w jakiej odległości, kto itd. znajduje się dany gracz.

 

2. Admin say i czat widoczny tylko dla adminów.

Wyżej wam w skrócie opisałem co to admin say i czat widoczny tylko dla adminów. Teraz wam opiszę jak używać tego pierwszego say'u.

Istnieją trzy pozycje tych napisów, które możemy uzyskać wpisując:

 

[email protected] ([email protected]) - Napis ukazuje się po lewej stronie ekranu.

[email protected]@ ([email protected]@) - Napis ukazuje się u góry ekranu.

[email protected]@@ ([email protected]@@) - Napis ukazuje się u dołu ekranu.

 

Podstawowy kolor tego say'u jest biały, istnieją również inne kolory które możemy uzyskać dzięki dopisaniu odpowiedniej literki zaraz po małpach (@). Pamiętaj, że pomiędzy @ a literką odpowiadającą za kolor nie może być spacji :)

Literki te to pierwsze litery nazw kolorów z języka angielskiego.

 

b - Blue (Niebieski)

c - Cyan (Błękitny)

g - Green (Zielony)

o - Orange (Pomarańczowy)

r - Red (Czerwony)

y - Yellow (Żółty)

 

Aby zbindować klawisz z admin sayem wystarczy w konsoli wpisać: np. bind "f4" "say @@r Na serwerze panuje kultura!"

 

Pamiętaj również, że czat widoczny dla adminów ([email protected]) na naszych serwerach wyróżnia się specjalnym prefiksem:

(Gracz) - Dla graczy,

(Admin) - Dla adminów,

Zawsze reaguj na zgłoszenia graczy, aby na serwerze panował porządek!

 

3. Amxmodmenu i komendy.

Amxmodmenu to najważniejsza rzecz, tutaj admin może praktycznie wszystko. Odpowiednie funkcje amxmodmenu możemy również zastąpić komendami wpisanymi w konsolę, ale po co się trudzić skoro wszystko mamy za pomocą kilku kliknięć.

Aby zbindować amxmodmenu otwieramy konsolę i wpisujemy: bind "klawisz" "amxmodmenu" np. bind "\" "amxmodmenu"

Na naszych serwerach tak wygląda amxmodmenu, czerwonymi kreskami zaznaczyłem najważniejsze opcje,  które każdy admin powinien ogarnąć do perfekcji.

pre_1416587248__bez_nazwy.png

 

 

Rozlaczono Graczy - dzięki tej opcji możemy zbanować gracza, który niedawno wyszedł z serwera. (Np. jeśli ktoś uciekł przed ss'ami). Po wybraniu tej opcji wyskoczy nam lista graczy, po wybraniu gracza wybieramy na jaki okres ma go zbanować, a następnie powód (wybieramy jeden z istniejących lub wpisujemy go sami - w tym celu musimy wybrać opcję nr. 1)

 

Kick Player - dzięki tej opcji możemy wyrzucić gracza z serwera z danym powodem. Po wybraniu tej opcji wyskoczy nam lista graczy, po wybraniu gracza wyskoczy nam lista z powodami kicka (wybieramy jeden z istniejących lub wpisujemy go sami - w tym celu musimy wybrać opcję nr. 1).

 

Ban Player - dzięki tej opcji możemy zbanować gracza który znajduje się aktualnie na serwerze. Po wybraniu tej opcji wyskoczy nam lista graczy, po wybraniu gracza musimy wybrać okres na jaki mamy go zbanować a następnie powód (wybieramy jeden z istniejących lub wpisujemy go sami - w tym celu musimy wybrać opcję nr. 1).

 

Slay/Slap Player - dzięki tej opcji możemy slaynąć/slapnąć  gracza. Po wybraniu tej opcji wyskoczy nam lista graczy a pod nr. 8 co mamy zrobić (Kliknij aby zmienić slay - zgładzenie, slap - uderzenie), po wybraniu gracza zostanie on slaynięty / slapnięty w zależności co wybraliśmy pod nr. 8. Pamiętaj, żeby nie bawić się tą opcją i używać ją jedynie w sytuacjach wyjątkowych! (Gdy np. gracz nie wykonuje celów mapy lub kampi)

 

Team Player - dzięki tej opcji możemy przerzucić danego gracza do jakieś drużyny. Po wybraniu tej opcji wyskocz nam lista graczy a pod nr. 8 do jakiej drużyny mamy go przerzucić (Kliknij aby zmienić). Pamiętaj, żeby używać tej opcji w sytuacjach wyjątkowych i nie przenosić graczy bo on tak chce)

 

Changelevel - dzięki tej opcji możemy zmienić mape. Po wybraniu tej opcji wyskoczy nam lista map, a wybraniu jakieś opcji automatycznie zostanie ona zmieniona.

 

Vote for maps - dzięki tej opcji możemy zrobić głosowanie na jaką mape mamy zmienić. Po wybraniu tej opcji wyskoczy nam lista map, po wybraniu odpowiedniej opcji wybieramy opcję pod nr. 8 (Start vote) po zakończonym głosowaniu wyskoczy nam 'menu' gdzie mamy do wyboru ( Zmień mapę (Teraz - 1) lub poczekaj (2) lub exit (9)

Jeśli chcesz zrobić jakieś inne vote typu (Zmieniamy mape?) wystarczy w kosoli wpisać : amx_vote "Zmieniamy Mape?" "tak" "nie". Pamiętaj, żeby pytanie i odpowiedzi dawać w cudzysłowach

 

.

ClientComands - W tej opcji na naszej serwerowni wykonujemy ssy (Screen shoty) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ss jest do edycji, u nas jest inaczej robisz to przez komendy klienta. Poza tym ogolnie sie zgadza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.