Jump to content

Ciekawostki #33


M4A1
 Share

Recommended Posts

coollogo_com-3222914.gif.7faa544ee1b941405871b2eb5ef4fc98.gif

1. Duże ciało żyje wolniej?

Tempo przemiany materii czyli szybkość z jaką organizm przetwarza surowce chemiczne zależy od wielkości zwierzęcia i maleje ze wzrostem masy organizmu. Procesy metaboliczne słonia  mają 10 tysięcy razy mniejszą intensywność niż myszy, choć słoń waży 100 tysięcy razy więcej. Małe zwierzę funkcjonując przez całe życie na wysokich obrotach  żyje krótko. Duża mysz o ciężarze 30 gramów w ciągu swego życia oddycha 200 milionów razy (żyje 3lata, oddycha 150 razy na minutę) dokładnie tyle, ile 6-tonowy słoń (żyje 40 lat, oddycha 6 razy na minutę). Powierzchnia ciała ryjówki jest bardzo duża w stosunku do jej objętości, więc ciepło szybko ucieka z organizmu. Ryjówka musi więc niemal bez przerwy jeść. W ciągu doby zjada 15 gramów owadów, ślimaków, co stanowi 150 % jej ciała. W tym samym czasie słoń pochłania 300 kilogramów trawy, gałęzi liści, ale jest to zaledwie 5% jego ciężaru.Powierzchnia ciała słonia jest niewielka w stosunku do objętości, a więc wolniej wytraca on ciepło. Nawet niskokaloryczne pożywienie zaspokaja jego niskie wydatki energetyczne, więc słoń może pozwolić sobie na 6-godzinny odpoczynek w ciągu doby.

 

2. Mrówki prowadzą wojny?

W lasach tropikalnych żyją mrówki - kamikadze. Niektórzy żołnierzom zostaje przypisana rola chodzących bomb. W ich ciałach znajdują się dwa duże gruczoły produkujące i przechowujące truciznę. Gdy w czasie walki kamikadze zostaną przyciśnięci przez przeciwnika ich mięśnie napinają się, rozrywając pancerz na strzępy. Wydostająca się pod ciśnieniem trucizna zalewa wroga uśmiercając go. Inne metody taktyki wojennej opracowały miodziarki z pustyni Arizona. Celem walki jest zdobycie pożywienia i powiększenie obszaru, który zamieszkują. Pierwsze spotkanie obcych grup polujących na termity prowadzi do oszacowania siły przeciwnika. Dwie armie stają naprzeciw siebie i obserwują szeregi wroga oceniając liczbę żołnierzy. Im więcej żołnierzy, tym starsza i bardziej liczebna jest kolonia macierzysta, więc pomoc sprowadzona na odsiecz będzie skuteczniejsza. Następnie żołnierze samotnie opuszczają szeregi obydwu armii staczając pojedynki. Do regularnej wojny dochodzi wtedy, gdy jedno z państw mrówek dzięki szczegółowemu wywiadowi zorientuje się, że przeciwnik jest słabszy, a więc wygrana będzie pewna.

 

3. Perły są produkowane przez perłopławy lub inne gatunki małż?

Najpiękniejsze i najcenniejsze perły są wytworem perłopławów z rodzaju Pteria i Pinctata, ale nie tylko one mają zdolność do produkowania pereł. Posiadają ją również m.in. morskie małże, np.: szołdry, ostrygi, omułki, czy słodkowodne skójki. Perły powstają w różnych częściach ciała małża. Bywają przyrośnięte do skorupy (są to tzw. perły skorupowe, półperły), lub leżą luźno w tkance łącznej płaszcza (perły płaszczowe, właściwe). Najcenniejsze są te, które nie stykają się w żadnym punkcie ze skorupą. Perły o najpiękniejszym blasku znajdują się w środku płaszcza, blisko zamka, w gruczołach rozrodczych, wątrobie, w pobliżu serca. Perła powstaje na skutek podrażnienia powierzchni płaszcza małża przez ciało obce (jaja i larwy pasożytów, ziarna piasku).  Powierzchnia płaszcza wydziela substancję wapienną dookoła intruza i tą substancją zamurowuje go. Intruz staje się jądrem perły. Już wiele wieków temu Chińczycy odkryli metodę pokrywania masą perłową drobnych przedmiotów. Również obecnie w jeziorach hodują słodkowodne małże z gatunku Dipsas plicatus. W kwietniu małże są wyławiane i za pomocą pręcika bambusowego uchyla się nieznacznie obie części skorupy. Następnie ostrożnie wprowadza się między płaszcz a skorupę kawałeczki masy perłowej, kryształki, kuleczki ołowiowe, ziarna piasku, a nawet figurki bożków. Muszle zamyka się i pozostawia w wodzie tak, aby nie stykały się ze sobą. Po upływie co najmniej 10 miesięcy małże są ponownie wyławiane, w celu wydobycia z nich przedmiotów pokrytych perłową substancją.

 

4. Pchła jest doskonałym skoczkiem?

Gdyby pchła miała wzrost człowieka, mogłaby przeskoczyć wieżę Eiffela. Mierzy jednak zaledwie 2 milimetra, a skacze na odległość 0,6 - 1 metra. Tak doskonały wynik zawdzięcza obecności w jej mięśniach substancji chemicznej zwiększającej ich wydajność. Jest to białko recyklina, sprawiająca, że mięśnie na biodrach i tułowiu owada są wyjątkowo elastyczne i podczas skoku oddają 90 % zmagazynowanej energii. Inne owady mają na odwłoku specjalne zaczepy, których odblokowanie zwalnia napięte mięśnie skokowe. Powoduje to wyrzucenie owada w górę z ogromną siłą. Kangur umiejętność wykonywania długich skoków ( 9 - 12 metrów) zawdzięcza obecności w ich nogach elastycznych ścięgien. Ścięgna te napinając się w momencie lądowania magazynują energię, którą wykorzystują w chwili odbicia od ziemi, gdy ścięgna się rozprężają.

 

5. Huragany mają imiona?

Wiemy wszyscy, że huraganom nadaje się imiona ludzi. Na ten pomysł wpadł Clement Wragge, Australijczyk. Nazywał huragany imionami kobiet, których nie lubił. Do dzisiaj każdy nowo odkryty tajfun, huragan jest nazywany ludzkim imieniem, ale już nie są to tylko imiona żeńskie.

 

Ile ciekawostek znałeś?

Wystarczy komentarz x/5

x - liczba ciekawostek

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.