Skocz do zawartości
 • Sky
 • Blueberry
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Cherry
 • Default
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
Otworzono rekrutację na moderatora - złóż podanie i spróbuj swoich sił! Więcej informacji... ×
M4A1

Ciekawostki #32

Rekomendowane odpowiedzi

coollogo_com-3222914.gif.84caab113de0ac35800e255bb3250e99.gif

1. Istnieją słodycze, które mogą szkodzić na serce?

Do słodyczy, które mogą prowadzić do chorób serca zaliczamy min. słodycze, które zrobione są z czarnej lukrecji. Lukrecja ma niepożądane działania, które mogą przyczynić się do zaburzeń rytmu serca. Niebezbiecznym dla zdrowia jest zawarty w lukrecji związek o nazwie glicyryzyna, który w większych dawkach może być szkodliwy dla serca. Substancja ta wywołuje spadek poziomu potasu w organizmie, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca (tachykardii, częstoskurczu komorowego), wzrostu ciśnienia krwi, zastoinowej niewydolności serca lub osłabienia mięśni. Glicyryzyna jest szkodliwa przede wszystkim dla osób powyżej 40  roku życia. Codzienne spożywanie przez osoby z tej grupy wiekowej 56 gramów czarnej lukrecji przez co najmniej dwa tygodnie może wywoływać zaburzenia rytmu serca.

 

2. Liczba cztery jest w Japonii pechowa?

Czwórka to japoński odpowiednik pechowej u nas trzynastki. W japońskiej mitologii cyfra cztery symbolizuje śmierć, więc mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni starają się unikać jej jak ognia, i to do tego stopnia, że nawet pomijają ją na przyciskach w windzie, bardzo rzadko też spotyka się produkty pakowane po cztery.

 

3. Japonia jest jednym z najczystszych krajów na świecie?

Japonia jest jednym z najczystszych krajów na świecie – ciekawostką jest tu jednak fakt, że na ulicach jej największych miast nie ma koszy na śmieci. W 1995r. w Tokyo miała miejsce seria zamachów terrorystycznych, a użyte wówczas bomby zostały ukryte właśnie w pojemnikach na śmieci. Po tych wydarzeniach japońskie władze zadecydowały o usunięciu koszy z większych miast. Mimo to, nie ma tam problemu z zachowaniem czystości na ulicach, gdyż śmieci można wyrzucaż do specjalnych pojemników znajdujących się w sklepach.  A nawet jeśli zostawi się śmieci w przestrzeni publicznej, codziennie liczne grupy sprzątaczy porządkują miasto, segregują śmieci pozostawione na ulicach i wywożą odpadki z gospodarstw domowych.

 

4. W Grecji wierzy się, że spluwanie przegania złe duchy i nieszczęścia?

Trzy splunięcia po usłyszeniu jakichś tragicznych wiadomości mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się złych wydarzeń . Bardzo popularne jest także spluwanie na osobę, której wygląd się komplementuje – ma ją to uchronić od zawistnego złego oka, zwanego przez Greków mati . Takie przesądne spluwanie w praktyce jest naszczęście tylko symboliczne – dźwięk tfu, tfu zastępuje bowiem rzeczywiste spluwanie.

 

5. W Grecji jest zakaz wrzucania papieru toaletowego do muszli klozetowej?

 Na ścianach wszystkich publicznych toalet znajdują się tabliczki z prośbą o wyrzucanie papieru tylko i wyłącznie do kosza znajdującego się tuż przy toalecie. Podobną praktykę Grecy stosują także we własnych domach. Powszechnie przyjętym powodem takiego stanu rzeczy ma być słabo funkcjonujący system kanalizacyjny w kraju – rury odprowadzające nieczystości mają ponoć za małą średnicę i dlatego często ulegają zatkaniu. Taki sposób użytkowania toalety trwa w Grecji od czasu pojawienia się tam muszli klozetowych, dlatego dzisiaj już tak naprawdę nikt nie wie, czy papieru nie wrzuca się do klozetu rzeczywiście przez problemy kanalizacyjne, czy po prostu wynika to z wieloletniego przyzwyczajenia.

 

Ile ciekawostek znałeś?

Wystarczy komentarz x/5

x - liczba ciekawostek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, legitsmurf napisał:

Plusik ... ale wiesz co minus w tym ,ze przestaje jeść słodycze ;C

Tu chodzi na ogół o słodycze z czarnej lukrecji inne możesz jeść, ale nie do przesady. Najlepiej je zastąpić jakimś owocem, które są o wiele zdrowsze. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, M4A1 napisał:

1. Istnieją słodycze, które mogą szkodzić na serce?

 

Miłość?

 

A co do tematu - 0/5 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kuchy napisał:

 

Miłość?

 

A co do tematu - 0/5 

Miłość to Cię prędzej zabije niż słodycze, wyniszczy Cię od środka, ale na ten temat, żeby się rozpisać to mi czasu nie starczy. :face:

By kuchy,

Ale też jest słodka i potrafi zaszkodzić sercu :(

By YourNightmare,

Miłość to złoooooo....

By M4A1,

Miłość to ściema, miłość nie ma są tylko głupie zauroczenia ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mnie nie zaskoczyły, 4/5 :D
Interesuje się na tyle geografią że znam połowę kultur innych krajów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.