Jump to content

Ciekawostki #29


M4A1
 Share

Recommended Posts

coollogo_com-3222914.gif.26b939ccf472b1cfc5a55ea68445c27a.gif

1. Dog Niemiecki jest jednym z największym psów świata? 

 Najwyższym jej przedstawicielem, jaki do tej pory został odnotowany, był pies o imieniu Zeus, którego wysokość w kłębie osiągnęła aż 112 cm. W gigantycznym ciele doga niemieckiego mieści się przyjazny temperament. Psy te bardzo domagają się pieszczot od swoich właścicieli, są przyjaźnie nastawione do innych zwierząt i znanych sobie osób. Nadają się do rodzin z dziećmi zwłaszcza, jeśli są wychowywane w ich otoczeniu od pierwszych miesięcy życia.

 

2. Wyspa Wight jest jednym z najbardziej nawiedzonych miejsc na Wielkiej Brytanii? 

Znajdująca się ok. 100 km od Londynu wyspa w kształcie diamentu słynie z pięknych plaż i malowniczych wiosek. Wyspa  Wight to bez wątpienia najbardziej nawiedzone miejsce Wielkiej Brytanii  – na  plażach jej zachodniego wybrzeża podobno widuje się duchy topielców, marynarzy i piratów. Jeden z tamtejszych hoteli nawiedzany jest przez ducha uroczej małej dziewczynki podobno co roku, w noc sylwestrową, przyjmuje swoją dawną formę wspaniałej posiadłości, a z jej wnętrza dobiegają dźwięki bawiących się tam gości.  Ogród botaniczny Ventnor nachodzą duchy pacjentów i pielęgniarek szpitala, który kiedyś znajdował się w tym samym miejscu.  

 

3. Kuwejt to drugie po Katarze najbogatsze państwo Półwyspu Arabskiego? 

Gospodarka Kuwejtu opiera się w głównej mierze na wydobyciu ropy naftowej – zyski z jej sprzedaży stanowią aż połowę całego PKB kraju i jednocześnie 90% zysków pochodzących ze spółek państwowych. Aż 10% światowych zasobów ropy naftowej znajduje się właśnie na terytorium Kuwejtu. Bardzo dobra sytuacja budżetowa państwa sprawiła jednak, że przez ostatnie lata Kuwejt mało inwestował w dywersyfikację swojej gospodarki. Waluta kraju, dinar kuwejcki, jest od lat najsilniejszą walutą świata – za 1 dinara trzeba obecnie zapłacić ok. 13 zł.

 

4. Największe lotnisko na świecie ma aż 78 000 hektarów? 

Największe lotnisko na świecie jest położone w Arabii Saudyjskiej w pobliżu miasta Ad-Dammam, otworzone zostało w 1999 roku. Lotnisko składa się z sześciu terminali dla pasażerów oraz z luksusowego Terminala Królewskiego, przeznaczonego jedynie do obsługi saudyjskiej rodziny królewskiej, ich gości oraz rządowych oficjeli. Na terenie lotniska znajduje się także łatwo dostępny dla pasażerów meczet, mogący pomieścić nawet dwa tysiące wiernych.

 

5. Komar jest jednym z największych, niewinnych zabójców? 

Komar rocznie zabija aż od 1 000 000 - 3 000 0000 ofiar rocznie. Malaria, żółta febra i filalrioza to jedne z najcięższych chorób zakaźnych świata, a za ich rozprzestrzenianie odpowiadają właśnie komary. Mimo podejmowania coraz bardziej skutecznych prób ochrony przed ich ukąszeniami, rok rocznie insekty te zabijają zatrważająco wielką liczbę osób.

Ile ciekawostek znałeś?

Wystarczy komentarz x/5

x - liczba ciekawostek

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.