Jump to content

Ciekawostki #26


Recommended Posts

coollogo_com-3222914.gif.2c43faf1c53c0990cbe6ecb16233c3a6.gif

1. Prawdziwa maślanka nie zawiera mleka?

Maślanka tradycyjna to produkt powstający podczas produkcji masła. Była bogata w lecytynę, białka i sole mineralne. Dzięki zawartości kwasu mlekowego wzmagała wydzielanie soków trawiennych, pobudzała i regulowała procesy trawienne.

 

2. Sarna nie jest samicą jelenia?

Jeleń szlachetny to gatunek zwierzęcia. Jego samiec zwany bykiem, waży zwykle ponad 150 kg. Samica jelenia, czyli łania waży zwykle 70-80 kg.

Tymczasem sarna europejska to zupełnie inne zwierze. Samiec czyli rogacz lub kozioł waży zwykle 25-27 kg. Samica, kozła jest lżejsza o 2-3 kg, a więc różnica rozmiarów jest zupełnie inna, niż w przypadku jeleni.

 

3. Duże psy starzeją się szybciej? 

Wilczarze irlandzkie czy berneńskie psy pasterskie dożywają około 7 lat, podczas gdy yorki, Chihuahua czy jamniki miniaturowe – 13-14 lat.  Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze starannie przeanalizowali dane dotyczące długości życia 50 tys. psów 74 ras i doszli do wniosku, że duże pupile zaczynają się starzeć w podobnym czasie co małe kanapowce, tylko po prostu ten proces przebiega u nich w dużo szybszym tempie. Dlaczego? Na to pytanie naukowcy wciąż szukają odpowiedzi. Pewnym tropem może być to, że u małych psów wykryto niższe stężenie hormonu wzrostu niż u psów dużych ras. Jak wykazały wcześniejsze badania, wysoki poziom tego hormonu zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób związanych z wiekiem, takich jak nowotwory czy choroby serca. Duże psy w młodości rosną szybciej, a do tego potrzebują wyższych stężeń hormonu wzrostu. Skutkiem ubocznym tego procesu może być szybsze tempo starzenia.

 

4. Prąd nie razi ptaków?

Prąd nie razi ptaków, bo przez nie nie przepływa. Prąd ma to do siebie, że wybiera nośnik, który stawia najmniejszy opór. W tym przypadku opór jest znacznie mniejszy w metalowym przewodzie niż w ciele ptaka. Do porażenia doszłoby, gdyby ptak równocześnie dotknął czegoś innego – ziemi, drugiego przewodu czy słupa. Dzieje się tak czasami z dużymi ptakami, które mają taką rozpiętość skrzydeł, że zaczepiają o dwa sąsiadujące przewody.

 

5. Najpotężniejszy koń  świata mierzył 198 cm wysokości? 

Brooklyn Supreme to najpotężniejszy koń świata. Żył w latach 30. ubiegłego wieku, mierzył 198 cm i ważył 1500 kg. Choć trudno w to uwierzyć, na każdą z jego podków potrzeba sztaby mającej 75 cm długości.  Brooklyn Supreme był ogierem rasy belgijskiej. To najstarsza z ras koni zimnokrwistych, która powstała w Belgii w wyniku krzyżowania miejscowych zwierząt z rycerskimi końmi flamandzkimi. Są bardzo łagodne i niezwykle silne. Konie belgijskie były przed II wojną światową bardzo popularne w Polsce. Do dziś jest ich sporo w hodowlach. Obecny rekord wzrostu należy do Radara – również konia belgijskiego, który ma aż 202 cm wzrostu, choć waży tylko 1100 kg.

 

Ile ciekawostek znałeś? 

Wystarczy komentarz x/5 

x - liczba ciekawostek.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.