Jump to content

Ciekawostki #23


Recommended Posts

Czy wiesz, że? 

 

1. Ptaki potrafią naśladować mowę ludzką? 

Papugi mogą nie tylko uczyć się pojedynczych słów, ale z powodzeniem może łączyć je w zdania, może używać nawet negacji oraz samodzielnie uczyć się nowych wyrażeń. Wiele innych ptaków potrafi naśladować dźwięki lub melodie. Należą do nich nasze rodzime szpaki, kosy i gile potrafią powtórzyć zagwizdane melodie. Najlepszym jednak mówcą wśród wszystkich ptaków jest gwarek. To ten właśnie ptak najlepiej naśladuje mowę ludzką.

 

2. Kara śmierci jest najwyższym wymiarem kary?

Kara śmierci – nazywana również karą główną, ostateczną – jest to najwyższy wymiar kary, polegający na pozbawieniu życia sprawcy przestępstwa. Od zawsze budziła ona wiele kontrowersji i była przedmiotem wielu debat. Kara śmierci jest stosowana od początków istnienia prawa, różnie w zależności od krajów, systemów prawnych i epok, najczęściej za czyny uniwersalnie pojmowane jako zbrodnie, takie jak zabójstwo lub zdrada stanu, ale także za drobniejsze przestępstwa, w tym skierowane przeciw mieniu lub nawet występki obyczajowe, jak cudzołóstwo. Była, bądź jest też zapisana w prawach religijnych różnych wyznań.

 

 3. Kolonizację Australii często nazywa się „inwazją”?

Po przyjeździe kolonizatorów, w 1788 roku, tysiące Aborygenów umarło na nieznane im wcześniej choroby – zwykła grypa była śmiertelna, bo Aborygeni nie byli uodpornieni. Kolonizatorzy zabijali  Aborygenów, tworzyli dla nich obozy koncentracyjne, bo uważali ich za niepotrzebnych i szkodliwych. Legenda głosi, że można było dostać licencję na zabijanie Aborygenów. Szacuje się, że w 1788 roku żyło tu około siedemset tysięcy Aborygenów. Po 1920 roku zostało niewiele ponad sto tysięcy. Zgodnie z przewidywaniami, w 2021 roku populacja ma wzrosnąć do siedmiuset tysięcy.

 

4. Wojskowy szpital znajdujący się w Niemczech jest jednym z najbardziej upiornych szpitali?

Ten upiorny szpital wojskowy jest miejscem, do którego trafił Adolf Hitler z urazem uda po jednej z bitw podczas I Wojny Światowej w 1916 roku. Wybudowano go pod koniec XIX wieku i miał posłużyć rehabilitacji gruźlików, ale został opuszczony podczas upadku wschodnich Niemiec. Budynek był wykorzystany podczas kręcenia „Pianisty”.

 

5. Płetwal błękitny to największe znane zwierzę na Ziemi?

Wieloryby zamieszkują wszystkie oceany. Podobnie jak delfiny należą do wodnych ssaków zwanych waleniami. Nie mają skrzeli, więc za każdym razem, gdy chcą zaczerpnąć powietrza, muszą wynurzać się na powierzchnię.  Wypuszczaniu zużytego powietrza towarzyszy efektowna fontanna.

Większość wielorybów nie posiada zębów. Odżywiają niewielkimi zwierzętami morskimi, głownie skupiskami kryla. Dzięki echolokacji znajdują pożywienie i orientują się w przestrzeni.

Ile ciekawostek znałeś?

Wystarczy komentarz x/5

x - liczba ciekawostek

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.