Jump to content

Samookaleczanie? Lepiej porozmawiać..

Duszek Kasper
 Share

Recommended Posts

Jak wszyscy wiemy młodzi ludzie szukają wielu sposobów aby poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Samookaleczanie jest jednym z częstych sposobów aby "sobie poradzić". Nikt nie wie, że nawet drobne okaleczanie się grozi uzależnieniem z którym ciężko sobie poradzić...

Sposobów na samookaleczanie jest wiele:

• Wbijanie paznokci
  • Gryzienie
  • Poparzenia wodą
  • Cięcie się

Osoby, które zaczynają się ciąć to najczęściej nastolatki. Jak wiemy dziewczyny są bardziej wrażliwe niż faceci i ciężej znoszą niektóre rzeczy. Nie wiedzą jak sobie poradzić i szukają sposobu na "ulgę". Tylko jak wiemy, ulga ta jest na chwilę, później jest tylko ból, rany i blizny, które są na całe życie.. Podobniej jak z papierosami tutaj też dochodzą kłamstwa: ,,Mamo kot mnie podrapał''. Przez to ranimy bliskie nam osoby, a to bardzo boli. Nie dajemy sobie przetłumaczyć, że to jest złe i że musimy z tym skończyć. Przestajemy chodzić przez to do szkoły i ograniczamy spotkania ze znajomymi. Czemu? Bo nie chcemy aby ktoś zauważył, że to robimy, bo wtedy byłaby afera i dodatkowe problemy.

Przyczyn jest wiele. Niektóre z nich to:

• Odrzucenie w otoczeniu
  • Strata bliskich nam osób
  • Stres
  • Traumatyczne doświadczenia

Aby pomóc takiej osobie trzeba z nią dużo rozmawiać, pomagać oraz zrobić wszystko aby poczuła, że może na nas liczyć. Zabrać jej wszystkie przedmioty, którymi może sobie zrobić krzywdę. Spędzać z nią dużo czasu lub zabierać gdzieś aby się od tego oderwała.Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo, że skończy z tym lub to ograniczy.

Zastanówcie się czy to warto, czy jest sens..

Ja uważam, że nie warto i lepiej tego nie robić. Każdy ma osobę na której zawsze może polegać. Rozmawiajcie z nią, a nie będziecie potrzebować niczego aby sobie poradzić, bo pomoże wam ktoś, a nie coś..

Nie wiem jak to wyszło, więc proszę oceńcie i dajcie znać co poprawić, a następne postaram się robić o wiele lepsze! 

Pozdrawiam PrOo | SerQQQ.!!!

Ciekawy artykuł.

Osobiście nie znam nikogo, kto się "tnie", dlatego też nie umiem pojąć tego, jak można się uzależnić od okaleczania siebie. Nie raz i nie dwa zdarzyło się, że przeciąłem się nożem, uderzyłem młotkiem np. przy wbijaniu gwoździa i nie czułem jakiegoś super efektu, ulgi... Wręcz przeciwnie - bolało jak jasna cholera.

Co do błędów

13 minut temu, PrOo | SerQQQ.!!! napisał:

Bo nie chcemy aby ktoś zauważył, że to robimy, bo wtedy byłaby afera i dodatkowe problemy.

Zdania nie zaczynamy od "bo" :D

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.