Jump to content

Ciekawostki #22


Recommended Posts

  • Junior Administrator

Czy wiesz, że?

 

1. Pająki upłynniają swoją ofiarę przed zjedzenie?

Sposób żywienia się pająków nazywany jest trawieniem zewnętrznym. Ich przewód pokarmowy jest przystosowany do przyjmowanie pożywienia jedynie w postaci płynnej. Mają specjalny filtr informujący o stanie skupienia żywności. To oznacza, że muszą upłynnić swoją ofiarę zanim dotrze ona do ich żołądków. Najpierw oddzielają jedzenie za pomocą specjalnych zębów, po czym pokrywają zdobycz sokami trawiennymi, zamieniając ją w "przepyszne kremowe smoothie", które następnie wysysają.

 

2. Pełnia księżyca ma na nas wpływ?

Pełnię Księżyca utożsamia się z między innymi z bezsennością i lunatykowaniem. Ziemski satelita wpływa również na zachowania zwierząt. Około trzy lata temu opublikowano inne badania przeprowadzone przez Christiana Cajochena z Centrum Chronobiologii Szpitala Psychiatrycznego przy Uniwersytecie w Bazylei. Wykazały one, że zmienność faz. Księżyc może wpływać na jakość snu. W większości analiz dotykających tego tematu badani nie byli świadomi tego, w jakiej fazie znajduje się aktualnie nasz satelita. Dr Tobias Kaiser, naukowiec zajmujący się zegarem biologicznym z Instytutu Biologii Ewolucyjnej Maxa Planka, zajął się zagadnieniem superpełni. Uważał, że nie będzie ona miała dużego wpływu na sen. Pełnia Księżyca wpływa również na zwierzęta, szczególnie na te morskie. Ziemski satelita jest dla nich jak zegar, zwanym okołoksiężycowym. Można to zauważyć na podstawie schematów snu, zsynchronizowanego rozmnażania i innych. Pozwala on na przewidywanie oraz przygotowanie do zmian w ich otoczeniu.  Taka pełnia może również wpływać na pływy, czyli regularnie powtarzające się podnoszenie i opadanie poziomu wody w oceanie. W tym czasie stają się silniejsze. Poprzednia, zeszłoroczna superpełnia była największą od 1948 roku. Podobnej nie zobaczymy do 2034 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet "mniejszy" superksiężyc przyprawi o zachwyt.

Podczas dzisiejszej pełni Srebrny Glob będzie wyglądał na około 16 procent jaśniejszy oraz siedem procent większy niż zwykle. W Polsce Księżyc znajdzie się w fazie pełni około godziny 16:47, a jego perygeum wystąpi w poniedziałek o godzinie 9.45.

Kto będzie oglądał dzisiejsze, efektowne zjawisko?  :D 

 

3. Krampus to potwór, który karze małe dzieci? 

Święta to nie tylko przyjazne elfy i przynoszący prezenty Mikołaj. W germańskim folklorze pojawia się także przerażająca postać o imieniu Krampus. To potwór, który karze niegrzeczne dzieci. Setki osób zgromadziły się na rynku w Hollabrunn we wschodniej Austrii. Wszystko po to, by zobaczyć legendarnego Krampusa. Krampus to zły towarzysz świętego Mikołaja, który karze niegrzeczne dzieci. Przeszło 150 osób przebranych za diabelskiego pomocnika Mikołaja wyruszyło na ulice miasta.  Stwór jest przerażającym odpowiednikiem św. Mikołaja. Karze niegrzeczne dzieci, bijąc je lub przeciągając do swojego legowiska, a nawet do piekła. Legenda głosi, że porywa je i wynosi w wielkich koszach. Poczwara wygląda jak włochaty goblin albo diabeł. Posiada duże i ostre rogi. Zazwyczaj ubrany jest w skóry. Kult Krampusa pochodzi z Niemiec, ale znany jest też w Austrii, w Chorwacji, Słowenii i we Włoszech. Młodzi mężczyźni ubierają się jak przerażające stworzenie. W pierwszej połowie grudnia snują się po ulicach i straszą dzieci. Niosą ze sobą zardzewiałe łańcuchy z przyczepionymi do nich dzwonkami.

 

4. Księżyc powstał w wyniku zderzenia się Ziemi z inną planetą? 

Według jednej z najpowszechniejszych teorii, Księżyc powstał w wyniku zderzenia młodej Ziemi oraz planety o wielkości Marsa – Theą, 4,5 miliarda lat temu. Olbrzymia kolizja spowodowała wyrzucenie ogromnej ilości materiału w przestrzeń kosmiczną. Jej część utworzyła naszego naturalnego satelitę, a część opadła z powrotem na Ziemię. Księżycowe skały mają skład podobny do ziemskich.

 

5. Delfin potrafi pływać i spać jednocześnie?

Przez 8 godzin mózg delfina pracuje całkiem normalnie. Później czas na nieco odpoczynku. Zamiast udać się na poszukiwania wygodnego lokum, które musiałoby być bezpieczne i znajdować się na powierzchni wody (ssaki te muszą zaczerpnąć powietrza co ok. 15 minut), delfin wyłączy lewą półkulę mózgu. Po 8 godzinach odpoczynku uaktywni ją i da odpocząć prawej półkuli. Przez cały ten czas zwierzak pozostaje przytomny i nie zaniecha swych delfinich obowiązków.

 

Ile ciekawostek znałeś?

Wystarczy komentarz  x/5

x- liczba ciekawostek, które znałeś

Edited by M4A1.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.