Jump to content

Ciekawostki #21


Recommended Posts

  • Junior Administrator

Czy wiesz, że? 

1. Grosz jest grosza wart?

Okazuje się, że wyprodukowanie jednego grosza wcale nie jest warte grosz. Szacuje się, że na wybicie jednej monety potrzeba od pięciu do ośmiu groszy.

 

2. Radom jest większy niż Paryż?

Radom leży w województwie mazowieckim. Okazuje się, że to niewielkie polskie miasto ma powierzchnię większą niż stolica Francji, mimo że na jego terenie mieszka 10 razy mniej ludzi. Powierzchnia Radomia to 111,8 km², natomiast Paryża 105,4 km².

 

3. Czarnobylska Elektrownia Jądrowa działała aż 14 lat po katastrofie? 

Do wypadku i następującego po nim skażenia doszło 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku pożaru i eksplozji całkowitemu zniszczeniu uległ IV energo-blok wraz z reaktorem. Mimo to, z elektrowni wkrótce ponownie popłynął prąd i wytwarzano go tam aż do roku 2000. Jak to możliwe? To bardzo proste: zniszczeniu uległ tylko jeden z czterech bloków. Trzy pozostałe kontynuowały pracę krótko po awarii, jednak w dwóch z nich doszło do mniejszych wypadków, które zdecydowały o ich wyłączeniu. Najdłużej pracował III blok i mógłby jeszcze dłużej, gdyby nie nacisk Europy na Ukrainę. Czarnobylska Elektrownia Jądrowa została więc wycofana z eksploatacji w wyniku decyzji politycznej.

 

4.  Wyspa Poveglia jest jedną z najbardziej przerażających atrakcji turystycznych?

Ta piękna wyspa we Włoszech, umiejscowiona na Lagunie Weneckiej, jest jedną z najbardziej przerażających atrakcji turystycznych świata.  To właśnie tam, podczas epidemii dżumy, jaka nawiedziła Wenecję najpierw w XIV, a później w XVII w.,  przywożono statkami osoby w ostatnim stadium choroby, a następnie palono ich żywcem. Według szacunków, w taki sposób życie straciło ok. 160 tysięcy osób., których duchy, według lokalnych opowieści, powracały zza światów aby nawiedzać wyspę.  W 1922r. na Povegli otworzono szpital psychiatryczny, w którym jeden z doktorów przeprowadzał okrutne lobotomie na swoich pacjentach. Doktor ten uskarżał się ponoć na nękające go zjawiska paranormalne – aby zadać im koniec, doktor popełnił samobójstwo rzucając się z wieży szpitalnej.  Aktualnie wyspa jest niezamieszkana, niewielu też jest turystów na tyle odważnych, aby ją odwiedzić. Niedawno grupa inwestorów próbowała odnowić tamtejszy szpital, jednak szybko zrezygnowała z nieznanych powodów. Mówiono, iż odwiodły ich od tego złe duchy. Poveglia wiele razy była odwiedzana przez ekipy telewizyjne kręcące programy o zjawiskach paranormalnych, którym nie raz udało im się zarejestrować kamerami niewytłumaczalne zdarzenia. Nie bez powodu więc nazywa się Poveglię najbardziej nawiedzonym miejscem na świecie. Co ciekawe, obecnie wyspa wystawiona jest na sprzedaż.

 

5. Krokodyle należą do najstarszych żyjących zwierząt?

Krokodyle są najstarszymi zwierzętami świata, starszymi nawet od dinozaurów, występują na Ziemi w prawie niezmienionej postaci od setek lat. Pojawiły się na ziemi 83,5 miliona lat temu, choć ich przodkowie zasiedlali naszą planetę już wcześniej - 250 milionów lat temu. 

 

Ile ciekawostek znałeś?

Wystarczy komentarz x/5

x- liczba ciekawostek, które znałeś.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.