Jump to content

Ciekawostki #20


Recommended Posts

Czy wiesz, że?

1. Ptaki wyczuwają zbliżające się tornado?

Ptaki słyszą, jak nadciąga tornado i zawczasu się ewakuują, a kiedy wiatr ucichnie, wracają do gniazd. Potwierdziły to badania amerykańskich placówek, które przed tornadem ostrzegają infradźwięki. Wyniki ich badań przedstawia "Current Biology". Migracja to dość częste zachowanie zwierząt. Pozwala opanować różne siedliska w tych porach roku, w których sprzyja pogoda, unikając miesięcy zbyt zimnych lub zbyt gorących. Do najlepiej kojarzonych zwierząt migrujących należą ptaki.

 

2. Można uzależnić się od opalania?

Promienie słoneczne przyczyniają się bowiem do powstawania w skórze endorfin, hormonów, które poprawiają samopoczucie. Zaobserwowano na przykład, że w grupie studentów korzystających z solariów jedna na trzy osoby spełniała kryteria uzależnienia. Inne badania pokazały, że u osób, które uwielbiały się opalać, odnotowano objawy odstawienia, jak nudności czy drżenie rąk, gdy podawano im lek wykorzystywany w leczeniu uzależnień.

 

3. Wymyślono nowy sposób na oczyszczenie atmosfery?

Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, na szczytach wysokich budynków należy umieścić spryskiwacze, po czym rozpylać z nich wodę, jakbyśmy podlewali ogród. Taki zabieg pomoże zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i zwalczyć miejski smog, uciążliwy w wielu dużych miastach Chin i w innych krajach.

 

4. W Chinach na rzece pojawił się nieznany, lodowy krąg?

Lodowy krąg o średnicy czterech metrów naprawdę fascynuje świadków. Śmiałkowie, żądni niepowtarzalnych wrażeń, serwują sobie przejażdżki na tej naturalnej rzeźbie geometrycznej. Naukowcy sugerują, że takie kręgi powstają w wyniku wirowego przepływu wody. Największy wirujący krąg obserwowano jakiś czas temu na jeziorze Bajkał. Jego średnica wynosiła cztery kilometry.

 

5. Inspiracją dla napisania ,,Lśnienia" Stevena Kinga był prawdziwy nawiedzony hotel?

Nawiedzony hotel  Stanley znajdował się w Colorado, od lat stwierdza się aktywność paranormalną. Hotel Stanley znajduje się nieopodal miasteczka Estes Park w stanie Colorado. Pomimo tego, że budynek stoi na odludziu to jest nie lada atrakcją, gdyż jest bardzo luksusowym hotelem oferującym gościom wszelakie usługi i udogodnienia. Jednak nie tylko dlatego cieszy się taką popularnością, ludzie zjeżdżają tam także dlatego, że ma bogatą paranormalną historię a zwłaszcza pokój o numerze 418. Niejednokrotnie goście doświadczyli niesamowitej obecności kogoś jeszcze w pokoju poza nimi, doskwierało im uczucie bycia obserwowanym, odczuwali nagłe skoki temperatury i byli świadkami przemieszczania a nawet lewitowania przedmiotów, ściągania kołdry z łóżka a także widzieli sylwetki, cienie a także pełno postaciowe zjawy. Hotel ten odwiedził także słynny pisarz Steven King, który w tym hotelu zdobył natchnienie do napisania jednego ze swych największych dzieł: Lśnienia.

 

 

Ile ciekawostek znałeś?

Wystarczy komentarz x/5

x- liczba ciekawostek, które znałeś.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.