Jump to content

Ciekawostki #19


Recommended Posts

  • Junior Administrator

Czy wiesz, że?

1. Wyspa Norfolk należąca do Austrii jest uważana za najbardziej nawiedzone miejsce Pacyfiku?

Niegdyś znajdowało się tam więzienie, do którego Brytyjczycy wysyłali najgroźniejszych przestępców. Warunki panujące w zakładzie karnym były podobno tak złe, że zesłani tam woleli popełnić samobójstwo, niż odsiadywać tam wyrok. Bezwzględność i samowola strażników więziennych doprowadziły do tego, że w XIX wieku wyspę zaczęto określać mianem “piekła na ziemi”. Zakład karny nie był jednak jedynym przerażającym miejscem na wyspie – oprócz niego znajdował się tam również szpital, w którym podobno przeprowadzane były niezwykle okrutne eksperymenty medyczne. Obecnie aż połowa współczesnych mieszkańców Norfolk przyznaje, że widziała lub słyszała na wyspie duchy. Nawet Colleen McCullough, uznany naukowiec z wydziału medycznego Uniwersytetu Yale i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny mieszkaniec wyspy wyznał, że doświadczył wielu paranormalnych zjawisk w swojej rodzinnej miejscowości.

 

2. Gorzka czekolada pozytywnie wpływa na nasze zdrowie?

 Czekolada jest dobrym źródłem energii. Jedna jej kostka dostarcza organizmowi wystarczająco dużo energii, zawiera fenyloetyloaminę, naturalny aminokwas, który działa jak afrodyzjak, a nawet leczy kaca. Gorzka czekolada jest w stanie poprawić nasze zdolności widzenia w słabych warunkach, na przykład w czasie brzydkiej pogody.  Badania przeprowadzone na uniwersytecie Harvarda odkryły, że dostarczanie organizmowi dziennej dawki czekolady może zapobiec zachorowaniu na Alzhaimera. W ciemnej czekoladzie zawarte są związki, które wspomagają walkę z migreną.

 

3. Tsunami jest jednym z najgroźniejszych żywiołów?

Tsunami najczęściej wywoływane jest przez trzęsienie ziemi, jednak może pojawić się także po erupcji wulkanu, osunięciu się ziemi, gwałtownej zmianie ciśnieni atmosferycznego lub po upadku meteorytu. Tsunami to nie jedna, lecz cała seria ogromnych fal. Przerwa między jedną a kolejną falą może wynosić od kilku minut do dwóch godzin. Najsilniejsze zazwyczaj okazują się nie pierwsze lecz kolejne fale, często piąta lub szósta. 

Jedno z największych fal w historii powstało 22 maja 1960r., ponad 160km od wybrzeża Chile. W 15 minut po tym, jak ziemia zatrzęsła się z siłą aż 9,5 stopni w skali Richtera, ogromna fala o wysokości blisko 25m dotarła do wybrzeża. 15 godzin póżniej fala tsunami uderzyła na Hawajach, a w 22 godziny po trzęsieniu ziemi dotarła do Japonii, oddalonej o ponad 16 000 kilometrów od epicentrum tsunami. Podczas gdy fale tworzone przez podmuchy powietrza mogą poruszać się z prędkością od ok. 3 do 97km na godzinę, fale wytworzone podczas tsunami mogą osiągać prędkość aż dziesięć razy większą, bo dochodząca aż do 970km na godzinę, czyli równą prędkości z jaką porusza się odrzutowiec. Tsunami, które powstało na Oceanie Indyjskim w grudniu 2004r., pochłonęło życie aż 216 000 tysięcy osób, a według niektórych źródeł nawet 283 000. Wśród ofiar zabójczych fal, w znacznej większości będących mieszkańcami krajów bezpośrednio dotkniętych przez żywioł, czyli Tajlandii, Sri Lanki, Melediwów, Indii i Somalii, znajdowało się także 9 000 turystów, min. z Australii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA, którzy na tamtejszych egzotycznych wybrzeżach spędzali święta Bożego Narodzenia.

 

4. Szachownica Adelsona jest jednym z najciekawszych złudzeń optycznych?

To najbardziej niesamowite złudzenie optyczne . Zostało ono odkryte i opisane przez amerykańskiego profesora Edwarda H. Adelsona całkiem niedawno, bo dokładnie 15 lat temu. Chociaż pole A wydaje się być znacznie ciemniejsze, niż pole B, w rzeczywistości są one identycznego koloru! Trudne do uwierzenia, ale łatwe do zweryfikowania – wystarczy połączyć oba pola kreską tego samego koloru i złudzenie od razu znika.

 

5. Najzdrowszymi owocami na świecie są jagody goji? 

Te najzdrowsze na świecie owoce, zwane także wilczymi jagodami, pochodzą z tybetańskich Hiamalajów i Mongolii. Choć w Azji jagody goji spożywane są od tysiącleci, w krajach Zachodu pojawiły się całkiem niedawno. Aż trudno uwierzyć, że w tych skromnie wyglądających jagódkach kryje się największa zawartość składników odżywczych pośród wszystkich owoców świata. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy owoce te zyskały sobie przydomek „fontanny młodości”. Goji nie tylko są źródłem wszystkich najważniejszych aminokwasów, ale także zawierają więcej białka i karotenoidów niż jakikolwiek inny owoc. Wilcze jagody obfitują także w witaminę C, żelazo, błonnik i minerały. Pośród wielu udowodnionych naukowo właściwości medycznych tego najzdrowszego na świecie owocu należy wymienić redukcję rozwoju komórek rakowych żołądka, płuc i sutka. Ponato te azjatyckie jagody zapobiegają zawrotom głowy, mają właściwości antyseptyczne, a nawet wspierają walkę z otyłością.

 

 

Ile ciekawostek znałeś?

Wystarczy komentarz x/5

x- liczba ciekawostek, które znałeś.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.