Jump to content

Ciekawostki #18


Recommended Posts

  • Junior Administrator

Czy wiesz, że? 

1. 30 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych?

Święto to zostało ustanowione z inicjatywy organizacji pozarządowej FEDEFAM z Kostaryki - aby wspierać i umacniać wysiłki na rzecz zapobiegania przestępstwom wymuszonych zaginięć, torturom oraz złemu traktowaniu osób we wszystkich częściach świata. Wymuszone zaginięcia są wykorzystywane przez rządy do uciszania dysydentów i eliminowania przeciwników politycznych, prześladowania mniejszości etnicznych, religijnych i politycznych, oraz jako narzędzie represji. Mają na celu wyjęcie ofiar spod ochrony prawnej, ukrycie tożsamości sprawców i losu zaginionych, z których wielu jest torturowanych lub zabijanych.

 

2. Chrapanie ma właściwości odchudzające?

Ludzie, którzy podczas błogiego snu chrapią dość intensywnie spalają dużo więcej kalorii niż osoby o umiarkowanym nasileniu chrapania. Naukowcy informują, że chrapiąc spalamy nawet 2000 kalorii na dobę, co oznacza, że sen jest skuteczną i przy okazji całkiem przyjemną metodą na płaski brzuch.

 

3. Jedzenie samych ryb może być śmiertelne dla człowieka?

Ryba posiada wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne człowiekowi aby przetrwać. Jednak moglibyśmy umrzeć jedząc tylko i wyłącznie ryby, gdyż nie zawierają one witaminy C, która odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie. Nawet w dzisiejszych czasach jedząc ryby kropimy je cytryną, uzupełniając w ten sposób brak tej witaminy. Tylko ryby które żywią się planktonem mają w sobie witaminę C, jednak jedynym sposobem by witamina dostała się do naszego organizmu podczas jedzenia, jest skonsumowanie jej na surowo, włącznie z jelitami i ich zawartością.

 

4. Latem Wieża Eiffla pochyla się ku słońcu?

Latem, kiedy temperatura powietrza wynosi około 20-30 stopni Celsjusza, a działanie promieni słonecznych daje się we znaki nie tylko ludziom Wieża Eiffla pochyla się ku Słońcu sięgając nawet 18 centymetrów. Dzieje się tak dlatego, że ciepło rozszerza metal, z którego jest zbudowany symbol Paryża. Po ochłodzeniu metal się kurczy, a cykl powtarza się kolejnego lata.

 

5. Ośmiornice mają 3 serca?

Układ krwionośny ośmiornic jest prawie zamknięty. Krew wlewa się do zatok krwionośnych w bardzo niewielkim stopniu.  Krew krąży w dwóch obiegach: dużym i małym. Serce ośmiornic znajduje się w worku osierdziowym. Jest jednokomorowe, z dwoma przedsionkami. Ośmiornica posiada dodatkowo dwa serca skrzelowe pomagające wtłoczyć krew do skrzeli.

 

Ile ciekawostek znałeś?

Wystarczy komentarz x/5

x- liczba ciekawostek, które znałeś.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.