Jump to content

Chcesz mieć Windows 11? Musisz wymienić sprzęt na nowy

Recommended Posts

• Administrator

surface-studio-2-windows-11-aktualizacja.jpeg

Microsoft w ostatnim czasie postanowił zmienić swoje stanowisko w sprawie instalowania systemu Windows 11 na oficjalnie niewspieranych procesorach. O co dokładnie chodzi?

Jeszcze do niedawna instalowanie Windows 11 było niemożliwe na komputerach, które pracują na niewspieranym oficjalnie procesorze. Pod wpływem ogólnego niezadowolenia milionów użytkowników, Microsoft postanowił zmienić swoje zdanie. Ich oficjalnie zdanie brzmi: "Robisz to na własną odpowiedzialność, my umywamy ręce". Przedstawiciele firmy w rozmowie The Verge ujawnili, iż owszem – firma zamierza pozwalać na instalację Windows 11 na starszym sprzęcie – ale nie gwarantuje aktualizacji. Oznacza to, że nawet jeśli wgrasz Windows 11 na swój komputer, to nie dostaniesz na nim żadnej aktualizacji; ani sterowników, ani łatek bezpieczeństwa, o aktualizacjach rozwojowych nie wspominając. Nie określili jednak, czy aktualizacje nie pojawią się w Windows Update, czy nie będzie ich można zainstalować nawet ręcznie. 

Procentowe statystyki awarii Windows 11 na różnych komputerach

Trwają publiczne beta-testy Windowsa 11, w ramach których system testować mogą również użytkownicy z niezgodnym z systemem sprzętem. Jak informuje Microsoft, użytkownicy spełniający wymagania systemu pracowali na nim niemal całkowicie bez awarii. Tylko 0,2 proc. tych użytkowników doświadczyło zawieszeń systemu bądź aplikacji – to ostatnie błędy, które Microsoft ma nadzieję usunąć przed rynkową premiera systemu.

Tymczasem osoby które testowały Windowsa 11 na nieobsługiwanym sprzęcie doświadczały o 52 proc. częstszych zawieszeń kernela, 17 proc. częstszych zawieszeń aplikacji i 43 proc. częstszych zawieszeń aplikacji Microsoftu.

Wymagania sprzętowe nie ulegną zmianie

Windows 11 wymagać będzie nowoczesnego komputera. Nowy system optymalizowany jest nawet pod najbardziej energooszczędne procesory ARM. Muszą to być jednak w miarę nowoczesne procesory. Jak tłumaczył Microsoft, tylko na nich Windows 11 będzie stabilny i bezpieczny. Starsze układy pozbawione są rozwiązań, na których Windows 11 polega.

Dlatego też system do tej pory wymagał układu Intel Core 8. generacji lub nowszej tudzież układu AMD Ryzen generacji 2000 lub nowszej tudzież Snapdragon 845 lub nowszy. Microsoft ogłosił właśnie, że dołączy wybrane układy Core X i Xeon X i niektóre układy Core siódmej generacji. To bardzo drobne zmiany. Wymagania się już raczej nie zmienią.

Patrząc na statystyki i oficjalnie zdanie Microsoftu, trzeba kupić nowy sprzęt

Brak kompatybilności ze starszymi procesorami to ogromny problem dla milionów użytkowników, wszak nie mówimy o starych gratach, tylko komputerach 4-5 letnich. W przypadku komputerów stacjonarnych to wciąż relatywnie młody wiek, a mimo tego ich posiadacze nie będą mogli skorzystać z aktualizacji do Windows 11. Posiadacze „skrzynek” są jednak w o tyle komfortowej sytuacji, że jeśli będą bardzo chcieli mieć nowy system, mogą unowocześnić swoje maszyny o sam procesor i płytę główną z kompatybilnym gniazdem. Tego szczęścia nie mają za to posiadacze laptopów z procesorami Intela 7 gen. i starszymi. 

Kto z Was uczestniczy w testach beta Windows 11? Jak się sprawuje?

Źródło informacji i grafiki: https://spidersweb.pl

Zobacz cały artykuł

Mam okazję testować powyższy system od 2 dni i jak na razie problemów z nim nie mam. 

Odświeżony wygląd jest ładny, brak spadków wydajności, jak i wzrostu. Na ten moment jak dla mnie zmienił się tylko wygląd :D 

Mając Ryzena 5 3600 nie mogę zaktualizować systemu przez Windows update mimo tego, że jest wykonany w technologii Zen 2, którą ten system niby wspiera. Nie ogarniam czemu, ale chyba mnie nie lubią. Spróbuje ręcznie sobie dograć tą aktualizacje, jednakże póki co weny brak na to.

• Administrator
Godzinę temu, KoronaALKO napisał:

Mając Ryzena 5 3600 nie mogę zaktualizować systemu przez Windows update mimo tego, że jest wykonany w technologii Zen 2, którą ten system niby wspiera. Nie ogarniam czemu, ale chyba mnie nie lubią. Spróbuje ręcznie sobie dograć tą aktualizacje, jednakże póki co weny brak na to.

Masz włączony moduł TPM oraz Secure Boot?
Obie te rzeczy możesz sprawdzić wpisując w Uruchom > "tpm.msc". Stan bezpiecznego uruchamia natomiast możesz sprawdzić wchodząc w Informacje o systemie > "Stan bezpiecznego rozruchu    Włączone".

Po wykonaniu tych czynności dodatkowo musisz dołączyć do Niejawnego programu testów systemu Windows i wybrać ustawienie "Beta" lub "Dev".

3 godziny temu, eXact. napisał:

Masz włączony moduł TPM oraz Secure Boot?
Obie te rzeczy możesz sprawdzić wpisując w Uruchom > "tpm.msc". Stan bezpiecznego uruchamia natomiast możesz sprawdzić wchodząc w Informacje o systemie > "Stan bezpiecznego rozruchu    Włączone".

Po wykonaniu tych czynności dodatkowo musisz dołączyć do Niejawnego programu testów systemu Windows i wybrać ustawienie "Beta" lub "Dev".

Dobra jednak kaplica. TPM włączony, ale mój sprzęt nie obsługuje secure boot. Także dla mnie po zawodach XD

Edited by KoronaALKO

System u mnie jest już od dłuższego czasu mniej więcej z miesiąc ogólnie sam system jest w porządku czasami łapie lekkie zwiechy ale myślę że kolejne aktualizacje przyniosą poprawki na start dostałem wersję nie w pełni przetłumaczoną ale po kilku aktualizacjach myślę że jest okej, sam Windows 11 przypomina mi z deka kochanego XP że względu na obłe krawędzie w okienkach moim zdaniem jest z deka szybszy nie ma problemów z instalowaniem starszych gier Cs 1.6 idealnie współgra z tym systemem ale są pewne niedoróbki które mam nadzieję że Microsoft wprowadzi jak najszybciej bo są one denerwujące mianowicie gdy chce przesunąć okienko w inne miejsce na pulpicie to kursor jakby dostawał laga i leci bardzo powoli natomiast pojawia się drugi który idzie zgodnie z ruchami myszy... Dziwne, podsumowując Windows 11 to dobry system ale ma kilka wad sprzęt ryzen 5 2600 rx 580 i 8gb ram użycie procka 11% w spoczynku gdzie Windows 10 zabierał około 26% miłego dnia