Jump to content

Dlaczego słyszymy swój głos inaczej niż słyszą go inni?

Frizuu
 Share

Recommended Posts

Zastanawiało Cię kiedyś dlaczego, gdy mówimy przez mikrofon lub do znajomych przez znane nam komunikatory głosowe typu Skype, TS a nawet sam CS i gdy usłyszymy swój głos podczas echa, nasz głos zdaje się inny?

Kojarzysz to uczucie, kiedy zabrałeś publicznie głos przez mikrofon, albo gdy zaśpiewałeś coś na karaoke?

I głos wydobywający się z sprzętu nagłaśniającego brzmiał trochę jak Twój, ale coś z nie było nie tak?

Już tłumaczę :D 

Słyszymy swój głos inaczej, niż słyszą go inni.

Dlaczego?

To, co określamy jako dźwięk, to tak naprawdę drgające cząsteczki, które wprawiają kolejne cząsteczki w drgania,

tworząc w ten sposób falę dźwiękowe.

To mi wyjaśniłeś :C Z tego naukowego "bełkotu" mało co rozumiem. 

OK! Wyjaśnię w bardziej zrozumiały sposób. Tylko słuchaj uważnie!

Nie mam zamiaru się powtarzać!

Zrozumiano!?

Tak jest panie profesorze :D

Więc tak.

Gdy kogoś słyszymy, to czyjś głos, właśnie w formie tych drgań dociera poprzez powietrze do naszych uszu, 

a następnie są one zamieniane na impulsy nerwowe które mózg przetwarza na dane. Tak jak komputer, gdy mówimy

do wujaszka Google.

Gdy jednak sami mówimy, wytworzone przez nasze struny głosowe drgania docierają do naszych uszu na 2 sposoby.

Jakie to są sposoby?

Poprzez powietrze, tak samo jak w przypadku gdy słuchamy innych oraz poprzez nasze ciało: naszą skórę, mięśnie i kości.

Różnica polega na tym, że nasze ciało lepiej przenosi wolniejsze drgania, a te są odpowiedzialne za niskie częstotliwości, co sprawia, że od naszych uszu dociera nasz głos, ale w niższej tonacji.

Dlatego mnie mutują naa JB, gdy zaczynam śpiewać ? Choć sami nie mają odwagi...

Nie koniecznie. Mutują Cię, ponieważ wyższe tonacje, które są głośne i w dużym natężeniu są szkodliwe dla uszu.

Dlatego jest zasada "mikro +16"!

Gdy człowiek przechodzi mutację głosu, dziewczęta również, ale to już kiedy indziej, jego ton przenosi się na niższy ton. Staję się tak: 

Jednak to już troszkę przesada :D

Ja też będę mieć taki głos ?

Wtedy zawsze Hajs będzie się zgadzał.

Wiesz... Większość woli swój głos, który słyszy na co dzień w porównaniu do tego który słyszą inni. 

Jest to spowodowane ECE, czyli EFEKTEM CZYSTEJ EKSPOZYCJI.

Jest to znany psychologiczny fenomen, który mówi, że ludzie preferują rzeczy, do których są przyzwyczajeni i na których działanie są często wystawieni.

Co to ma do naszego tematu ?

To Ecfghahfs... nie ważne. 

Przecież rozmawiamy o głosie.

Jednak to ECE ma wielkie znaczenie do naszego tematu.

W badaniach okazuję się, że ludzie oceniają swój nagraniowy głos bardzo krytycznie,  w porównaniu do oceny innych ludzi, które są znacznie lepsze!

Dlatego nie warto się bać!

Dzieciaki wstańcie teraz, weźcie Frugo w jedną rękę mikrofon w drugą i na scenę!

Świat stoi przed wami otworem!

Może akurat wy macie talent, ale sami nie potraficie tego dostrzec.

Mogę coś do porównania ?

Oczywiście :D

Przykład niskiego głosu:

Przykład wysokiego głosu:

Proszę pana, będę mógł śpiewać jak ona, czy jest to nie możliwe ?

https://www.youtube.com/watch?v=NK5VGE6BPAU

Myślę, że jednak nie! Ale może ty drogi czytelniku ! Spróbuj !!!

Jeżeli coraz częściej będziecie odsłuchiwać swój głos z nagrań, czy to na YT, czy prywatnych, coraz bardziej zacznie się wam podobać.

Przyzwyczajcie się do niego nie mniej, nie więcej niż do swojego prywatnego głosu, który tylko Wy, nikt inny znacie.

To na tyle Drogi Czytelniku.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, napisz niżej.

Pozdrawiam !!!

~Teodorek

Edited by TeodorekXD

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.