Jump to content
NOWY SERWER CS 1.6 4FUN -> IP: 145.239.16.112:27015
Konfiguracja Windows 10 #1 - Formatowanie systemu oraz jego aktualizacja z wersji 7 i 8
aXenBiceps™
6 comments
1,504 views

Witaj w poradniku do systemu Windows 10!
Tutaj dowiesz się jak zainstalować oraz skonfigurować najnowszy system Microsoftu. Postępuj zgodnie z instrukcjami, a na pewno twój komputer zacznie chodzić szybciej.

 

Czego będziemy potrzebować na początek?
Na początek warto wyposażyć się w:

  • Dysk lub pendrive – Do zrobienia kopii zapasowej ważnych plików,
  • Pendrive – Potrzeby do przechowania plików instalacyjnych systemu Windows 10

 

Kopie zapasowe zrobione? Teraz czas na pobranie systemu Windows 10!
Pobieranie systemu Windows jeszcze nigdy nie było takie proste. Wystarczy wejść pod ten link, lub wpisać w wyszukiwarkę frazę „Windows 10 iso”.

Kiedy już znajdziesz się na stronie będziesz miał dwie możliwości. Pierwsza będzie zawsze aktualizacją za pomocą asystenta aktualizacji co nas nie interesuje. Chcemy pobrać system na nasz pendrive więc wybieramy drugą opcję. Wystarczy kliknąć przycisk „Pobierz narzędzie”.

Annotation 2019-04-17 140558.png

 

W tym momencie pobierze się plik z asystentem pobierania systemu Windows 10. Uruchom go.

Po uruchomieniu programu akceptujemy warunki licencji i przechodzimy dalej. W następnym kroku asystent pyta nas się czy chcemy zaktualizować system lub utworzyć instalację na USB lub w pliku ISO, wybieramy tą drugą opcję.

Annotation 2019-04-17 140955.png


Teraz asystent pyta nas się o wersję jaką mamy obecnie. W 99% przypadków instalator wykryje wasze dane techniczne systemu i zablokuje opcję zmiany dopóki nie odznaczymy opcji „Użyj rekomendowanych ustawień dla tego komputera”.

Annotation 2019-04-17 141010.png

 

Kolejnym krokiem będzie wybranie miejsca docelowego pobrania systemu. Nas interesuje dysk USB, a dokładniej pierwsza opcja.
Pamiętaj jednak, że twój pendrive powinien posiadać przy najmniej 8 GB oraz musi być on pusty. Po uruchomieniu pobierania systemu wszystkie dane na pendrive zostają wymazane bezpowrotnie!

Annotation 2019-04-17 141204.png

 

Boot option czyli instalacja systemu za pomocą BIOSa.
Jeżeli już mamy nasz system na pendrive to możemy zabrać się za jego instalację. W tym celu należy przejść do BIOSu i wyszukać opcję „Boot option”.
Pendrive musi być cały czas podłączony w czasie tego procesu!
Jeżeli nie wiecie jak uruchomić BIOS oraz opcję „Boot option” warto zasięgnąć do wyszukiwarki wpisując „bios boot option {Tutaj wpisujesz model płyty głównej lub model laptopa}”.

 

Posiadasz system Windows 7 lub Windows 8?
Osoby posiadające jeden z powyższych systemów nadal mogę zaktualizować system do najnowszej wersji Windows 10 za darmo. Wystarczy tylko przy włączonym systemie Windows 7 lub Windows 8 uruchomić zawartość pendrive i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Nie będę tutaj o tym pisał, ponieważ jest to banalnie proste. W razie problemów możecie pisać w komentarzach pod artykułem.
 

Po tej aktualizacji system zwolni swoje działanie oraz zapełni dysk ok. 20 GB. Aby w pełni cieszyć się systemem Windows 10 należy przejść do poprzedniego kroku, gdzie opisywałem jak uruchomić pliki instalacyjne z pendrive za pomocą BIOSu. Jest to bardzo ważne!

 

Pobierałeś kiedykolwiek programy czyszczące np. CCLeaner lub programy do automatycznej aktualizacji sterowników?
Być może myślałeś, że te programy pomogą przyspieszyć twój komputer. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. System Windows 10 jest co pół roku ulepszany i zachodzą w nim poważne zmiany w jądrze systemu. Dlatego programy czyszczące oraz programy do aktualizacji sterowników mogą zaszkodzić naszemu systemowi i powodować błędy niewiadomego pochodzenia. To jest główny powód dlaczego ludzie tak nie lubią najnowszego systemu, a mimo wszystko posiadają takie programy.
Jeżeli pobrałeś którykolwiek z tych programów to możesz system zainstalować na nowo od zera. Wyeliminuje to błędy, które stworzyły te programy, a Ty nie będziesz miał problemów z systemem.

 

Instalacja Windows 10
Jeżeli dobrze zbootowałeś swój pendrive powinieneś zobaczyć logo systemu Windows 10 i ekran ładowania. Jeżeli tego nie widzisz, to znaczy że źle zbootowałeś swój system.
Pamiętaj, że pendrive musi się ładować pierwszy!

 

Na początek wybieramy język oraz swoją klawiaturę i przechodzimy dalej.

Annotation 2019-04-17 133809.png

 

Teraz czas na wpisanie klucza. Możecie wpisać swój klucz z Windows 7 lub Windows 8. Jeżeli posiadasz komputer lub laptop z systemem wgranym już na początku to oznacza, że twój klucz jest na serwerach Microsoftu. Wystarczy wtedy kliknąć na „Nie mam klucza produktu”.

Annotation 2019-04-17 133932.png

 

Następnym krokiem będzie wybranie wersji systemu Windows 10. Na naklejce z kluczem do systemu powinna pisać również jego wersja. Jeżeli nie wiesz jaką wersję masz możesz zainstalować Windows 10 Home. Windows Update poinformuje Cię o możliwości aktualizacji do wersji Pro jeżeli będziesz do niej uprawniony.

Poniżej możecie zobaczyć wersje, które wam przysługują w przypadku aktualizacji ze starszych wersji.

jakuaktualnicwin7dofcu1.png

 

Teraz czas na świeżą instalację systemu. Wybieramy opcję „Niestandardowa”.

Annotation 2019-04-17 134610.png

 

Czas na wymazanie wszystkiego co jest na dysku. Należy usunąć wszystkie dyski.
Po usunięciu wszystkiego powinien zostać jeden dysk z nazwą „Nieprzydzielone miejsce” jeżeli masz tylko jeden dysk podpięty do komputera.
Teraz czas na utworzenie nowych partycji, w tym celu należy zaznaczyć na wybrany dysk, który chcemy mieć jako systemowy i klikamy przycisk „Nowa”. System wymaga podzielenia tego dysku na różne części, a my musimy zezwolić na takie działanie. Jeżeli mamy podpięty drugi dysk również go dodajemy, lecz nie musimy. Nie jest to wymagane.

Annotation 2019-04-17 134719.png

 

Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie to uruchomi się instalacja systemu Windows 10.

Annotation 2019-04-17 135535.png

 

Witaj w systemie Windows 10!
Po przejściu wszystkich kroków system Windows zainstaluje się na twoim komputerze. Przy pierwszym uruchomieniu twój komputer uruchomi się ponownie kilka razy. Jeżeli po instalacji systemu nadal masz ekran powitalny instalatora Windows to możesz odłączyć pendrive i przestawić bootowanie z pendrive na nasz główny dysk systemowy.

 

Pierwsza konfiguracja Windows 10
Przy pierwszym uruchomieniu system zapyta Cię o podstawowe rzeczy takie jak region oraz klawiaturę.

Następnie wybieramy opcję konfiguracji do użytku osobistego.

Annotation 2019-04-17 142318.png

 

Teraz czas na zalogowanie się do swojego konta Microsoft. Jest to opcjonalna opcja, ale bardzo przydatna w razie uszkodzenia komputera lub ingerencji z dyskiem OneDrive. My wybierzemy konto offline na potrzeby tego poradnika i skonfigurujemy wszystko od początku.
Annotation 2019-04-17 142507.png

 

Następnymi krokami będzie dostosowanie dodatków do własnych potrzeb oraz zezwolenia odpowiednich uprawnień. Po zastosowaniu wszystkiego nasz komputer przygotuje wszystko do pierwszej pracy oraz pokazania pulpitu.

Annotation 2019-04-17 143012.png

 

Gratulacje! Twój system Windows 10 został zainstalowany! W kolejnych poradnikach zobaczysz jak skonfigurować odpowiednio system Windows 10.

Annotation 2019-04-17 143243.png

Edited by aXenBiceps™


User Feedback

Recommended Comments

"Wystarczy wejść pod ten link, lub wpisać w wyszukiwarkę frazę „Windows 10 ios”. - tutaj wkradła Ci się literówka, plik ISO :)

Po za tym dobry poradnik dla początkujących, wszystko wytłumaczone. Warto dodać, że Windows 10 sam zainstaluje wszystkie wymagane sterowniki, więc nie musimy się o to martwić, nie powinny one stwarzać żadnych problemów.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
9 minut temu, NeQ ҳ̸Ҳ̸ҳ napisał:

"Wystarczy wejść pod ten link, lub wpisać w wyszukiwarkę frazę „Windows 10 ios”. - tutaj wkradła Ci się literówka, plik ISO :)

Po za tym dobry poradnik dla początkujących, wszystko wytłumaczone. Warto dodać, że Windows 10 sam zainstaluje wszystkie wymagane sterowniki, więc nie musimy się o to martwić, nie powinny one stwarzać żadnych problemów.

Dzięki za uwagę. O sterownikach będzie w następnym poradniku :)

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Zrobisz wersję, gdzie nie trzeba formatować komputera? Wystarczy wybrać pierwszą opcje "UPGRADE THIS PC NOW", prawie to samo, a wszystkie dane zostają.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
42 minuty temu, BrixNW napisał:

Zrobisz wersję, gdzie nie trzeba formatować komputera? Wystarczy wybrać pierwszą opcje "UPGRADE THIS PC NOW", prawie to samo, a wszystkie dane zostają.

To narzędzie tylko nadpisuje pliki systemowe. To nie nazywa się formatowaniem systemu.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
W dniu 22.07.2019 o 19:41, aXenBiceps™ napisał:

To narzędzie tylko nadpisuje pliki systemowe. To nie nazywa się formatowaniem systemu.

Mi chodziło o to, że twój poradnik pokazuję jak uaktualnić komputer do windows 10 z formatowaniem. A to co ja napisałem zachowuję nasz pliki. 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Guest
This is now closed for further comments

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.