Jump to content

Windows 10 Guide


3 articles in this category

 1. Jak upiększyć Windowsa 10?

  Cześć, przychodzę z poradnikiem, tipami, sposobami, propozycjami jak zwał tak zwał na to by upiększyć twój system Windows 10. 
  Życzę miłego czytania :).
   
  1. A więc pierwszym i za razem najprostszym sposobem na poprawienie wyglądu twojego systemu jest zmiana tapety. 
  Wygląd pulpitu jest jednym z najważniejszych apspektów zapewniających komfort użytkowania. Dla zainteresowanych załączam link do folderu na dysku google z mocno przeciętnymi tapetami, ale może coś ci się spodoba. 
  https://drive.google.com/drive/folders/1R0ZFMxo8txHIpIHwxX0C406npceN66o3
   
  2. Włączenie trybu tabletu.
  To uznam za jedynie propozycję, bo nie dla każdego jest to stosowne rozwiązanie. Nie każdemu się spodoba. A więc po wejściu kolejno w : Ustawienia/System/Tablet/Zmień dodatowe ustawienia tabletu. Po czym włączenie go za pomocą przejrzystego przycisku na samej górze. Dzięki temu twój system operacyjny nie musi, ale może wyglądać bardziej przejrzyście. (Załączone zdjęcie).
   
  3.  Kolejnym sposobem na przyjemniejsze korzystanie z komputera czy laptopa jest zmiana jego motywu i koloru wiodącego. 
  Możesz to zrobić w następujący sposób, wchodząc kolejno w : Ustawienia/Personalizacja/Kolory. Tam właśnie możesz zmienić kolor wiodący windowsa, motyw na ciemny bądź jasny lub takie pierdoły jak przezroczystość czy obramowanie.
   
  4. Preferencje ekranu blokady, wybranie odpowiadającej nam czcionki, bądź dopasowanie paska zadań oraz startu do naszych potrzeb.
  Dalej w zakładce personalizacji możemy zauważyć sporo innych zakładek. W tym "Ekran blokady, Czcionki, Start czy Pasek zadań". Nad tym nie ma co się zbytnio rozpisywać. Wchodzicie i włączacie to co chcecie.
   
   
  Było to kilka podstawowych rzeczy jakie możecie zrobić by upiększyć swój system Windows 10. Bez ingerencji programów, warto zauważyć. Krótki, prosty mam nadzieję poradnik.
   
   


  0 comments
  916 views
 2. Konfiguracja Windows 10 #2 - Przyspieszanie i optymalizowanie systemu

  W tym poradniku dowiesz się jak zainstalować i zaktualizować wszystkie sterowniki do systemu. Większość opcji działa również w systemie Windows 7 oraz Windows 8.1.
   
  Instalacja sterowników

  Tuż po pierwszym uruchomieniu należy zainstalować wszystkie sterowniki. W tym celu będziemy potrzebować plików instalacyjnych dla poszczególnych podzespołów naszego komputera. Najlepiej wszystkie sterowniki ściągać bezpośrednio z oficjalnej strony dystrybutora sprzętu. Ograniczy nam to problemy z błędną instalacją sterowników.
  Dla leniwych osób i tych bardziej podstawowych polecamy program SlimDrivers, lecz ostrzegamy przed jego użyciem ze względu na brak informacji z jakiego źródła pobierane są sterowniki.
   
  Aktualizacja przez Windows Update

  Pierwszym krokiem po instalacji systemu jest zainstalowanie aktualizacji systemu Windows. Aby była w pełni przeprowadzona klikamy w przycisk Start Ustawienia Aktualizacja i zabezpieczenia = Windows Update.

  Klikamy opcje zaawansowane i zaznaczamy opcję odbieraj aktualizacje od innych producentów.
  Teraz już możemy kliknąć „Sprawdź aktualizacje”. Czasami niektóre aktualizacje wymagają uprawnienia administratora. W czasie aktualizacji postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
  Ważne jest to, aby sprawdzać aktualizację co najmniej raz w miesiącu najlepiej w drugą środę miesiąca, czyli dzień po wydaniu aktualizacji zabezpieczeń i poprawek dla wspieranych systemów Windows. W ten sposób unikniecie nagłego restartu swojego komputera w celu zainstalowania aktualizacji.
   
  Aktualizacja aplikacji z Windows Store

  Niektóre funkcje systemu Windows 10 są traktowane jako aplikacje, które warto zaktualizować. W tym celu przechodzimy w aplikację „Windows Store”. Następnie klikamy trzy kropeczki w prawym górnym rogu i wybieramy opcję „Pliki do pobrania i aktualizacje”. Sprawdzamy aktualizację i czekamy aż wszystkie aplikacje się zaktualizują.
   
  Włącz maksymalną wydajność systemu

  Na początku instalacji systemu posiadamy tryb „Zrównoważony” w ustawieniach zasilania. Aby korzystać z maksymalnej wydajności należy przestawić ten tryb na „Maksymalną wydajność”.
  Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonkę baterii i wybrać „Opcje zasilania”.
   
  UWAGA!
  W systemie Windows 10 istnieje ukryta opcja maksymalnej wydajności dla nowoczesnych komputerów. Ta opcja działa od wersji Windows 10 1803 (April 2018 Upate).
  Uruchamiamy program „Windows PowerShell” w trybie jako administrator.
  Wpisujemy komendę:
  powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 Przechodzimy teraz do ustawień zasilania tak jak wchodziliśmy wyżej. W ukrytych opcjach powinno wam się pojawić tryb maksymalnej wydajności dla nowoczesnych komputerów.
   
  Tryb skupienia – Ustawienia „System”

  W aktualizacji zwanej 19H1 o numerze 1903 pojawiła się funkcja skupienia, która daje nam możliwość zablokowania powiadomień podczas czynności takich jak oglądanie filmów czy granie w gry. Funkcja jest domyślnie włączona, ale możemy ją dostosować do własnych potrzeb. Warto ustawić tak opcję, jaką widzicie na powyższym zdjęciu. Zapobiegnie to wyskakiwaniu powiadomień po każdej uruchomionej grze czy chociażby oglądaniu filmów na pełnym ekranie.
   
  Czujnik pamięci – Ustawienia „System”

  Jest to kolejna przydatna funkcja w Windows 10. Pozwala nam czyścić system ze zbędnych plików w zależności od jego ustawień. Zalecamy ją również włączyć. Przykładowe nasze ustawienia znajdują się poniżej.

   
  Usunięcie zbędnych programów i aplikacji – Ustawiania „Aplikacje”

  Przy zainstalowaniu systemu na czysto pojawiają się zbędne aplikacje takie jak Paint 3D, Przeglądarka 3D i kilka innych. Możemy je usunąć w zakładce „Aplikacje i funkcje”.

  Aplikacje domyślne – Ustawiania „Aplikacje”

  W tej selekcji możemy zmienić swoje aplikacje domyślne. Tutaj możecie ustawić według własnych gustów.
   
  Autostart – Ustawiania „Aplikacje”

  Tutaj wyłączamy wszystkie niepotrzebne programy, które uruchamiają się bez potrzeby przy starcie systemu. Może mieć to ogromy wpływ na uruchamianie komputera szczególnie, jeżeli używamy dysków talerzowych HDD.
   
  Optymalizacja dostarczania

  Ta opcja jest dla osób, które mają więcej niż jeden komputer w swojej sieci lokalnej. Funkcja ta udostępnia aktualizacje innym komputerom w naszej sieci. Tą opcję można wyłączyć i zaoszczędzić sobie nagłego zwiększonego pingu.
   
  Aktywacja systemu Windows

  W pełni funkcjonalny i szybki system należy aktywować. W przypadku braku licencji komputer może zablokować nam kilka ważnych funkcji. Zaoszczędzi nam również nerwów w przypadku wyskakujących okien o braku licencji.
   
  Defragmentacja dysków

  Raz na jakiś czas warto zrobić defragmentacje dysków. Defragmentacja służy do nauczenia naszego systemu gdzie znajdują się pliki ważne i ważniejsze, co sprawia, że system szybciej odczytuje nasze dane z dysku. Jest ona przydatna tylko wtedy, jeżeli posiadamy dyski talerzowe HDD. Wchodzimy w wyszukiwarkę i wpisujemy słowo "Defragmentacja" i wybieramy nasz program. Wystarczy wybrać interesujący nas dysk i klikamy "Optymalizuj". System wykrywa nasze dyski SSD i je nie defragmentuje.
   
  Dalsze poradniki będą pokazywały jak korzystać z funkcji XBOX oraz jak dostosować system do własnych potrzeb.

  2 comments
  2.8k views
 3. Konfiguracja Windows 10 #1 - Formatowanie systemu oraz jego aktualizacja z wersji 7 i 8

  Witaj w poradniku do systemu Windows 10!
  Tutaj dowiesz się jak zainstalować oraz skonfigurować najnowszy system Microsoftu. Postępuj zgodnie z instrukcjami, a na pewno twój komputer zacznie chodzić szybciej.
   
  Czego będziemy potrzebować na początek?
  Na początek warto wyposażyć się w:
  Dysk lub pendrive – Do zrobienia kopii zapasowej ważnych plików, Pendrive – Potrzeby do przechowania plików instalacyjnych systemu Windows 10  
  Kopie zapasowe zrobione? Teraz czas na pobranie systemu Windows 10!
  Pobieranie systemu Windows jeszcze nigdy nie było takie proste. Wystarczy wejść pod ten link, lub wpisać w wyszukiwarkę frazę „Windows 10 iso”.
  Kiedy już znajdziesz się na stronie będziesz miał dwie możliwości. Pierwsza będzie zawsze aktualizacją za pomocą asystenta aktualizacji co nas nie interesuje. Chcemy pobrać system na nasz pendrive więc wybieramy drugą opcję. Wystarczy kliknąć przycisk „Pobierz narzędzie”.

   
  W tym momencie pobierze się plik z asystentem pobierania systemu Windows 10. Uruchom go.
  Po uruchomieniu programu akceptujemy warunki licencji i przechodzimy dalej. W następnym kroku asystent pyta nas się czy chcemy zaktualizować system lub utworzyć instalację na USB lub w pliku ISO, wybieramy tą drugą opcję.


  Teraz asystent pyta nas się o wersję jaką mamy obecnie. W 99% przypadków instalator wykryje wasze dane techniczne systemu i zablokuje opcję zmiany dopóki nie odznaczymy opcji „Użyj rekomendowanych ustawień dla tego komputera”.

   
  Kolejnym krokiem będzie wybranie miejsca docelowego pobrania systemu. Nas interesuje dysk USB, a dokładniej pierwsza opcja.
  Pamiętaj jednak, że twój pendrive powinien posiadać przy najmniej 8 GB oraz musi być on pusty. Po uruchomieniu pobierania systemu wszystkie dane na pendrive zostają wymazane bezpowrotnie!

   
  Boot option czyli instalacja systemu za pomocą BIOSa.
  Jeżeli już mamy nasz system na pendrive to możemy zabrać się za jego instalację. W tym celu należy przejść do BIOSu i wyszukać opcję „Boot option”.
  Pendrive musi być cały czas podłączony w czasie tego procesu!
  Jeżeli nie wiecie jak uruchomić BIOS oraz opcję „Boot option” warto zasięgnąć do wyszukiwarki wpisując „bios boot option {Tutaj wpisujesz model płyty głównej lub model laptopa}”.
   
  Posiadasz system Windows 7 lub Windows 8?
  Osoby posiadające jeden z powyższych systemów nadal mogę zaktualizować system do najnowszej wersji Windows 10 za darmo. Wystarczy tylko przy włączonym systemie Windows 7 lub Windows 8 uruchomić zawartość pendrive i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Nie będę tutaj o tym pisał, ponieważ jest to banalnie proste. W razie problemów możecie pisać w komentarzach pod artykułem.
   
  Po tej aktualizacji system zwolni swoje działanie oraz zapełni dysk ok. 20 GB. Aby w pełni cieszyć się systemem Windows 10 należy przejść do poprzedniego kroku, gdzie opisywałem jak uruchomić pliki instalacyjne z pendrive za pomocą BIOSu. Jest to bardzo ważne!
   
  Pobierałeś kiedykolwiek programy czyszczące np. CCLeaner lub programy do automatycznej aktualizacji sterowników?
  Być może myślałeś, że te programy pomogą przyspieszyć twój komputer. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. System Windows 10 jest co pół roku ulepszany i zachodzą w nim poważne zmiany w jądrze systemu. Dlatego programy czyszczące oraz programy do aktualizacji sterowników mogą zaszkodzić naszemu systemowi i powodować błędy niewiadomego pochodzenia. To jest główny powód dlaczego ludzie tak nie lubią najnowszego systemu, a mimo wszystko posiadają takie programy.
  Jeżeli pobrałeś którykolwiek z tych programów to możesz system zainstalować na nowo od zera. Wyeliminuje to błędy, które stworzyły te programy, a Ty nie będziesz miał problemów z systemem.
   
  Instalacja Windows 10
  Jeżeli dobrze zbootowałeś swój pendrive powinieneś zobaczyć logo systemu Windows 10 i ekran ładowania. Jeżeli tego nie widzisz, to znaczy że źle zbootowałeś swój system.
  Pamiętaj, że pendrive musi się ładować pierwszy!
   
  Na początek wybieramy język oraz swoją klawiaturę i przechodzimy dalej.

   
  Teraz czas na wpisanie klucza. Możecie wpisać swój klucz z Windows 7 lub Windows 8. Jeżeli posiadasz komputer lub laptop z systemem wgranym już na początku to oznacza, że twój klucz jest na serwerach Microsoftu. Wystarczy wtedy kliknąć na „Nie mam klucza produktu”.

   
  Następnym krokiem będzie wybranie wersji systemu Windows 10. Na naklejce z kluczem do systemu powinna pisać również jego wersja. Jeżeli nie wiesz jaką wersję masz możesz zainstalować Windows 10 Home. Windows Update poinformuje Cię o możliwości aktualizacji do wersji Pro jeżeli będziesz do niej uprawniony.
  Poniżej możecie zobaczyć wersje, które wam przysługują w przypadku aktualizacji ze starszych wersji.

   
  Teraz czas na świeżą instalację systemu. Wybieramy opcję „Niestandardowa”.

   
  Czas na wymazanie wszystkiego co jest na dysku. Należy usunąć wszystkie dyski.
  Po usunięciu wszystkiego powinien zostać jeden dysk z nazwą „Nieprzydzielone miejsce” jeżeli masz tylko jeden dysk podpięty do komputera.
  Teraz czas na utworzenie nowych partycji, w tym celu należy zaznaczyć na wybrany dysk, który chcemy mieć jako systemowy i klikamy przycisk „Nowa”. System wymaga podzielenia tego dysku na różne części, a my musimy zezwolić na takie działanie. Jeżeli mamy podpięty drugi dysk również go dodajemy, lecz nie musimy. Nie jest to wymagane.

   
  Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie to uruchomi się instalacja systemu Windows 10.

   
  Witaj w systemie Windows 10!
  Po przejściu wszystkich kroków system Windows zainstaluje się na twoim komputerze. Przy pierwszym uruchomieniu twój komputer uruchomi się ponownie kilka razy. Jeżeli po instalacji systemu nadal masz ekran powitalny instalatora Windows to możesz odłączyć pendrive i przestawić bootowanie z pendrive na nasz główny dysk systemowy.
   
  Pierwsza konfiguracja Windows 10
  Przy pierwszym uruchomieniu system zapyta Cię o podstawowe rzeczy takie jak region oraz klawiaturę.
  Następnie wybieramy opcję konfiguracji do użytku osobistego.

   
  Teraz czas na zalogowanie się do swojego konta Microsoft. Jest to opcjonalna opcja, ale bardzo przydatna w razie uszkodzenia komputera lub ingerencji z dyskiem OneDrive. My wybierzemy konto offline na potrzeby tego poradnika i skonfigurujemy wszystko od początku.

   
  Następnymi krokami będzie dostosowanie dodatków do własnych potrzeb oraz zezwolenia odpowiednich uprawnień. Po zastosowaniu wszystkiego nasz komputer przygotuje wszystko do pierwszej pracy oraz pokazania pulpitu.

   
  Gratulacje! Twój system Windows 10 został zainstalowany! W kolejnych poradnikach zobaczysz jak skonfigurować odpowiednio system Windows 10.


  6 comments
  3.7k views
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.