Jump to content

YouTube rozpoczyna wdrażanie zmian - łapki w dół bez znaczenia?

Google podjął decyzję: z YouTube’a znika licznik łapek w dół. Nie ma wątpliwości, że to decyzja polityczna, wymuszona przez najgorsze praktyki dzisiejszego internetu.

Od jakiegoś czasu już mówiło się o tym, że łapki w dół z YouTube zostaną usunięte. Pomysł wkroczył do fazy testowej i właśnie ją zakończył. Rozpoczyna się wdrażanie zmiany u wszystkich użytkowników serwisu.

 

„Na początku 2021 roku eksperymentowaliśmy z ukryciem liczby ocen negatywnych, aby sprawdzić, czy spowoduje to zmniejszenie liczby ataków wystawiania takich ocen na platformie. Po analizie przeprowadzonej w lipcu tego roku zauważyliśmy, że ta liczba faktycznie się zmniejszyła. Teraz widoczna do tej pory publicznie liczba ocen negatywnych stanie się prywatna (przycisk „To mi się nie podoba” pozostaje widoczny).”

 

YouTube więc chce "stworzyć otwarte i pełne szacunku środowisko, w którym twórcy mają szansę odnieść sukces i czuć się bezpiecznie wyrażając siebie”

 

 

YouTube się zmienia, bo w 2021 r. w internecie nie ma lekko.

 

Powyższy film jest produkcją Disneya, w której ukazuje się nam trudna historia kochającej się rodziny.  Film nie tylko zachwyca realizacją, ale jednocześnie - jak przystało na Disneya - ma też morał. Historia pokazuje, że najważniejszy jest czas spędzony razem z rodziną. Tymczasem licznik łapek pod tym filmem wygląda następująco.

 

image.png

 

Skąd tak fatalne oceny? Pod filmem pojawił się zmasowany atak osób, którym nie podobało się, że… główny bohater jest czarnoskóry. 

Zmasowany „atak” łapkowania w dół to zaplanowana akcja promowana dość szeroko na Wykopie. Nie skończyło się jednak na samych łapkach, bo pod filmem pojawiły się setki komentarzy, w których padały takie określenia jak „brudas” czy „małpa”. Widzowie pytali Disneya, czy nie pomyliły mu się regiony. Inni sugerowali, że bohater filmu w dalszej części okradnie dom. Niestety takie komentarze całkowicie zdominowały „dyskusję” pod filmem.

 

Zmiana YouTube’a ma być remedium na internetowe patologie.

Opinie ludzi na temat tej zmiany są różne. Dla jednych to dobrze, dla innych śmiech. "W 2021 roku nie mogę wyrazić własnego zdania? Wszystko ma mi się podobać i nie mogę wyrazić sprzeciwu?"  Podobnych wypowiedzi zapewne usłyszymy setki. YouTube w ten sposób chce ograniczyć podobne patologiczne sytuacje, jak ta opisana wyżej. Nie ma się co oszukiwać, że Internet jest okropnym miejscem, więc w pewnym stopniu dobrze wpłynie to na działanie platformy. Użytkownicy wskazują jednak drugą stronę medalu - łapki w dół niejednokrotnie były jedynym sposobem na pokazanie korporacjom swojego sprzeciwu. Takie sytuacje można było obserwować np. pod trailerami gier.

 

 

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 

Źródło: https://spidersweb.pl/

 Share


User Feedback

Recommended CommentsCreate an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.