Jump to content
PC

Historia Rockstar Games North - Grand Theft Auto

image.png.9b6da4703266da9458f76ae09eabf39e.png

 

Rockstar Games powstało w 1998 roku po przejęciu BGM Interactive, przez amerykańską spółkę Take-Two Interactive (obecnie poza Rockstarem posiadają oni także 2K Games, twórców serii Mafia). Studia Rockstar w przeciągu tych 23 lat rozrosło się do 10 oddziałów, które tworzą gry, z czego 2 z nich jest już nieaktywne są, to bowiem Rockstar Vancover, którzy tworzyli takie gry jak Bully oraz Maxa Payne 3. Drugim studiem jest Rockstar Vienna, którzy tworzyli Max Payne 1 na PS2, Xbox'a oraz grę Manhunt 2. Poza tymi grami pod swoim skrzydłem mają takie gry jak L.A Noir, Red Dead Redemption.'

 

Same przedsiębiorstwo BGM, zostało stworzone w 1987 w Edynburgu, na początku stworzyli oni kosmiczne shootery Menace i Blood Money. Pierwszym ich większym boom była gra stworzona w 1990 roku pod tytułem Lemmings.

 

image.png.61aa2bb88f55eec3c08413227fd377ee.png

 

GTA 1 powstało jeszcze przed przejęciem BGM Interactive, sama kamera była z lotu ptaka. Problem tej gry poza kompatybilnością było też to, że żeby przejść grę musiałeś ją zacząć i skończyć bez wychodzenia z gry, ponieważ sama gra nie posiadała opcji zapisywania, więc był to ciężki problem. Fabuła też jakoś nie wciągała, rozgrywała ona się na przełamach 3 miejsc, Liberty City, San Andreas i Vice City, a przejścia do poszczególnych miast odblokowywało się wówczas po zdobyciu określonej ilości pieniędzy. W 2003 roku gra została pozwana za plagiat przez rzekomego twórcę owej gry Marka Gallaghera. Nie dostał on się do firmy BGM i wtem, gdy zobaczył tę grę oskarżył ich o wykorzystywanie "jego gry".

 

 

image.png.3c0df8f63c6fbfd67c3594d3a9840bb9.png

 

GTA 2 zostało po przejęciu robione przez firmę Rockstar North, która aż do tej pory robi gry z serii Grand Theft Auto. Ta część nie różni się zbytnio niczym od poprzedniczki, lecz zamiast 3 miast twórcy stworzyli jedno wielkie miasto podzielone na dystrykty, do których mogliśmy się dostać po zebraniu odpowiedniej ilości pieniędzy.

 

 

image.thumb.png.75a498454525e06b72999874d653e45d.png

 

GTA 3, ahh moja miłość, ile to się grało w tę grę. Jest to pierwsze GTA, które dostało swoją wersję 3D i widok z trzeciej osoby, przez co gra stała się brutalniejsza. Także po raz pierwszy seria zdobyła jakąś fabułę, gracz wciela się w Claud'a, gościa który został wyrolowany przez swoją dziewczynę, jednak przez to, że nasz protagonista nic nie mówi, nie dowiadujemy się jej imienia. W tej części po raz pierwszy dostajemy, także możliwość jazdy ambulansem, taksówką, pojazdem policyjnym.

 

image.thumb.png.8ffcaaa21c2b783dbfb60766cc14ad53.png

 

GTA Vice City przez wielu uważana za najlepszą odsłonę serii, przez jej klimat i fabułę. Tutaj ponownie dostajemy protagonistę, któremu "ucięli" język. Wcielamy się w Tommiego Vercetiego, który został wysłany z powodu straty dużej ilości narkotyków, które musiał odzyskać dla gangstera Sonnego, który wkurzony próbował naszemu bohaterowi ukręcić łeb przez telefon. Główną linią fabularną jest kupowanie różnych firm, wypełnanie misji i zarabianie z nich pieniędzy, żeby zwrócić owego gangstera, poznajemy także historię Tommiego, ponieważ wychował się on właśnie w Vice City.

 

image.thumb.png.31ef9b0fb1f5bfed9370062d10d8c060.png

 

GTA San Andreas, według mnie najlepsza część serii, wcielamy się w niej w czarnoskórego Carla Johnsona, często zwanego CJ, przybywa on do San Andreas na pogrzeb swojej matki, która zginęła. Niestety z powodu paru policyjnych "przyjaciół" zostaje on wrobiony w zabójstwo i handel narkotykami, z tego powodu musi oczyścić swoje imię i bronić swojej rodziny przed spiskiem, która ma głębokie korzenie. Owa gra była fenomenem, mogliśmy dowolnie zmieniać naszą postać, włosy, wage, tatuaże, ubrania. I w tej części można było pływać, czego nie było można robić w poprzednich częściach. Mogliśmy także odwiedzać bary, pizzerie, grać w kasynach, zdobywać dziewczyny.

 

image.thumb.png.b9e28bdf6c0f4e4a8e4d89813a699735.png

 

GTA 4, część która miała duże problemy z powodu Microsoft Games Live, która uniemożliwiała wielu grę, z tego powodu na jakiś czas zniknęła z obiegu, ale po paru miesiącach pojawiła się ponownie bez tego problemu i z możliwością normalnej rozgrywki. Wracając, w tej odsłonie wcielamy się w Nico Belica byłego wojskowego, który walczył w wojnach na Bałkanach, skuszony listami od swojego kuzyna Romana, jakie on tu ma życie postanawia przypłynąć do Liberty City, jednak nie wszystko okazało się prawdą i teraz Nico musi walczyć o to, żeby spłacić swojego kuzyna. Dzięki nowemu silnikowi fizycznemu Euphoria gra posiada bardzo ładne próby kradzieży auta, ponieważ w większości trzeba rozbić szybę, ale nie tylko to dzieki temu każdy motocyklista posiada kask, a i przez mocne uderzenie w jakąś przeszkodę możemy wylecieć przez okno. W tej odsłonie dostajemy, także możliwość grania z perspektywy pierwszej osoby i dostajemy HUD z GPS-em, który prowadzi nas do zaznaczonego punktu, najszybszą trasą.

 

 

image.png.e599aafcfbfebe1e42ffba856b65b63a.png

 

 

GTA 5 akcja rozgrywa się na terenach stanu San Andreas, a dokładniej w fikcyjnym mieście Los Santos oraz na terenach pozamiejskich nazwanych Blaine County. Pierwszą nowością jest to, że sterujemy 3 postaciami, a nie 1 jak to było w poprzednich częściach. Wcielamy się w Frankina Clintona, który pracuje dla dilera luksusowych aut Simeona, egzekwuje on samochody, które nie zostały spłacone w danym czasie. Drugim bohaterem jest Trevor Phillips jest on zawodowym złodziejem, który okradł kilka banków, przed tym był także pilotem wojskowym, lecz został zwolniony z powodów psychicznych. Ostatnim bohaterem jest Micheal de Santa (Micheal Townley), współpracował on z Trevorem podczas okradania banków. Upozorował on własną śmierć po nieudanej ucieczce w 2004 w North Yankton.

 Share


User Feedback

Recommended Comments

  • Moderator
10 minut temu, MagdalenaGS napisał:

Ja zaczynałam swoja przygodę z GTA od seri Vice City <3 i muszę powiedzieć, że podbiła ona moje serduszko <3

Właśnie tak jak Madzia pisze od  Vice City się zaczynało, to było coś <3 

Ciekawa praca dotycząca właśnie tej gry, czekam na więcej artykułów o tej tematyce.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderator

Cudowna gra i wiele pięknych wspomnień. Swoją drogą dalej w to gram tylko w MTA - czyli gta sa online z innymi graczami i pomimo tylu lat wciąż są serwery typu RPG gdzie na niektórych serwerach gra po kilkaset osób. Gra ma na pewno piękną historie, leci plusik za prace. :peepoLove:

Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.