Jump to content
 • Other
 • Zerowy podatek do 26 roku życia od 01.08.2019r.
  Titania
  3 comments
  358 views

  podatek-od-lokat.jpg

   

  To już pewne!

  Młodzi pracownicy zwolnieni z podatku do 26 roku życia od 1 sierpnia 2019 roku! 

  Każdego roku w życie wchodzi wiele ustaw, zmian, nowości w polityce państwa, a co za tym idzie - opinia populacji w kraju jest mieszana. Jednak w końcu zrobiono krok w stronę młodych i już od 1 sierpnia mogą pełnoprawnie cieszyć się dodatkowych 18% dochodu.

   

  Zasady korzystania z zerowego PIT dla młodych osób są korzystne dla zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą i zlecenie. Nie wszystkie wynagrodzenia i przychody objęte są zwolnieniem, a kwota wolna – zależy od wynagrodzenia brutto.

   

   

  Ile wynosi ulga dla młodych w PIT oraz jak z niej korzystać?

  Z obliczeń resortu wynika, że osoba otrzymująca płacę minimalną w wysokości 2250 zł miesięcznie zaoszczędzi rocznie 1592 zł, zaś osoba z przeciętnym wynagrodzeniem w wysokości 4762 zł osiągnie korzyść w wysokości 4261 zł rocznie.

   

   

  Na czym polega ulga bez PIT dla młodych przed 26 rokiem życia?

  Ulga (a dokładnie zwolnienie z podatku) obejmie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. W roku 2019 (rozliczenie do kwietnia 2020 r.) limit ten jest niższy i wynosi 35 636,67 zł. Oznacza to, że jeśli zarabiać będziemy 7127 zł brutto miesięcznie – podatek nie wystąpi.

   

  podatki.gif

   

  -> W 2019 r. limit zwolnienia wyniesie 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy (od sierpnia do grudnia).

  -> Zgodnie z ustawą, w 2019 r. płatnik nie będzie musiał obliczać i pobierać zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia) – jeżeli młody podatnik złoży oświadczenie [więcej informacji poniżej], że jego dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT.

  -> Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia – zwrot podatku z tytułu zwolnienia otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. 

  -> Oświadczenie to nie będzie wymagane do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. – od tego roku z pensji nie będzie pobierana zaliczka, a zatem wynagrodzenie będzie wyższe 

   

   

   

  Oświadczenie – zerowy PIT do 26 roku życia

  Osoba do 26 r. ż. może złożyć do ppracodawcy wniosek o to, aby:

  * Od 1 sierpnia 2019r. nie pobierał zaliczek na podatek. W przeciwnym razie zaliczki te będą pobierane, a zwrot tych pobranych kwot nastąpi na rzecz zatrudnionego przy jego rozliczeniu rocznym. W przypadku otrzymania oświadczenia, płatnik nie pobiera zaliczek na podatek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał oświadczenie, do końca miesiąca, w którym przychody uzyskane od tego płatnika od dnia 1 sierpnia 2019 r. podlegały zwolnieniu,

  * Od 1 stycznia 2020 r. dochodzi do sytuacji odwrotnej - zaliczki nie są pobierane automatycznie (czyli bez żadnego wniosku) do kwoty 85.528 zł, natomiast podatnik może złożyć wniosek o to, by były one pobierane przez płatnika już wcześniej; płatnik pobiera wówczas zaliczki bez stosowania tego zwolnienia najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

   

   

  Źródła: 12

  Edited by Titania


  User Feedback

  Recommended Comments

  Dobry artykuł i przydatny, bo te informacje są "na czasie". Może nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, a to spoko zmiana dla pracujących młodych osób. 

  Z tego co słyszałam, nie wszyscy pracodawcy są chętni na to rozwiązanie, mimo że oni więcej płacić na pracownika nie muszą. 🙄

   

   

  Jest kalkulator do wyliczenia wynagrodzeń "do 26 roku życia" na gofinie, więc polecam, jeśli ktoś chce sobie przeliczyć, ile powinien dostawać na rękę. 😊

  Share this comment


  Link to comment
  Share on other sites


  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Restore formatting

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  ×
  ×
  • Create New...

  Important Information

  By using this site you agree to Privacy Policy.