Jump to content

Wenecja - miasto na wodzie.

piter
  • 178 views

 Share

GDZIE SIĘ ZNAJDUJE?
Wenecja – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Wenecja leży na 118 wysepkach wchodzących w skład archipelagu znajdującego się w samym środku laguny, która zamyka Zatokę Wenecką od strony zachodniej.


wenecja-mapa.jpg.4d7aaf01ca9b2f9311935650d97d8316.jpg

 

 

HISTORIA MIASTA
Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 255 tys. mieszkańców, z czego większość mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys. osób. Przez ponad tysiąc lat (726–1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. 

 

 

40422389_wenecja2.thumb.jpg.206ea1d282da7e9f6627def9f4ee4d91.jpg

 

JAK POWSTAŁA? 
Podwaliny dzisiejszej Wenecji zaczęły tu powstawać jeszcze w V wieku! Założona została przez uciekinierów przed plemionami barbarzyńców, które w tamtych czasach nawiedziły Europę, niszcząc po drodze wszystko i wszystkich, których spotkali. Uciekinierzy, widząc podmokłe, bagniste tereny na lagunie doszli do wniosku, że będzie to bezpieczne miejsce na schronienie się przed wrogiem. W ten sposób zaczęli budować tutaj osadę, korzystając z tego, że z tutejszych wysepek mogli świetnie obserwować nadchodzącego z lądu wroga i w razie potrzeby – ostrzelać. Strategiczne i bezpieczne miejsce.

 

 

POWODZIE
Acqua alta - termin używany we włoskiej prowincji Veneto, określający wyjątkowo duży przypływ. Najczęściej określenie ma zastosowanie w odniesieniu do Wenecji, gdzie pływy są wyjątkowo spektakularne.
W okresie od 1923 do 1997 roku maksymalny poziom wody – wyższy o ponad 194 cm od normalnego – odnotowano 4 listopada 1966. Najniższy poziom miał miejsce 14 lutego 1934 – woda spadła wówczas około 121 cm poniżej średniego stanu.
W ostatnich latach najwyższy poziom wody, wynoszący 156 cm, odnotowano 1 grudnia 2008.
Najwięcej przypływów aqua alta miało miejsce w 1996. Wysoka woda zalewała wówczas miasto 101 razy. Na Placu św. Marka poziom wody wynosił wtedy ponad 80 cm (licząc od gruntu).

 

powodzie.jpg.dc66c10e198c293490f8236645911ec3.jpg

 

 

 

NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE

 

Prywatna przejażdżka gondolą wzdłuż Canal Grande 
Wsiądź do autentycznej gondoli i wybierz się na romantyczną przejażdżkę. Zobacz zabytki wzdłuż historycznej części Canal Grande. 

 

Murano 
Wyspa Murano słynie z wieloletniej tradycji wytwarzania szkła. Turyści przybywają promami, by zwiedzić Museo del Vetro prezentujące historię szkła na przestrzeni wieków i kupić wytwarzane na miejscu pamiątki w okolicznych sklepach.

 

Canal Grande
Cieśnina w Wenecji o długości 3,8 km. Ma kształt odwróconej litery „S” i przepływając przez środek miasta dzieli je na dwie części, każda po 3 dzielnice: Cannaregio, San Marco i Castello oraz Santa Croce, San Polo i Dorsoduro. Szerokość cieśniny waha się od 30 do 60 m osiągając głębokość nawet do 6,0 m.

 

Bazylika św. Marka
Znajdująca się przy Placu św. Marka budowla stanowi świetny przykład architektury bizantyjskiej. Każdego roku przyciąga miliony turystów pragnących na własne oczy zobaczyć jej złote sklepienia.

 

Pałac Dożów

Jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w Europie, Pałac Dożów był nie tylko centrum rządów Republiki Weneckiej, ale także rezydencją Dożów. 

 

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Acqua_alta
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wenecja

https://www.blogglobtrotera.pl/wenecja-czy-warto-mity-stereotypy/
https://www.patrykbieganski.com/wenecja-najciekawsze-miejsca/

 

 Share


User Feedback

Recommended CommentsCreate an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.