Jump to content

Uzależnienie od telefonu - Smartfony naszym życiem

iTreazik
  • 275 views

Czy nigdy nie miałeś sytuacji kiedy kolega ignoruje Cię używając telefonu? To często spotykana sytuacja w społeczeństwie – uzależnienie od smartfonów.

 

Problem z komunikacją

Obecne czasy pokazują, że ludzie zgubili hierarchię wartości w kontaktach międzyludzkich. Ważniejszy staje się dla nich kontakt z wirtualną osobą niż na żywo. Nieodłącznym elementem dziecka w szkole jest telefon, który jest ważniejszy od drugiej osoby…

 

Jakie są tego skutki? Zamknięcie się w swoim świecie. Taka osoba nie umie nawiązywać nowych znajomości, ma trudności z dostosowaniem się do danej sytuacji. Nigdy wirtualny kolega z internetu nie zastąpi tego prawdziwego, którego mamy obok swojego boku. Tylko wtedy możemy widzieć reakcje drugiej osoby na nasze słowa, zachowanie. Obserwować mimikę i dostrzegać radość innej osoby. Nadmiar czasu spędzanego na telefonie wywołuje w nas rozdrażnienie. Kiedy długo nie mamy przy sobie smartfona czujemy się zaniepokojeni, samotni i wycofani. Rodzice za szybko kupują telefony swoim dzieciom. Im jest się młodszym tym bardziej jesteśmy podatni na uzależnienie. W XXI w.. ludzkość nie potrafi żyć bez urządzeń elektronicznych! Zamiast porozmawiać przy stole z rodziną to członkowie korzystają ze smartfonów, a przecież nie brakuje dzieciom problemów z którymi się borykają. Rozwiązać je może wyłącznie rodzic lub starszy brat/siostra. W ten sposób dzieci jeszcze bardziej tracą zaufanie do swych bliskich.

 

Czy da się bez tego żyć?

Oczywiście, że tak! Pokazują nam to starsze pokolenia. Przecież w przeszłości nie istniały telefony. Ludzie wtedy byli życzliwi, cieszyli się życiem. Nie mieli tylu kompleksów ile mają teraz ludzie. Potrafili otwarcie i szczerze rozmawiać z drugą osobą. Dla dzieci wartości były całkiem inne. Najważniejszymi sprawami było spotkanie się z kolegami, zagranie w piłkę , porozmawianie z nimi, a nie tak jak teraz siedzenie non stop na telefonie czy komputerze.

 

Przykładem tego był mój dziadzio. Kompletnie odciął się od świata elektroniki i był całkiem innym człowiekiem. Szczęśliwym, umiał doceniać małe rzeczy, kochał rozmawiać z inną osobą. Natura i przyroda była bardzo ważnym aspektem jego życia. Zamiast używać telefonu potrafił on znaleźć sobie zajęcie jakże ważne, którego inni nie potrafili dostrzec. Ty sam też możesz sprawdzić na sobie czy jesteś w stanie odciąć się od telefonu.

Spróbuj wytrzymać kilka dni bez telefonu.

 

Uzależnienie - objawy i skutki

Wiele osób bagatelizuje uzależnienie od telefonów, elektroniki, lecz nie jest to taka błaha sprawa jak nam się wydaję. To uzależnienie niewiele różni się od nadmiaru spożywania alkoholu, zażywania narkotyków,  papierosów itp. Zauważmy, że osoba, która codziennie pali papierosy, jeżeli w danym dniu tego nie zrobi będzie się czuła źle. Tak samo jest z telefonem. Jeżeli nie będziesz używać go przez dzień, dwa, trzy to odczujesz rozdrażnienie, niechęć do pracy. Wtedy powinna zapalić Ci się lampka, że coś jest nie tak i skierować się z tym problemem do osób starszych – rodziny, nauczyciela czy psychologa.

 

Przejdźmy do skutków. Zależą one od stopnia naszego uzależnienia. Na początku są łagodnie, ale mogą się przejawić w bardzo groźne.

 

  • W pierwszym etapie może pojawić się jedynie nadwrażliwość, złe podejście do życia, zamknięcie w sobie, problemy w rozmowie z inną osobą.
  • Jeżeli uzależnienie będzie się pogłębiać kończy się to na depresji, kompletnym odizolowaniem się od ludzi, rodziny.
  • W skrajnych przypadkach, kiedy rodzicie źle postępują z chorobą, nie skierują dziecka do psychologa może skończyć się to nawet śmiercią.

 

Nie bagatelizujmy problemu uzależnienia! Jest to temat z którym świat się boryka w dzisiejszych czasach. Nie pozwólcie, aby elektronika przejęła nad nami kontrole! Sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi mądrości, którą powinien się człowiek kierować w swoim życiu. Mam nadzieję, że wyciągniecie wnioski z tego artykułu.

Pozdrawiam!

 

PS: chciałem napisać wcześniej artykuł na temat gier komputerowych, lecz taki już powstał ;)

Edited by aXenDev™
Poprawienie składni oraz wygląduUser Feedback

Recommended Comments

Bardzo dobry artykuł kolego :) Niestety tak wyglądają dzisiejsze czasy, przez jedną osobę, druga też się uzależnia z czasem aby mieć jakiekolwiek kontakty między sobą :) Nie wiem jak ludzie tak mogą cały czas z tymi smartphonami :P

Edited by SeebiX | ^.^
Wysłano z urządzenia Android dnia 7.05.2020

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Ciekawy artykuł, bardzo trafny. Sam przez pewien czas nie mogłem wytrzymać dnia bez snapa, lecz zacząłem robić sobie kilkudniowe przerwy od telefonu. Dużo dzięki temu nie straciłem, lecz otworzyłem oczy i mam teraz o wiele więcej czasu dla siebie.

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

To jest autorski wpis czy jakis artykul? bo jest dosyc oderwany od rzeczywistosci (brzmi bardzo boomersko) troche tu bzdur chociaz faktycznie problem taki istnieje bo nie jestesmy jeszcze w pelni w zgodzie z technologia - wlasnie troche przez takie podejscie, sa oczywiscie tego plusy i minusy no ale jednak taka przyszlosc nas czeka, nie uciekniemy od tego ani nie opoznimy.

 

"[...] Ludzie wtedy byli życzliwi, cieszyli się życiem [...] Potrafili otwarcie i szczerze rozmawiać z drugą osobą".  - no tak bo przeciez ludzie juz tacy nie sa i nie ciesza sie zyciem (nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora) , czlowieczenstwo wyginelo olaboga, to sa wartosci ktore nigdy nie wygina, po prostu beda w inny sposob ukazywane ale dalej beda mialy takie samo znaczenie jak w "zwyklym" swiecie xddd.

 

"Sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi mądrości, którą powinien się człowiek kierować w swoim życiu" - nie taki jest pierwotny zamysl sztucznej inteligencji, w czym innym ma nas wyreczac, przynajmniej w pierwszej fazie a do tego jeszcze daleko wiec niepotrzebna panika.

 

co to za zbyt utopijna wizja swiata, totalnie nie jest tak zle jak wiekszosc mowi.Wszystko zalezy od jednostki.

 

i jeszcze male podsumowanie, obrazek mowi sam za siebie i guess..

 

image0.jpeg

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Siemanko!

Chciałbym się odnieść do odpowiedzi użytkownika @andzia, ponieważ wzbudził on we mnie wiele wątpliwości i nie dawał mi spokoju.

 

Na początku informacja dla Ciebie, że ten artykuł pisałem w oparciu o zaufane źródła. Nie był on pisany "na kolanie"

 

Do rzeczy ;)

1.

7 godzin temu, andzia napisał:

 

 

"[...] Ludzie wtedy byli życzliwi, cieszyli się życiem [...] Potrafili otwarcie i szczerze rozmawiać z drugą osobą".  - no tak bo przeciez ludzie juz tacy nie sa i nie ciesza sie zyciem (nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora) , czlowieczenstwo wyginelo olaboga, to sa wartosci ktore nigdy nie wygina, po prostu beda w inny sposob ukazywane ale dalej beda mialy takie samo znaczenie jak w "zwyklym" swiecie xddd.

 

 

Droga Andzio nie pisze w wybranym fragmencie o wszystkich ludziach ;D. Wedle mojego zdania społeczeństwo ograniczyło się w kontaktach międzyludzkich. Więcej czasu spędzają na telefonie, komputerze czy telewizorze. Na ludziach wywiera presje ciągła praca i gonitwa. Nie mają czasu dla drugiej osoby. Psycholodzy udowadniają, że małe dzieci mają trudność w dogadywaniu się z rówieśnikami... 

 

" po prostu beda w inny sposob ukazywane ale dalej beda mialy takie samo znaczenie jak w "zwyklym" swiecie xddd." No tutaj to mnie szczerze zadziwiłaś. No ja sobie nie wyobrażam, że za 20 lat będę siedział i wirtualnie spożywał jedzenie w Święta razem z moją rodziną xd.

 

" no tak bo przeciez ludzie juz tacy nie sa i nie ciesza sie zyciem" Otóż dla mnie TAK ;). Ludzie ograniczają się do kontaktu z drugą osobą na podstawie aplikacji mobilnej, a to nie to samo! Nie chce wspominać o ludziach, którzy są zabłąkani, zagubieni przez ciągły i coraz większy nacisk ze świata. Każdy chce być od innych lepszy i lepszy. Wszyscy chcą być najlepsi, a gdzie miejsce na współprace?  Jeszcze raz wspomnę, że nie dotyczy się to każdej osoby.

 

2. "Nie taki jest pierwotny zamysl sztucznej inteligencji, w czym innym ma nas wyreczac, przynajmniej w pierwszej fazie a do tego jeszcze daleko wiec niepotrzebna panika." Dobrze, więc w  wybranym powyżej fragmencie wspomniałaś, że daleka droga do następnych faz rozwijania się elektroniki, sztucznej inteligencji. Hm Jeżeli zechcesz  zapytaj swoich rodziców lub dziadków jak wyglądały smartfony i komputery 20 lat temu. Teraz pomyśl czy to się szybko nie rozwija... Z roku na rok idzie to coraz szybciej. Nacisk na tą branże rośnie.   Nie wiem jak za 20 lat będzie wyglądał świat przez nową technologię ( jeżeli nie zginiemy przez ocieplenie klimatu ;) )

 

Czy 20 lat temu ktoś wyobrażał sobie, że jesteśmy w stanie sklonować owcę? No chyba nie ;D.

 

Czy 20 lat temu, ktoś wyobrażał sobie, że jesteśmy w stanie stworzyć niebieską truskawkę? No chyba nie ;).

 

W pierwszym zdaniu napisałaś słowo "wyręczać", które bardzo przykuło moją uwagę. Wyręczyć czyli zastąpić, nie pomagać. Roboty, za kilkanaście lat będą odsuwały od niektórych branż ludzi. Zacznie się od prac, a nie chcę pisać na czym się skończy.

 

Na koniec chciałbym podkreślić, iż jest to tylko i wyłącznie moje zdanie na ten temat. Każdy może inaczej postrzegać Świat i jego przyszłość.

Pozdrawiam!

 

Edited by iTreazik

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.