Jump to content

Powrót do szkoły, czyli jak nie dać się zwariować. Tipy dla opornych z przymrużeniem oka.


voıɔe
  • 297 views

 Share

 

 

image.thumb.png.7f8f4d22bda30d8271d4d606d8068f51.png

Tipy dla opornych z przymrużeniem oka.

 

Na świecie wciąż trwa pandemia koronawirusa, jednak ogólna sytuacja z nią związana uległa znacznej poprawie. Coraz więcej osób zostaje w pełni zaszczepionych, a tym samym część wprowadzonych na początku epidemii obostrzeń i zakazów zostaje zniesionych. Dbanie o dezynfekcję, higienę osobistą, kontrola swojego zdrowia i ogólne zachowania "anty-zakażeniowe" stały się codziennością. W końcu nadszedł ten czas, kiedy uczniowie znów staną w szkolnych progach, a korytarze i sale lekcyjne zaczną tętnić życiem. Dla niektórych będzie to pierwszy raz, gdy zobaczą na czym polega zapomniana już nauka stacjonarna. Ponownie zaczną się wczesne pobudki, przygotowywanie drugich śniadań i odrabianie prac domowych. W zapomnienie odejdzie granie w gry podczas lekcji, jedzenie przed monitorem czy spanie przy włączonej konwersacji. Wszystko ma jednak swoje plusy, od tych, które mogą być mniej zachęcające - lepsze pogłębienie swojej wiedzy, ulga dla części rodziców, jak i tych brzmiących bardziej optymistycznie - wyjście z domowego zacisza i spotkanie z rówieśnikami. Jak więc przygotować się na powrót do szkoły? 

 

 

image.png.90f61b571cdc9dbf262e5df696d3a891.pngPo pierwsze: wczesna pobudka. 

 

Tak, większość zajęć lekcyjnych rozpoczyna się o godzinie 08:00, więc musisz na nie wstać odpowiednio wcześnie. Wszystko zależy również od tego jak dużo dzieli Cię od szkoły. Dla jednych będzie to 5 minutowy spacer, dla drugich 30 minutowa podróż autobusem. Nie zapominajmy o spakowaniu niezbędnych dla nas rzeczy, porannej toalecie i wszystkim tym, bez czego nie czujemy się gotowi do wyjścia. To nie dom, że wszystko mieliśmy pod ręką. Tak więc nastaw budzik na taką godzinę, abyś ze wszystkim zdążył i nic Cię nie pospieszało. Obecnie wszystkie smartfony posiadają funkcję alarmu, ale bardzo ważnym jest naładowanie baterii i włączenie dźwięków powiadomień. Jeżeli zdarza Ci się o tym zapomnieć, zaopatrz się w zegarek z budzikiem, który możesz postawić obok łóżka. Dla mających twardy sen polecam obie opcje, najlepiej z więcej niż jednym alarmem. A dla tych, którzy mają problem z wyjściem z ciepłego łóżka, polecam chociażby taki gadżet:


 image.png.d9cee20a3a5623f360758c6a162ca1a6.png

 

image.png.2aec4a5ebd18055f95ede718421e5812.pngPo drugie - śniadanie.

 

Tak jak wspomnieliśmy wyżej - to nie dom. Oczywiście możesz kupić coś w szkolnym sklepiku lub bufecie, jeżeli twoja szkoła takowy posiada, jednak nic nie zastąpi pełnowartościowego własnoręcznie przygotowanego śniadania. Taki posiłek najlepiej przechowywać i zabrać ze sobą będzie Ci w przeznaczonym do tego pojemniczku. Na rynku istnieje wiele rodzajów, z przegródkami, kubeczkami na sos, termicznych czy ze sztućcami w zestawie. Ciekawie wyglądają japońskie bentō, na których widok od razu jest się głodnym. W końcu po części jemy oczami. Sam też możesz stworzyć coś takiego lub jeżeli jesteś młodszy, poprosić rodziców o pomoc. Gwarantuję, że miny kolegów i koleżanek będą bezcenne. 
 

image.png.f5944b7e4321266043cf1aa7f0f0a2bc.png

 

Nie zapomnij także o nawodnieniu. Zabierz ze sobą butelkę wody lub dowolny napój w bidonie czy termosie.
 

image.png.32adb647dccc7830ce3f61b6f84947c3.pngPo trzecie - notatki.

 

Z reguły do każdego z przedmiotów posiada się osobny zeszyt, w którym zapisuje się wszystko to, co powinno się zapamiętać. Oczywiście coraz popularniejsze stają się notatki tworzone elektronicznie, jednak większość nauczycieli i uczniów wciąż pozostaje przy formie papierowej. Jeżeli chcesz, aby to co zapiszesz było dla Ciebie prostsze w zapamiętaniu, staraj się zapisywać to przejrzyście i dokładnie. Po każdym temacie możesz stworzyć, de facto sam dla siebie, tzw. mapę myśli, która przyspieszy i ułatwi Ci zapamiętanie jego treści. Skutkować będzie to lepszymi wynikami na sprawdzianach. O tym jak stworzyć taką mapę z łatwością znajdziesz więcej informacji w Internecie. Pomocne mogą być także kolorowe długopisy czy zakreślacze, którymi oznaczysz najważniejsze informacje.

 

image.png.a3de7af1a491c405c7def44fb8711832.png

 

image.png.a4e1e0bcee3a69e0672ccf17c5af6734.pngPo czwarte - systematyczność, uwaga i koncentracja.

 

Idąc do szkoły idziesz w określonym celu - poszerzać swoją wiedzę. Rozmowy na lekcjach czy nie słuchanie ich treści mijają się z tym założeniem. Często wystarczy jedynie uważnie słuchać nauczyciela, aby w pełni zrozumieć zagadnienie i nie mieć z nim problemów. Tak jest chociażby z matematyką, gdzie z początku trudnym może być zrozumienie danych działań wyłącznie z teorii. To z czym nadal się kłopoczesz szlifuj w domu, nie bój się także poprosić o ponowne wytłumaczenie i pomoc, chociażby kolegi z ławki. W miarę możliwości staraj się także mieć dobrą frekwencję. Zdarzają się różne sytuacje życiowe czy choroby, ale samoistne opuszczanie zajęć do niczego Cię nie doprowadzi. To Twój klucz do sukcesu.

 

image.png.d1f6fc95a6d71df11685e7b6146afce1.png

 

image.png.4ad8946326be34e0d3dc3e17ea9beca4.pngPo piąte: odpoczynek.


Nie daj się zwariować. Szkoła i nauka to bardzo ważny etap z życiu każdego człowieka, mające znaczny wpływ na jego przyszłość. We wszystkim należy jednak znać umiar. Czasem przeczytanie tekstu dwa razy da ten sam efekt, co przeczytanie go dziesięciokrotnie. Nie rezygnuj z życia towarzyskiego, hobby i rozrywki. Rezygnacja z przyjemności może dać odwrotny skutek i sprawić, że zaczniesz się zniechęcać. Do wszystkiego dąż stopniowo, nie każdy rodzi się chodzącą encyklopedią. Pogódź się, że nie ze wszystkiego możesz być najlepszy. Jedni są humanistami, drudzy umysłami ścisłymi i tak już jest. Nie zapominaj w tym wszystkim o sobie.

 

image.png.cacdd4cbcffe4a8afd9acc46d6958fe3.png

 

Nie martw się, z pewnością dasz sobie radę i na nowo odnajdziesz się w pięknym i pełnym przygód szkolnym życiu. W końcu wracasz pełen sił po wakacjach.

A jak nie... pozostaje Ci liczyć na ponowne zawieszenie nauki stacjonarnej. 

 

 

Artykuł ten traktujcie z "przymrużeniem oka". Powrót do szkoły to nic strasznego i życzymy wam samych sukcesów. 

Mamy nadzieję, że w tym wszystkim znajdziecie czas na dalsze odwiedzanie naszego forum i serwerów! :) 

 Share


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.