Jump to content

Irena Sendlerowa - jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

d0pa1
  • 198 views

 Share

biografia.png.1a3e17ad9637031c6c2a8349f570c0b0.png

Irena Sendlerowa z d. Krzyżanowska urodziła się 15 lutego 1910 r. w Warszawie, zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie. Całe swoje dzieciństwo spędziła w Otwocku, razem ze swoim ojcem Stanisławem Krzyżanowskim.

Irena była polską działaczką społeczną i charytatywną, w czasie II wojny światowej kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj („Żegoty”). Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu.

 

W 1928 roku podjęła się studiów na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała na nim z przerwami prawo i polonistykę - finalnie żadnego z kierunków nie ukończyła.

W 1931 roku poślubiła Mieczysława Sendlera - jednego z asystentów na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwszą pracę zdobyła w dziale prawnym Sekcji Pomocy Matce i Dziecku przy Wolnej Wszechnicy Polskiej, dodatkowo pełniła funkcję psychoterapeutki oraz dzisiejszej "edukatorki seksualnej".

 

okreswojenny.png.8287d1840d62fe6bf85a28e2a0723769.png

W czasie okupacji niemieckiej była zatrudniona jako opiekunka społeczna w Referacie Opieki Otwartej w Wydziale Opieki i Zdrowia Zarządu Miejskiego w Warszawie. 

Irena była koordynatorką akcji objęcia żydowskich dzieci specjalną opieką zorganizowaną przez Referat Opieki Zamkniętej nad Dziećmi i Młodzieżą Wydziału Opieki i Zdrowia - akcja miała na celu kierować żydowskie dzieci do zakładów opiekuńczych. Dzieci mogły tam trafić dzięki zmianie życiorysu poprzez prowadzenie wywiadów środowiskowych, po przeprowadzeniu szeregu takich wywiadów trafiali do domu dziecka jako polskie sieroty.

 

Prowadziła również inną formę pomocy min. wyprowadzanie dzieci z getta przez gmach Sądów Grodzkich oraz remizę tramwajową „Muranów”. 

W 1942 roku nawiązała kontakt z „Żegotą”, zgłaszając chęć pomocy - finalnie otrzymała od nich wsparcie finansowe, a po dłuższej współpracy opiekowała się 10 mieszkaniami, w których ukrywali się Żydzi.

 

18 października 1943 została aresztowana przez Gestapo, była torturowana i przesłuchiwana w celu uzyskania nazwisk uratowanych Żydów przez "Żegotę". Udało jej się opuścić areszt 13 listopada ubiegłego poprzez wpłacenie łapówki jednemu z gestapowców.

 

okrespowojnie.png.3262563cd505f226eb37047d91345280.png

Przez kilka powojennych lat pomieszkiwały z nią ocalałe dziewczynki Irena Wojdowska i Teresa Tucholska. Urodziła dwóch synów i córkę oraz kontynuowała prace w Wydziale Opieki Społecznej. Uczestniczyła w Lidze Kobiet, ale i również należała do Ogólnopolskiej Ligi do Walki z Rasizmem.

W 1946 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za ratowanie Żydów w czasie okupacji, a w 1947 roku wstąpiła do Polskiej Partii Robotniczej i weszła w skład władz partyjnych jako członkini Sekcji Opieki Społecznej, rok później została członkinią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej

 

Została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

 

Zaczerpnięte informacje: Wikipedia

 Share


User Feedback

Recommended Comments

  • Moderator

Świetna praca kumpel, zasłużony plusik dla Ciebie. :HYPERSL:

O Irenie Sendlerowej słyszałam nieraz z książek o tematyce obozów koncentracyjnych. Należy również wspomnieć, że za swoją działalność została nagrodzona specjalnymi odznaczeniami między innymi została Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, damą Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Kobieta anioł!!!

Polecam z serduszka biografię pt. "Historia Ireny Sendlerowej", książka opowiada jej historię od samego początku do końca, a także prawdziwe fakty, które opowiada jej córka.

 

Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site you agree to Privacy Policy.